Jump to content

Tapiterie plafon dezlipita - solutii


piratu bv
 Share

Postare recomandată

intrebare, voi dati cu parfum spray(Areon in cazul meu) in zonele respective? eu de cand am dat mi s-a dezlipit pe portiera...am impresia alcoolul din parfum ca a dizolvat adezivul/buretele :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai pe fetele de usi?

Nu,eu folosesc pe ventilatie sau in suportul de pahare in spate,odorizant solid.

Decat daca ai dat pana s-a udat sa iti faci griji...un puf nu topeste nimic

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, 1-2 pufuri, nu pana e ud, fi serios:), dau si pe cotiera si aia nu are nimic, aparent

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia are alta forma/pozitie si chiar daca e dezlipita nu se observa asa deranjant.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut sunt tapiter de meserie si cred ca-ti pot da un sfat

materialul de pe plafon nu-l mai poti folosi ptr ca sa macinat buretele din interior ,cauta material caserat ce culoare vrei si 2 l prenandez si ati faci plafonul nou

mult noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Problema cu tapiteria plafon dezlipita o am si eu  pe o scoda fabia combi 1. La fel nu stiu cum sa rezolv aceasta problema! La un momendat m-am gandit sa demontez tapitera plafon si sa inlocuiesc acel burete cu mocheta!? Doar ca mie cam frica sa demontez plafoniera,e grea operatiunea?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa pui mocheta?! Se vede ca dracu. Plus ca trebuie material subtire sa il poti mula pe forma plafonului.

2 variante ai: cumperi plafon din dezmembrari sau cauti material cu burete (cum recomanda colegul mai sus) si il refaci.

Pt demontat e ceva de munca dar nu e f greu. Manere,plafoniere,parasolare si cateva cleme si e jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine caut material si demontez plafonul decat sa dau bani pe alt plafon de la dezmembrari care la fel se va dezlipi si dau destui bani chiar daca e sh :icon_confused:


Multumesc pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am si eu o problema. Am vopsit integral masina si a trebuit sa se dea antena jos. Dupa montare am observat (dupa cateva luni) la partea din spate a plafonului ca este iesit de undeva de sub luneta sau asa ceva.Daca fortez un pic cred ca intra dar am observat ca e ca un carton presat si ii modific forma si am renuntat la idee. Am inteles ca tre sa desfac cam tot plafonul si sa trag spre spate ca sa il bag la loc. Unde tre sa desfac si cat de mult pt a glisa plafonul spre spate si sa il bag inapoi sub suportul acela sau nu stiu exact, la baza lunetei de sus in interior.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

buna ziua ...am si eu problema asemanatoare topicului 1 la fel-la fel ....se poate remedia acea panza(adica o pot lipi cumva?) sau fac scoabe si o prind in scoabe?


poze nu are rost sa mai atashez ca este la fel ca la el (piratu bv)...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

din pacate nimic ,decat retapitat sau dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neatza...ok,, deci nimic...am inteles retapitat,dar ai idee marius daca merge retapitat si cu piele sau ma rog o fi imitatie de piele poate cea de la bric...ca ma gandeam sa schimb si tapiteria de pe usi si aceea o vroiam din piele (masina este rosie de culoare si poate gasesc pe rosu piele(imitatie),,,si daca tot fac portierele din piele sa pun si plafonul la fel

 

nu stiu ce sa zic,dar poate da un plus de bine in interior...ceva pareri din partea voastra ar fi bine..multumesc


am zis bric....adica magazinul lui mazare din constanta sau fostul magazinBRICK...poate numai detine actiuni acolo))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Se poate face, dar in zona la tine nu stiu, iti dai seama. In TM te trimit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Laurentiu_LWR

Salutare...

Ca si multi altii am si eu probleme cu plafonul...si as vrea sa il dau jos si sa il retapisez...

Problema mea este....cum il scot din masina? fiind sedan...

A mai facut cineva asta? trebuie data luneta/parbrizul jos sa il scot afara? ca nu mi s-a parut asa moale incat sa il scot pe usa din spate...

Astept raspunsuri de la cei patiti...nu SF-uri...:))

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

daca spoti ambele scaune din fata nu ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la spate, pe la spate ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge scos pe ușa (din spate) , dacă scoți scaunele și îl rotești la 90grade?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Reformulez...a scos cineva plafonul din bora sedan? Daca da cum?:)

Nu ma deranjeaza sa scot toate scaunele afara...dar oare are loc sa iasa pe usa?Latimea lui o fi cat inaltimea usii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dragi colegi, cu ce solutie sau lipici, etc, ati reusit sa va lipiti plafonul?

Si la mine este desfacut chiar in fata aproape de parbriz.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,

din pacate am intrat si eu in clubul colegilor cu tapiteria plafonului dezlipita. Nu este inca asa de rau ca in poza de la primul post al acestui topic,dar fiind un proces ireversibil nu cred ca se va opri la in acest stadiu. La mine s-a dezlipit in zona parasolarelor, la sofer mult mai mult ca la pasager si deasupra capetelor locurilor din fata, mergând pâna catre plafonierele spate pe o zona destul de ingusta deocamdata, atât cât sa nu fie foarte deranjant. Un plafon din dezmembtari nu ma prea incânta fiindca nu stiu cât timp ar mai putea tine si acela, as vrea sa-i rog pe colegii care au avut aceasta problema si au rezolvat-o prin retapitare, sa-mi recomande si mie ceva ateliere ce pot face aceasta lucrare in Bucuresti?

Eventual pe mesaj privat pentru a nu incalca reguile forumului in ceea ce priveste reclama.

As mai dori daca se poate ceva informatii / link-uri despre cum se demonteaza plafonul, la Variant, in special operatiile ce trebuie facute dupa ce s-au demontat plafonierele, parasolarele, mânerele de viraj si plafoniera spate. pe acestea stiu sa le demontez, insa mai departe nu-mi este foarte clar daca se scot si chederele si ornamentele stâlpilor A, B si C sau se poate cu grija si fara demontarea lor.

Multumesc anticipat.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Principala cauza a dezlipirii plafonului este spalarea ( curatarea ) necorespunzatoare a acestuia , nu se recomanda spalarea acestuia prin frecare , in timp se macina buretele si inevitabil se dezlipeste . La fel este valabil si pentru tapiteria usilor .
  • La retapitare cu material casetat nou trebuie sa gasiti un meserias prea bun sa iasa ceva bine , este foarte greu de facut in zona parasolarelor si a manerelor de sus .
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, insa ma vad nevoit, pentru a stabili clar cum stau lucrurile, sa spun ca in cei 9 ani de când am masina nu am spalat niciodata plafonul, nu l-am sters cu nimic si nu am intervenit asupra lui nicicum. Inaintea mea masina a fost folosita inca 2,5 ani in Germania, insa mi-e greu sa cred ca si daca au spalat ei plafonul cumva in Germania, apoi abia dupa 9 ani a inceput sa se dezlipeasca. Prin asta vreau sa spun ca nu sunt de parere ca numai spalarea plafonului poate duce la acest efect ci poate si imbatrânirea acelui burete dintre palfon si pânza. Oricum asta nu ma ajuta prea mult, ci doar daca as primi o recomandare ferma catre un meserias bun care sa poata face un lucru bun.

Deocamdata fiindca lucrurile nu stau inca asa de rau, portiunile dezlipite nefiind inca foarte mari, stau in stand-by si sondez terenul.

In alta ordine de idei, am gasit un atelier la intersectia Calea Rahovei cu str. Odoarei (se spune ca ar fi cei mai buni din Bucuresti), unde meseriasul mi-a spus ca imi recomanda materialul "pe pâsla" si mi-a dat o bucatica ca sa o compar la culoare si textura cu originalul. Culoare si textura ar fi destul de apropiate (oricum nu-s extraordinar de pretentios), insa nu mi-e clar daca intre material si plafon se mai pune acea pâsla sau materialul propriu-zis se lipeste direct pe plafon. Materialul propriu-zis este destul de subtire.

Am mai fost la un atelier pe Calea Vitan, unde am vazut o lucrare care mi-a placut la o Bora, tapiterie plafon si stâlpi. Aici se lucreaza numai cu material din acela cu burete pe o parte. Oare este destul de rezistent acest burete ca sa tina macar 10 ani?

Daca mai aveti sfaturi, le primesc cu toata placerea.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!