Jump to content

Probleme stergatoare/stropitoare


Tibi_Gheorgheciuc
 Share

Postare recomandată

salutare colegii. am o pb cu stergatorul de la luneta.. daca dau  cu lichid deci tin maneta inpinsa in fata  merge normal, cum ii dau drumu  stergatorul ar trebui sa mai faca 2 sau 3 ture si sa se opreasca, la mine le face intrerupt, sacadat nush cum sa ma exprim  e foarte enervanta chestia, merge 15 cm se opreste si tot asa, cam ce ar putea sa fie ? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    16

  • andrusel

    15

  • adrianf

    8

  • georgemarcu53

    8

Pai dacă dau cu soluție merge normal, numai când dau drumul la maneta sau dau sa șteargă numa 1 data face asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai da cu solutie inainte si o sa constati ca merge normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un fir intrerupt sau contact prost la un fir din burduful care intra in usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna colegii,am nevoie de duza asta pentru stergatorul de la luneta,o găsesc separat sau trebuie sa cumpăr stergatorul cu tot ?post-144267-0-62578300-1433101572_thumb.

Asa arata acum.

post-144267-0-84162400-1433101870_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Google! post-66542-1433101951181_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari la toti colegii.Convins ca stegatoarele aerotwin sunt mai misto am cautat si eu brate pentru asemenea stergatoare.Le-am luat de pe un sharan din 2003 cu stergator cu tot.Le montez si surpriza:stergatorul de pe stanga la coborare agaţă in braţul din dreapta.Le-am gandit si sucit in toate felurile,nimic.Unica solutie a fost sa scurtez stergatorul din stanga de 2 cm.Stie cineva de ce nu se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identic am patit si eu acum cateva saptamani,am zis sa le fac o proba cu toate ca stergatoarele care le aveam pe masina(clasice) sunt inca bune.Eu am dat vina ca nu am avut timp suficient atunci ca sa le adaptez(mai sus sau mai jos) pe cuiul de la ansamblu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns la concluzia ca cine vrea sa puna stergatoare aerotwin trebuie sa schimbe tot ansamblul cu motoras cu tot sau sa cumpere unul din stergatoare cu doi centimetri mai scurt.Si chiar sa fie unul mai scurt nu-mi place cum sterge.Tremura prea tare stergatoarele,ca si cum ar fi geamul fara apa pe el.Probabil ca motorasul de la aerotwin are mai multa forta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare ...

 

Proaspat posesor Sharan ... care nu a cascat ochii bine .. nu am verificat stergatorul de pe haion. Nu ca as fi renuntat la achizitionare..dar mai scadeam din pret ;)

Cum era de asteptat la un Sharan din 2002, probabil puturosul de ex-proprietar nu s-a consumat a schimba siguranta care s-a ars si a lasat sa rugineasca tot sistemul de pe spate. Acum , cum a pus romanu' Manole mana pe scula, hai sa repare. Fratilor ...dinte cariat ..asta am gasit. Noroc cu DW40, apa, perie de sarma... da-i la curatat. A iesit pana la urma. Oricum , baiat istet...nu am rupt clemele de la capacul haionului...am gasit un tutorial de galaxy si mi-a iesit...dar am rupt ultima imbinare a furtunasului inainte de motor. ( acel "L"). Probabil trebuie sa schimb si duza din cap

 

Acum ... ce pot pune in locul racordului crapat ? se gasesc in comert ..sau improvizatie ? La fel si duza ...

 

11227865_844571765612453_542553728043121

 

10300630_844571758945787_820897481591253

Modificat de Marius_BC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vad pozele,incearca cu poxipol,tevusca aia mica din L pina la duza e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele se vad...tevusca aia mica (in forma de L)poti sa o inlocuiesti cu un furtunas de la o crema de plaja nivea.Pentru duza era un cod postat mai sus,comanzi si o schimbi cu totul.Si eu cred ca trebuie sa o schimb ca e infundata si nu mai scuipa cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am rezolvato improvizand ceva de genul ...

 

11108189_844889335580696_546384691413429

 

3 soricei si o bucata de furtun de perfuzie :D

 

 

Pana schimb tot " tacamul" ..sper sa ma tine improvizatia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bunaseara colegi.Iar va deranjez cu stergatoarele mele.Cum va scriam mai sus am pus si eu stergatoare cu tot cu brat modelul mai nou(aerotwin)si merg foarte rau.Sterg bine parbrizul dar la coborare merg in scari si tremura rau de tot.Zilele trecute mergand cu masina unui prieten(sharan) am observat ca la el stergatoarele lui sunt mult mai rapide decat la masina mea la ciclul urcare-coborâre.Aici mi s-a aprins beculeţul şi am înţeles de ce la mine nu poate funcţiona acest model de ştergătoare.Ale mele sunt mult mai lente.Întrebarea mea:nu există un mod de a mări viteza ştergătoarelor cu vag com-ul?Dacă nu trebuie să schimb tot ansamblul şi mă costă vreo 60 de euro.Vă mulţumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ansamblul stergatoare la tine e semigripat (celebrul cui care se gripeaza)si din cauza asta merge mai incet si sacadat,verifica intai treaba asta.Cum ai reusit sa le adaptezi sa mearga si sa nu agate unul de altul la coborare ? Am si eu un set si vroiam sa le montez dupa ce vad ca nu mai sterge bine vechile stergatoare tip carlig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia e ca stergatoarele clasice nu au probleme,merg perfect.Ca sa nu agate l-am scurtat 3 cm pe cel din dreapta iar apoi cu silicon i-am lipit capul la loc.Totusi o sa verific daca nu sunt semigripate.Oricum am un ansamblu de rezerva.Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

De cind am achizitionat sharanul nu functiona stergatorul de pe hayon.

Am cumparat unul de la dezmembrari si pentru moment am crezut ca problema este rezolvata.

Dupa aproximativ 4-5 ori de functionare nu mai merge.

Inainte sa cumpar un nou motoras as dorii sa masor daca se alimenteaza..

Stie cineva care sunt tensiunile cu care se alimenteaza prin mufa?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele ce vin din caroserie si intra in haion te-ai uitat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact - trage de manerul de cauciuc dintre caroserie si hayon - de obicei gasesti fire rupte acolo....

 

daca nu e asa, da-mi an fabricatie si cod motor sa iti dau conexiunile de la mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma lovesc de aceeasi problema cu cel de haion. Ma poti ajuta cu codurile ? 2001 - AUY

 

De asemenea, mansonul de pe stanga contine si firele de la stopul central ? Cam in acelasi timp nu au mai functionat si nu imi dau seama cum sa desfac lampa centrala (stie cineva?) sa vad daca e becul ars sau tot de la fire...

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai verificati firele dintre hayon si caroserie - de obicei acolo este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, mansonul din stanga contine si firele de la stopul central de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat.

Am scos mufa din stergator si am incercat sa masor daca vine vreo tensiune.

Masina este din 2001,115 cp,tdi.

Mufa are 4 pini :

15 , ww , int , 31.

Ma poate ajuta  cineva schema electrica de actionare a stergatorului de pe spate, sau cu ce tensiuni trebuie sa fie intre firele din mufa ce intra in stergator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lucaflo26 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!