Jump to content

Renuntarea La Suportii De Numere


alex rusu
 Share

Postare recomandată

A renuntat cineva la suportii de numere in favorea aspectului?

ma refer la lipirea numerelor cu banda dubluadeziva si vreau sa stiu daca as putea sa pierd numerele pe sosele din acest motiv!

sau din cauza apei cu presiune de la spalatorie sa se dezlipeasca!

care sunt dezavantajele? daca vreau sa le dau jos sa nu se ia cu vopsea sau sa nu le mai pot dezlipi!

daca treaba ese buna si OK de care banda sa iau si de unde dar mai ales cata sa montez?

ca in Figura 1 sau Figura 2!

scuzze! mutati si voi topicul!

post-12851-1181892784_thumb.jpg

post-12851-1181892788_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Voinea si-a pus numerele pe "bolf" cu banda dublu adeziva, ca-n figura 1, doar cu inca o banda pe mijloc, intre cele 2 desenate de tine.Nu am auzit sa aiba probleme de genul "pierdere" pe drum, sau in spalatorie.

Modificat de liviuxp2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cativa colegi. Ma batea si pe mine gandul. Poti folosi cu incredere banda dubla adeziva Bison (este una cu o suprafata de protectie de culoare verde), costa cam 8 RON rola si o gasesti in supermarket...CORA, METRO, chiar si in unele benzinarii (dar probabil mai scump) sau la Augsburg. O rola iti va ajunge pentru un numar, iti recomand trei benzi pe toata lungimea numarului, ceva asemananator cu prima poza pusa de tine si in plus o a treia banda pe centru. Tine la ploaie, spalat cu jet-ul, etc. Eu am asa lipite pleoapele la faruri si nu am avut nici o problema nici cand am dat cu spritz-ul de la faruri (care are presiune mare) nici cu jet-ul la spalatorii.

LE: Voinea este unul din cei care si-a pus asa ceva

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult!

mutati si voi care puteti topicul si lasati-mi un mesaj unde exact l-ati mutat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...nici liviu nici eu nu suntem moderatori, asa incat nu putem muta postul. Apasa si tu pe butonul "Report" si cere in mesajul respectiv sa ti se mute postul intr-o alta arie (unde considera moderatorul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

varianta 1 dar cu trei benzi o am pe Golful IV. Tine bine de tot. Banda bison. Nu se ia vopseaua cand o scoti (desi ma gandeam ca se va intampla)

2) am mutat la tuning topicul tau cu shadow unde l-ai deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am scos suporturile de numere si le-am prins in nituri. Se poate face operatia la orice service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma care ar fi avantajele de a nu avea suporti de numar ??? Doar putin estetic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am scos suporturile de numere si le-am prins in nituri. Se poate face operatia la orice service...

Ai putea sa pui niste poze, sa vedem si noi cam cum vine?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

unele spoilere fata au o forma de cerc (de raza foarte mare). Un suport de numar nu va sta niciodata pe acea forma ci din contra se arcuieste de multe ori invers. Sa ai numarul direct pe spoiler prins (cu nituri sau banda dublu adeziva) rezolvi problema pentru ca placa de aluminiu va lua forma spoilerului de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am scos suporturile de numere si le-am prins in nituri. Se poate face operatia la orice service...

Se poate face si acasa :rolleyes: si asta in 10 minute. Daca e cineva din brasov amator, sau vine pana la brasov pentru operatiunea asta i le nituiesc cu mare placere. De asemenea bafta multa si cand vreti sa le scoateti :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un alt avantaj ar fi ca de multe ori, acei suporti zdrangane din diferite motive (muzica din masina, gropi, piatra cubica, etc). Evident ca se poate pune ceva sa ii "linistesti"...dar daca lipesti numerele direct, scapi de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa pui niste poze, sa vedem si noi cam cum vine?

Multumesc!

ycefs6.th.jpg dsc01706bg1.th.jpg readyornot12802il9.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut operatiunea si sunt foarte multumit! ;)

arata super si sunt bucuros ca am scapat de zgomotul porbagajului cand il inchideam!

poze curand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata si pozele! sper sa va placa cum a iesit si scuzze de murdarie dar m-a prins ploaia sambata seara ( in urma cu 2zile)

post-12851-1182187729_thumb.jpg

post-12851-1182187746_thumb.jpg

post-12851-1182187761_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am de gand sa lipesc si eu numerele cu banda Bizon si sa renunt la suportii de numere. Cei care au facut lucrul asta de mai multa vreme imi pot spune daca solutia rezista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

la ce temperaturi sunt afara e bine sa faci intr-un garaj incalzit operatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit banda dublu adeziva Bison de multi ani la toate masinile care le-am avut.

Primul motiv a fost eliminarea zgomotului de la suport de la haion, iar al doilea motiv a fost cel estetic.

E de recomandat ca lipirea sa se faca undeva la caldura pentru a nu a avea surprize, cum zicea si voinea.

Cu datul jos, nu e asa mare problema. Trebuie atentie sa nu indoi numarul. Se poate da jos f usor cu o guta ( ata pescareasca ) intre numar si haion( bara ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am si eu nr din partea fata prins cu banda dubluadeziva.

Pana in prezent nu am avut nicio problema. Multumit deplin.

post-9546-1199297431_thumb.jpg

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfat,am sa tin cont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da' nu ziceti voi rau cu prinsul numerelor "pe direct".....uite la asta nu m-am gandit niciodata, cu toate ca am consumat la viata mea ca sa zic asa cateva role de alea Bison dublu adezive, la diverse operatii casnice etc si pot si io sa spun ca e o banda de super calitate si te scoate din rahat in multe situatii....am lipit pana si tablou pe perete ca sa nu fac gaura, iar ultima operatie: figurine de alea cu personaje din desene animate lipite pe pereti in camera copilului....banda lor dublu adeziva (cu care le-am cumparat) era de asteptat sa nu tina....a doua zi au inceput sa-mi pice de pe pereti si tot cu Bison am rezolvat problema!!! Ia sa stiti ca ma uit si io la chestia cu numerele, poate le prind si io cu banda....cool ideea!!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg ca rezista bine si la solutiile de la spalatorie, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare?

am si eu o intrebare

as vrea sa imi pun si eu asta dar nu as vrea sa fac asta singur si as prefera sa ma duc la un service ;)

puteti sa imi recomandati unul?

eventual unul care e deschis pana mai tarziu sau si in weekend?

merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg ca rezista bine si la solutiile de la spalatorie, nu?

Rezista fara probleme, eu spal masina destul de des, o pot confirma cei care ma cunosc si nu am avut nicio problema.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Atentie, daca vreti sa scoateti numerele lipite cu banda dublu-adeziva.Daca masina are peste un an ( de cand a fost vopsita, nu fabricata) puneti diluant auto pe banda ca sa se topeasca, daca are mai putin ,incercati cu apa fiarta , caci altfel riscati sa scoateti banda cu tot cu vopseaua de sub ea . Va spune asta un om patit.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!