Jump to content

PROTEJARE CAVITATI (CANALE DE AER, STALPI, LONJEROANE)


Marian
 Share

Postare recomandată

  • Administrator
salut

deci acel grund grecesc se gaseste numai in Doraly Afumati pavilionul B

Chimtitan nu au decit la fabrica magazinul....uite ca nu stiu adresa...poti cauta cu google... :scratch:

Thx,

S-a documentat cineva in privinta solutiilor care pot fi introduse in cavitati inchise gen praguri, stalpi, lonjeroane, etc. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...ulei de in fiert!!! Asta in principiu, pentru impermeabilizare, face bine la canale noi sau in stare buna, altfel niste cavitati obosite si ruginite se inlocuiesc cu repere noi sau, daca va tine buzunarul, neutralizati cu POR 15 (cautati si voi pe net, na!).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau Feruginol de la Policolor....e mai aproape si mai ieftin....e o solutie de fosfatare (decapare acida) si apoi bagi ulei de in fiert si esti giugiuc nenica :geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura substanta care am avut-o la indemana si care intr-adevar decapeaza (feruginolul nu am vazut sa aiba acest efect, poate doar de protectie) este un soi de "miere" subtire, primita in cantitati minuscule de la cineva care avea legaturi la aviatie si care, data pe tablele de racire si apoi clatita cu apa, apoi scoate nene totul, pana la tabla. E vorba de un decapant care se foloseste pentru intretinerea avioanelor la revopsire. Ala nene e adevarat insa ffff greu de procurat si ffff scump. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge, merge misto si feruginolul, chiar daca nu ca decapantul ala de care zici. Am folosit feruginol si a curatat bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci e ok....o sa iau si eu o cutie sa incerc :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Feruginolul e bun numai pe tabla de pe care a fost curatata vopseaua in prealabil. In plus, se pare ca sunt mai multe "calitati" am cumparat o data un bidon in care era mai mult apa :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca trebuie curatata vopseaua inainte, si periata oleaca rugina, feruginolul e ultima operatie. Iar cu apa.... se intampla, romanii sunt buni crestini, boteaza tot ce le pica in mana .... :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Sigur ca trebuie curatata vopseaua inainte, si periata oleaca rugina, feruginolul e ultima operatie. Iar cu apa.... se intampla, romanii sunt buni crestini, boteaza tot ce le pica in mana .... :bounce:

Asta inseamna ca nu se poate folosi nimic in mod curativ in praguri ci numai ulei de in in mod preventiv.

Nasol :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei ala ulei de fiert ? nui uleiul ala ars de pe la motoare ?

asha si cu pragurile.... dupa ce se baga solutia aia de decapat si se baga grund,,! ( de ala meseriash cu zinc ) oare merge bagata spuma poliuretanica pina se umple si dupa aia bafta ? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
cei ala ulei de fiert ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puiule, pragurile, de regula, contin canalele de aer cald ptr. incalzire, daca ai bagat spuma in ele, s-a dus speranta ca vei avea vreodata caldura in masina !!!!!!!! :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am cautat si eu feruginol simb ata si am gasit mai multe tipuri in functie de producator....era si la 15000 sticluta.....nu am avut curaj sa iau tot din cauza diluarii excesive....va recomand Policolor ca aia dau si la export marfa si lucreaza calumea.....ce scrie pe cutie e si inauntru :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai despre ala de la Policolor vorbeam si eu. Nu m-am uitat pe piata sa vad si alte soiuri, l-am nimerit pe ala si a fost bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiu' ars nu e bun. si cu spuma- chiar daca renuntzi la caldura, e super-nashpa cand pui, ulterior, autogenu' pe praguri :shock: - ca in mod sigur o sa fie odata si odata cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ala de la policolor l-am folosit si eu, si a fost destul de bun, dar parca se simtea nevoia de ceva mai puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Exista o ceara special pt. asta(Cavity Wax), care se da cu pistolul in cavitati, si o folosesc unele ateliere de tinichigerie de pe la noi cand repara masini "istorice" ca brotacii nostri. Eu caut asa ceva sa dau prin tunelul central, dar habar n-am pe unde se gaseste.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

bai fratilor io am auzit ca feruginolul ala e foarte bun la indepartat rugina dar exista o problema: daca nu speli bine masina dupa ce ai dat cu el ti-o maninca mai repede ca rugina pe sub vopsea. Deci: MARE ATENTIE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia de care zicea mai sus mike e si usor de procurat si decenta ca pret si foarte buna. curata tot ce inseamna vopsea, costa in jus de 150000 si se gaseste la Dyo sub numele de Decapant, ceva cutie de 750 ml facuta de italieni cu ceva rosu(mult) pe ea. o solutie mult mai buna este sablarea din punct de vedere al costurilor daca ai mai mult de un strat de vopsea pe masina.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai fratilor io am auzit ca feruginolul ala e foarte bun la indepartat rugina dar exista o problema: daca nu speli bine masina dupa ce ai dat cu el ti-o maninca mai repede ca rugina pe sub vopsea. Deci: MARE ATENTIE.

<{POST_SNAPBACK}>

Asha este. :lol: Eu am folosit si nu mai folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o solutie destul de ieftina si de buna(dupa ce ati scapat de rugina intr-un fel sau altul)este sa faceti un amestec de parafina si antifon de buna calitate si incalzit se da cu pistolul pe unde este nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!