Jump to content

Defectiuni Tehnice La Polo Classic


netzoiu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Cu o saptamana in urma..am achizitionat un polo classic sedane..din ianuarie 2001..si am observat..ca atunci knd virez la maxim, la stanga ori la dreapta, se aude un scartait la rotile din fata.Initial nu i-am dat importanta..dar am realizat..ca daca motorul nu e turat suficient, se opreste!Care ar fi problema?

Si mai am o nelamurire!

Motorul merge ca uns..insa mi s-a intamplat odata stand pe loc..(incercand sa traversez grant-ul) sa se opreasca pur si simplu..!Mai intai..a scazut putin turatia..dupa care si-a revenit...dupa care s-a oprit de tot... nici aici nu cunosc raspunsul.

Si o ultima chestie..ce as putea face..sa nu mai scartaie ambreiajul?

Care ati mai avut probleme de genu' asta...PLEASE HELP..orice solutie este mai mult decat binevenita.

multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La masina anterioara,Polo Classic,imi aparea cam la interval de 2 ani(o vaga aproximare)un scartait cind rotile erau virate maxim stg.sau dreapta.I-am venit de hac schimband cureaua ce antreneaza ansamblul servo-compresor aer cond.-alternator.Cureaua arata intotdeauna destul de uzata.Asta ar putea fi una din cauze.Succes...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pt zgomotul care se aude la virare completa verifica pompa de servo si nivelul lichidului....sunt niste garnituri care se duc in timp.

Referitor la turatie (n-am intalnit pe nimeni sa nu fi avut problema asta pana acum :lol:) Clasicul apune in topicul lui detaliat ce si cum.

Referitor la ambreiaj trebuie sa verifici la un service (daca scartaie abreiajul in sine) si sa o ungi daca e pedala.

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

verifica caseta de directie, la mine asta a fost.. bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

oo ma dece nu terminati ??? ati rezolvat? cum si ce ati facut ?sau daca ai reusit si facut tot ce ati avut de facut si nu va mai intereseaza de nimeni!! ce avea sa se vada o rezolvare ceva !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Salut,

Cu o saptamana in urma..am achizitionat un polo classic sedane..din ianuarie 2001..si am observat..ca atunci knd virez la maxim, la stanga ori la dreapta, se aude un scartait la rotile din fata.Initial nu i-am dat importanta..dar am realizat..ca daca motorul nu e turat suficient, se opreste!Care ar fi problema?

Si mai am o nelamurire!

Motorul merge ca uns..insa mi s-a intamplat odata stand pe loc..(incercand sa traversez grant-ul) sa se opreasca pur si simplu..!Mai intai..a scazut putin turatia..dupa care si-a revenit...dupa care s-a oprit de tot... nici aici nu cunosc raspunsul.

Si o ultima chestie..ce as putea face..sa nu mai scartaie ambreiajul?

Care ati mai avut probleme de genu' asta...PLEASE HELP..orice solutie este mai mult decat binevenita.

multumesc anticipat,

saluut...am avut si eu aceasi problema...la inceput am crezut ca e ceureaua de la servo...si acea era....am schimbat...eu sunt din sibiu...si am plecat la molodova....si dupa ce am ajuns in botosani....si dupa cateva drumuri pe acolo mi sa blocat pompa...dupa care am observat ca nu era doar cureaua...deci ai grija si verifica.....ca de la servo...mi sa stricat si un capat de planetara....mult succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de simptomul opririi motorului cand virez la maxim stanga sau dreapta pe loc in relanti. Eu banuiesc servomotorul clapetei care nu compenseaza cuplul papat de servopompa dar nu sunt sigur, astept si alte pareri.

@Clasicul #3, linkul ala nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Legat de oprirea motorului, eu am avut astfel de probleme (chiar dese si enervante) din cauza clapetei de acceleratie murdare.

Cred ca ar fi indicat sa faceti o diagnoza.

La mine aparea eroarea:

1 Fault Found:

00533 - Idle Speed Regulation

09-00 - Adaptation Limit Surpassed

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!