Jump to content

Cum Se Degripeaza Bratele Stergatoarelor


sorin_g
 Share

Postare recomandată

Nu revin in partea de jos, daca asta ai vrut sa intrebi. Raman acolo unde ajung cand iei contactul. Si banuiesc ca si la B5.5 e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am si eu aceeasi problema. Numai ca pe mine m-a lasat motorul. L-am scos, am degripat bratele, am schimbat si carbunii motorasului (erau terminati), si a mai functionat la turatie redusa cam 1 luna. Ma poate ajuta cineva cu un sfat, unde pot gasi un motoras, sau exista cineva care repara astfel de motorase?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!Am si eu o problema cu stergatoarele!Aseara mi s-au blocat pe la jumatatea parbrizului fara posibilitatea de a le readuce la locul lor.Pur si simplu au murit acolo.Astazi am dat jos tot mecanismul,am degresat, uns etc..mecanic merge perfect.Am verificat motorasul, merge ok!Am pus steragtoarele la locul lor dar tot nu merg!Ma gandesc ca s-a ars vreun releu sau vreo siguranta daca exista pe undeva.Vreau sa stiu unde se afla releul sau siguranta direct raspunzatoare de bunul mers al stergatoarelor!Ceva poze sau scheme ar fi foarte bune!

Modificat de wolksmanT4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai in semnatura doua masini... la care s-a intimplat treaba cu stergatoarele ?! pe capacul sigurantelor este de regula inscriptionata si destinatia lor , nu ai asa ceva ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat mi s-a intamplat.Am verificat toate sigurantele sunt ok(cele din panou).Pana sa ramana stergatoarele blocate se auzea un tacanit in partea stanga volanului si se miscau cam jumatate de cm in sus si in jos!De asta ma gandesc la posibilitatea sa se fi ars vreun releu de protectie al motorasului.Idei ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Releul se afla sub bord, in partea stanga. Este unul dublu, cu carcasa neagra si scrie pe el 377.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spune-mi te rog cum ajung la el si daca se poate repara sau doar schimba(si un pret pentru el ar fi ok)>MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci capacul de sub bord (partea stanga a soferului) - are 4 torx-uri - doua sub capacul de la panoul cu sigurante si 2 in lateralul capacului inferior al volanului. In rest are cleme - vreo doua. Tragi de el, il lasi jos si vezi releul de care ti-am zis. Eu am reparat cateva....dar depinde de ce gasesti in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat releul jos, dupa o inspectie optica totul pare in regula,nu se vede innegrit pe nicaieri.O sa atase pozele aici poate ma lumineaza cineva si pe mine ca vin ploile si nu mai pot merge cu masina.Daca stie careva care este siguranta pe care trebuie sa o verific rog sa o incercuiasca

post-28703-0-28910500-1312107346_thumb.j

post-28703-0-86707400-1312107354_thumb.j

post-28703-0-00094400-1312107361_thumb.j

post-28703-0-81146300-1312107398_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ti-am scris.....siguranta 24 din blocul 2 - cel cu sigurante mari. Uite aici, pe spatele placutei cu pozitionarea sigurantelor http://imageshack.us/photo/my-images/383/hpim5809qb7.jpg/

Este aia bej, din stanga sus - cea de 25A.

Ai desfacut si tu motorul de stergatoare si l-ai verificat pe direct ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat motorasul pe baterie !Merge!

Modificat de wolksmanT4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate bune, dar nu merge....nu ?

Dar, se aude comanda de la releu cand misti maneta ? nu ai decat sa verifici tot circuitul....ca nu e mult de verificat. Fa punte in mufa manetei si da comanda pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat releul si tot nu misca!E posibil sa se fi 'ars 'maneta?Pana la ea totul pare sa fie in regula,ma refere la motoras, releu,siguranta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, am si eu nevoie de un axul din stana, pt stergaor vw passat 2001(sau agrenaj, partea inferioara cea cea ce are axul bercuit), s-a rupt cand l-am strans dupa ce am pierdut aproximativ 3 ore demontat, curatat, lubrifiat. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il gasesti separat.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca nu se gaseste separat, dar poate a mai patit careva aceasi problema si are unul in plus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Ieri am facut si eu operatiunea de demontat, curatat, uns si montat la loc a stergatoarelor. Cel mai complicat a fost sa scot acel ansamblu, treaba nefiind posibila fara a demonta cutia de la ECU. Daca are cineva nelamuriri despre treaba, poate sa-mi dea PM si il lamuresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am reusit doar demontand cutia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!