Jump to content

Seat Leon Cu Dsg


mada2k2
 Share

Postare recomandată

Dupa lungi "studii de piatza" intr-un final m-am decis: Seat Leon. In curand voi da comanda la un Stylance pe care am mai pus cateva optionale.

Acum intrebarea mea este legata de cutia de viteze care va fi un DSG. As vrea sa-mi spuneti, din auzite sau de preferat din propria experientza, ce stiti si cum se comporta aceasta cutie. Multzumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cate leon cu dgs sunt pe forum dar despre cutia in sine s-a discutat f mult pe mai multe topic-uri de pe forum! da un serch si sunt sigur ca gasesti!

din cate am citit e una dintre cele mai bune,rapide si placute cutii de viteza de genu asta!dar nu am condus asa ceva si ma limitez sa-ti dau vre-un sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare destul de ciudat: chiar nu exista nici un leon cu dsg? topicul a fost deschis acu 3 zile si nu a aparut nimeni cu impresii. si cei de la dona constanta mi-au spus ca ei nu au avut niciodata vre-un seat dsg.

imi e un pic teama de o chestie: nu prea as vrea ca eu sa comand dsg-ul, dupa perioada stabilita sa vina la reprezentanta, iar cei de acolo sa intarzie cu cateva zile sa ma anuntze ca mi-a venit masina, iar intre timp sa fie prezentata viitorilor clienti de dsg si, de ce nu, chiar si un drive test. desigur toata chestia asta este pur teoretica, ramane de vazut ce si cum se va intampla ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un coleg FAN-v5 are un PASSAT 20 tdi DSG,desteapta cutia.este diferenta intre DSG si celelalte cutii automate.parerea mea ca nu e rea alegerea ta.bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unul dintre motivele pentru care am optat pentru o astfel de cutie a fost si un drive test cu audi a6 allroad dsg. mi-a placut mult si cutia, dar si masina care este o bijuterie. nu stiu daca dsg-ul de la seat este la fel cu cel de la audi, dar cred ca exista asemanari destul de mari intre cele 2 avand in vedere ca cele doua marci fac parte din grupul vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG fizic e acelasi pe toate modelele, singura diferenta e la cuplul maxim pe care-l suporta.

Pe audi a aparut DSG prima data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La leon, cand am comandat eu, era disponibil DSG numai pe 2.0 TDI. Pe 2.0 (T)FSI era numai tiptronic. Probabil ca nu are nimeni, pentru ca era o probabilitate mai mica sa cumpere cineva asa ceva : din cate stiu eu, sunt si putine 2.0 TDI ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mergi cu incredere pe DSG nu o sa regreti nimic. Uite un topic cu DSG: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=5968

Eu am vazut multe seat-uri cu dsg. Am condus un altea XL cu 2.0 TDI si mi-a placut f mult. Nu este nici unul (seat) pe forum cu DSG. Tu vei fi primul :RO flag:.

Pe leon FR cu 2.0 TFSI ai si padele la volan la cutia DSG. E vis.

Cateva clipuri cu DSG:

.......... fifth gear review
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multzam mult X-Ecutor pentru link-uri.

nu stiu daca voi reusi sa fiu primul cu leon dsg pentru ca partea nasoala e ca comanda va dura aprox 4 luni: cele 3 care sunt normale + luna august care am inteles ca nu se va lucra la seat (dar si alte mair companii).

eu am optat pentru dsg-ul de 2.0 TDI cu 140 cp si din pacate acest model nu are pedale la volan, nici ca optionala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dc aveam bani eu il luam cu DSG...am folosit o pe un GOLF GTI...mi a placut tare mult senzatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din datele furnizate pe siteul SEAT reiese faptul ca, cutia DSG este usor mai lenta in reprize si consuma nitel mai mult intr-un regim mixt de exploatare! Parerea mea e sa-ti iei o cutie manuala si de banii de DSG sa-ti pui altceva pe ea. Navigatie, xenoane, piele, whatever!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSGul face toti banii. Merita sa astepti in plus pentru cutia asta.

Ia-l, nu mai ezita.

O sa vezi cat de bun si de confortabil este mai ales daca locuiesti intr-un oras aglomerat (cum e Buc) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din datele furnizate pe siteul SEAT reiese faptul ca, cutia DSG este usor mai lenta in reprize si consuma nitel mai mult intr-un regim mixt de exploatare! Parerea mea e sa-ti iei o cutie manuala si de banii de DSG sa-ti pui altceva pe ea. Navigatie, xenoane, piele, whatever!

Intr-adevar DSG-ul este putin (dar foarte putin) mai lenta conform datelor producatorului, dar cred ca asta se compenseaza cu confortul deosebit pe care ti-l ofera. DSG-ul o fi el putin mai lent, dar in pozitia S sunt convins ca face minuni :D

Am pus cam tot ce era necesar, iar din ce ai enumerat tu nu ma interseaza nimic: navigatie nu ii vad rostul atat timp cat cu hartile sunt destul de slabi (traiasca MioMap si Igo :rolleyes: ), xenoanele ar merge, dar la 900 euro mai bine ma lipsesc si imi trag niste becuri cu lumina alba, iar de piele nici nu vreau sa aud ca vara fac clabuci la cwr cand ma urc in ea dupa ce a stat la soare, iar iarna imi ingheata .... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu cu dsg masina e mai rapida schimba mult mai bine decat manuala ,cel putin in s!in plus ai clapete in spatele volanului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am vrut cu DSG, dar m-a speriat timpul de asteptare...este super tare cu DSG. fericitule!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar timpul de asteptare e cam mare, dar mie imi convine: dau comanda acum, plec in voiaj de 4 luni, iar cand vin acasa vine si mashinutza :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa ai la masina an de fabricatie 2008 (asa o sa apara in talon daca masina e fabricata dupa a 2-a jumatate a anului :D ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Ma tot gandesc de la o vreme incoace la seatul leon fr 2.0 TFSI DSG si as vrea sa stiu cum se comporta masina, ce optionale ar merita pe ea si cam ce probleme pot aparea la ea.... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonul FR cu DSG se comporta f.bine......cutia este f.tare si consuma mai putin decat cu cutie manuala(din cate stiu eu)........de probleme nu stiu ce sa-ti spun...eu am 8000 si ceva de km si nu am avut nici o problema. La optionale nu stiu ce sa te sfatuiesc......merita sa-ti iei optiunea de bluetooth pt ca fara aia nu ai comp de bord mare(eu nu o am si chiar regret dar nu am stiut la momentul respectiv). Daca mai ai alte intrebari iti raspund cu placere ori aici ori pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Eu zic sa mergi cu incredere pe DSG nu o sa regreti nimic. Uite un topic cu DSG: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=5968

Eu nu am vazut multe seat-uri cu dsg. Am condus un altea XL cu 2.0 TDI si mi-a placut f mult. Nu este nici unul (seat) pe forum cu DSG. Tu vei fi primul :).

Pe leon FR cu 2.0 TFSI ai si padele la volan la cutia DSG. E vis.

Cateva clipuri cu DSG:

.......... fifth gear review

am eu seat altea 2.o tdi alb cu dsg si cred ca masina ca a mea nu mai este in buc :vaidecapulmeu: o am de anul trecut var sport -up:) e super:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am ridicat vineri Leonasu` meu, un FR Speed Blue, Cutie DSG, benzina 200 cp.. d-abia astept sa fac cei 1000 de km de 'rodaj' ca sa pot sa-mi iau zboru` cu el :)

intr-adevar cutia DSG e foarte desteapta, schimba viteza fara sa simti nimic, e pur si simplu tare.. ma amuza ca la vreo 70 la ora sunt intr-a 6-a.. daca urci o panta tot cu vreo 70 la ora, tot intr-a 6-a esti, un pic ciudat, fie tre` s-o ciupesc sa schimbe viteza, fie ma joc cu padelele..

p.s. : culoarea e super, nu stiu daca mai sunt prea multe asa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.. creez, normal.. am vrut mai devreme dar a trebuit sa plec un pic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!