Jump to content

Demontare cutie filtru de aer stock din motor ADZ


dogarel
 Share

Postare recomandată

Datorita ca am facut upgrade la upgrade :salut: si m-am pricopsit cu un alt filtru de aer ar cam trebui sa scot partea inferioara a cutiei filtrului de aer.

Singura chestie care m-a oprit sa fac asta este prezenta unui cablu care vine dinspre MAF si se opreste in cutie chiar la clapeta care blocheaza alternativ cele doua admisii de aer (m-am cam complicat aici dar nu prea pot sa spun altfel). Intrebarea este cum scot acel cablu de acolo si ce fac cu el apoi?

Multumex tutulor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce intra in carcasa inferioara a filtrului de aer este un cablu(adica are in interior fire electrice) sau e un furtun care transmite o depresiune la o capsula vacuumatica care comanda clapeta care jongleaza intre cele 2 guri ale admisiei de aer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este furtun.

Urmareste traseul pe care l-am desenat eu si chiar se vede in poza.

Se opreste exact in clapeta despre care povesteai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica observatie... Motorul ADZ este motorul ABS redenumit daca bine tin minte. Baniuesc ca din graba ai scris MAF (motorul asta nu are). Ignora cablul, dar ai grija ca furtunele sa nu traga aer fals. Sunt furtune de vacuum, care pozitioneaza clapeta pentru selectarea aerului cald/rece in admisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo m-am oprit si eu sa zic asa, desi la mine setup-ul este putzin altul.

Potzi sa gasesti aici:

http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.ph...p?p=40439#40439

La mine insa nu exista cablare electrica catre asa zisa clapeta. Daca clapeta de la g3 este direct in filtru este posibil sa serveasca aceluiasi scop ca si a mea. Inca nu sunt sigur ca am intuit corect, cand voi afla voi posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca Wabbit a raspuns (simultan si totusi :) ) inaintea mea ceva asemanator cu ce am spus si eu.

Nu stiu la mine insa cum este cu vacuumul.

Probabil daca as ignora intrarea de aer cald in filtru va trebui sa las furtunul care poate furniza acest aer cald in aer. Totusi cred ca pe timp de iarna nu este indicat.

Cred ca nici motorul meu nu are MAF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam fain.

Din graba am scris MAF de doua ori doar ca ma gandeam la masina pe care o sa pun filtrul vechi.

Am discutat si cu Lori si el spunea ca a astupat furtunul respectiv. Doar ca la momentul acela nu am inteles eu exact despre ce e vorba.

Oricum la iarna o sa pun din nou stock-ul pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate tin eu minte Lori am mers si iarna cu acest setup, si n-a avut probleme. Oricum, iarna aerul este destul de rece de la mama natura, cat rece prin filtrul stock este mai mult decat suficient, tinand caont si de faptul ca nu prea ai ocazia sa exploatezi masina la maxim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So ma apuc de treaba !!

Inca o data va multumesc pentru ajutor.

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am discutat m-am hotarat sa testez ieri termostatul respectiv. L-am dat jos si probat in ... frigider/congelator :salut:.

La 0 grade era perfect inchis, dar la -15 se deschisese complet. Sper sa fi fost bun termometrul cu care am calibrat frigiderul. :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!