Jump to content

Schimbare Cutie Viteze


giga
 Share

Postare recomandată

vin si eu cu o intrebare.... se poate schimba cutia de viteze de pe golf 4 m5 in tiptronic k am un golf 4 bulit si are tiptronic pe el plus k are si putini km deci cutia cred k este buna?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie ceva modificari la instalatia electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun... acum ce inseamna mai exact aceste modificari???? ceva complicat???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod de motor ai? Daca este ALH, trebuie (printre multe altele) sa mai faci un "transplant"... cooler-ul pentru EGR.

Unitatile de control (motor, cutie, ABS) comunica prin reteaua CAN => modificarile pentru partea electrica. + kick down -ul...si altele.

Nu stiu daca difera si ECU sau este doar chestiune de codare.

Oricum, ideea este ca, daca nu te-ai mai "jucat" cu astfel de chestii pana acum, ideal ar fi sa o faca cineva in cunostinta de cauza. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul este axr. oricum nu aveam de gand sa fac eu operatia dar vreau sa stiu cat de complicat e ca sa stiu daca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
florinpv2002

salut,doresc sa inlocuiesc cutia de viteze automata cu o cutie manuala.masina este un golf 4 ,motor alh,cutie 01m,an fabricatie 2001.am ocutie in5 trepte pt golf 4 ,timonerie,pedale ,kit ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea care e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea (din ceea ce imi dau eu seama) este daca poate sa schimbe cutia automata cu una manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face schimbarea, insa raman unele probleme, de ex. la un prieten la Passat aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am si eu o problema cu schimbarea CV automata in manuala.Nu mi se aprind becurile de la masalier nu sunt facute legaturile.

Motor ATD 101 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Indraznesc sa deschid acest topic in ideea in care cineva s-a confruntat cu asemenea "nelamurire". Am motor TDI de 101 cp, AVB, cipat la 140. As vrea sa schimb cutia de viteze cu una de 6 trepte. Exista vreo diferenta la prindere pe blocul motor,la planetare sau la priza de putere? Daca schimb volant complet cu una de 131 cp, de pe un motor cu codul AVF, este vreo problema? Se potriveste oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe golf am schimbat eu de la 5+1 la 6+1,se potriveste pe bloc fara probleme dar in schimb sant foarte multe de schimbat gen,planetare suport cutie viteze timonerie,volantaa si kitul ambreiaj,la passat nu stiu dar pe bloc se potriveste cu siguranta,acum nu stiu cat de mult te ajuta,la 3000 rot/min acum ai 150 cu cea cu 6 trepte ai in jur de 160,daca nu ai drumurii foarte lungi de facut nu cred ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Passat motorul este longitudinal iar cutia dupa el. Ma gandesc, teoretic vorbind pentru ca nu am cu ce sa compar, cutia cu 6 trepte este mai lunga cu un pinion si un sincron, nu mai lata la grupul conic, la planetare sigur merge. nu stiu discul daca merge pe priza de putere.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urspintzer 02

Ce tip de cutie se potriveste ptr un 1.9 SDI,tip motor AQM!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Se poate monta pe un motor de 1600, de exemplu BCB cutia de pe 2000 APK, sau de pe 1800T? trebuie doar montat cautatorul de pe cutia de 1600?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut! Cutia de pe ALH merge pe AGR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ce cod are cutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu.. intrebam doar cu titlu informativ. ce cod ar trebui sa aiba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia potriveste, dar cautatorul nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia potriveste, dar cautatorul nu.

Planuiesc sa schimb cutia de viteze cu una din dezmembrari. Am intrebat daca se potriveste ca sa stiu ce sa caut.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cautatorul de pe cutia ta e functional, il poti muta linistit pe cutia de Alh, eu asa am procedat in urma cu aprox 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru1984

Buna tuturora sunt nou pe Sait am si eu o problema . Dețin un vw Bora 1,9 TDI ajm 116 cp an 2000 probleme e la cutia de viteza ii tiptronic si in primele 3 viteze are niște smucituri si nu stiu ce trebuie sa fa trebuie schimbat cutia se poate repara. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

In general se strica blocul de valve la aceste cutii, care costa o avere din cele auzite. Ulei ai mai schimbat?

dar mai asteapta pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru1984

Nu m-a poște ajuta nimeni care va pricepeti Buna tuturora sunt nou pe Sait am si eu o problema . Dețin un vw Bora 1,9 TDI ajm 116 cp an 2000 probleme e la cutia de viteza ii tiptronic si in primele 3 viteze are niște smucituri si nu stiu ce trebuie sa fa trebuie schimbat cutia se poate repara. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-a poște ajuta nimeni care va pricepeti Buna tuturora sunt nou pe Sait am si eu o problema . Dețin un vw Bora 1,9 TDI ajm 116 cp an 2000 probleme e la cutia de viteza ii tiptronic si in primele 3 viteze are niște smucituri si nu stiu ce trebuie sa fa trebuie schimbat cutia se poate repara. Mulțumesc

Ai primit raspuns. Cauta la dezmembrari poti sa scapi ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!