Jump to content

Audi100 - diagnoza si zgomot tacheti


Audi_100
 Share

Postare recomandată

Buna dimineata,

M-am uitat in cartea de service a masinii :

VIN:WAUZZ44ZKNO2O2O7

TYEPRKLARUNG:443 PH4

MOTOR: NF -----AMK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Audi_100

    27

  • s_c

    14

  • dogarel

    4

  • Cod3r

    4

Top Posters In This Topic

Am reusit sa fac consumul la masina ieri. Rezultatul a fost un 20 %. Are cineva idee pe unde ar trebui sa ma uit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul e ok.

Despre senzorul de temperatura nu stiu ce sa iti spun...Am mai citit undeva pe forum despre el, dar cred ca diagnoza imi va spune ce si cum. Am mai auzit ceva legat de senzorul de oxigen de la injectie (nu stiu daca termenul e corect)care s-ar putea sa functioneze necurespunzator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur, exista si posibilitatea ca sonda lambda sa fie "dusa" (in caz ca ai asa ceva). Din pacate se pare ca nu am documentatia pentru motorul tau. Dar iti sugerez sa parcurgi si urmatoarele topic-uri:

http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.ph...2625&highlight=

http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.ph...2392&highlight=

Vei gasi acolo documentatie postata de mine pentru motoare banuiesc relativ similare, cu proceduri pentru testarea sondei de temperatura si a sondei lambda (aka senzor de o2) - aceste proceduri sunt oarecum universale.

Daca topic-urile nu te lamuresc, revino cu intrebari. Oricum, ar fi util sa compari "fitting locations" postate de mine cu motorul tau pentru a vedea in ce masura se apropie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buun Am verificat Fitting Locations. Mi s-a confirmat ceea ce am gasit azi pe net. Motorul a mai fost pus pana in 1991 pe masini la fel si sistemul de injectie cred ca mai mult. Acum trec la citit partea de troubleshooting. Sa speram ca nu vad sefii ca in loc de servere fac motoare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S_C Am citit tot balamucul lui Miai. Ideea la mine e cam asa: masina nu se ineaca, nu e opreste in mijolcul drumului...nu face nimic. In schimb se aude un bazait de la pompa de benzina submersibila. Sa fie oare de la ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai am o intrebare-rugaminte? Imi poti spune si mie care ar putea fi cauzele semnului de exclamare de pe bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul de pe Strada Pargarilor il stiu si eu...el mi-a reglat injectia de consuma 20 % ...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cauza semnului de exclamare (de fapt nici nu stiu cum arata indicatorul acela). Iar problema lui miai n-a avut legatura cu sonda de temp. ci cu pompa de benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata maesajul de eroare....De mentionat e ca e intermitent si apare imediat cum invart cheia in contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ala e de frane, daca vad bine; probabil e vreo placuta cu senzor uzata sau senzorul de nivel de la vasul de lichid dus, sau o problema pe circuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod3r...ala e ditai (P) -ul..si se aprinde in grupul de ecrane de jos...Problema trebuie sa fie una din cele enumerate de S_C...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand sunt din Brasov :D

Toti colegii mei si prietenii isi fac masinile in Zarnesti la Adam (lucreaza bine si destule de ieftin).

Mecanic bun? Tatal meu :D

Eu cu el mesteresc la masina (chestiile mai simple).

In Zarnesti am fost pentru diagnostic si a fost aceeasi problema ce a zis si s_c :D

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bine frate , de ce nu zici asa .... Semnul ala iti arata clar ca e una din problemele pe care le-a zis s_c. Pariez pe placute uzate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!