Jump to content

Planetara Rupta?


golfix
 Share

Postare recomandată

salut, mi sa intamplat o nenorocire:P ieri eram undeva pe bvd timisoara si am vrut sa intorc pe la un scuar ,cand mam incadrat pe scoar era la nivel cu asfaltu,eh in partea cealalta era bordura cam de 15 cm,am coborato putzin mai repede,fara scartz,ca sa intru pe bulevard ca veneau din sens opus masinile! atunci cand am coborato a inceput sa imi vibreze cutia sub masinasi sa se aude un zgomot ciudat! am mai mers vreo 50 metrii dupa care na mai mers deloc! mam uitat la planetara de pe stanga unde stiam ca am mai avut probleme in trecut! nu era desprinsa,nu era nimic anormal! cand vroiam sa plek dupa loc se invartea decat flansa care iese din cutie,teava care duce spre roata sa o antreneze nu se mai invartea,se invartea in gol in burduful planetarei! dupa cum stiu inauntru burdufului sunt niste cruci si niste bile, care ar putea fi problema,spunetii ca imi vine sai dau foc :) astept parerile voastre! ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina a fost lovita in fata in vreun accident si nu a fost reparata cum trebuie sar putea ca tripoda planetarei sa fi avut destul loc sa iasa din locul ei la o curba cu volanul la maxim , din cate stiu eu planetarele se uzeaza mai tare si se rup din partea de la roata ( fuzeta ) sar putea ca e doar iesita si scapi ieftin :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit asa ceva la G1. Practic se sparge caseta care tine cele 6 bile. La mine cauza a fost centrajul gre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bilele sunt la locul lor,am bagat degetu si leam numarat,sunt 6 bile dispuse 2 cate 2,! la mine axul care intra in fuzeta la roata nu se mai invarte,ci se invarte in gol intre bilele alea! sa imi trebuiasca capatu de planetara(burdufu) ?sal schimb? ceea ce a zis dany cred ca sa intamplat la mine,numai ca nu aveam rotzle bracate maxim! cand le aveam bracate maxim,inainte sa mi se rupa,mi sea uzea cate o pocnitura.probabil de la planetara! dupa ce mam uitat mai bine la ea,am observat ca,capatu axului are intra in burduf ar fi pur si simplu desprins! io nu inteleg cum a putut sa se desprinda axu fara sa se desfaca sau rupa flansa din suruburi!asta vreau sa-mi explicati voi

axu care vine spre roata din fuzeta e prins fix de burduful planetarei?(capatu de palnetara)la mine se invarte prin burduf fara nici un stres :icon_thumright:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar colivia cu bile era rupta o bucata din ea si era complet rupta de capatu de planetara! am desfacut toata planetara cu tot cu fuzeta! dar acum am o intrebare,imi cumpar capatu de planetara cu burdufu dar cum il bag pe ax? intrebare intrebatoare :vaidecapulmeu: ms paul ai avut dreptate inca odata,poate intrii pe yahoo sa itzi dau niste poze ca am dus planetara in casa si ii fac poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capat de planetara poti cumpara unul nou si daca tot pui nou iei si un burduf. Nu mai stiu exact dr am impresia c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nma inteles de care sigurantze zici,fi mai explicit te rog,eu stiu decat de o singura sigurantza elastica in varfu la ax care tzine canelurile alea intrate pe teava

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cap de planetara 190 ron,(cu tot cu burduf) la volskpartz si suruburi 75 mii 5 bucati

inca o intrebare inainte sa ma apuc sa le montez! paul,capu de planetara care lam cumparat imi vine pe la ora 3,nu are bilele cu colivie direct in el? sau trebuie sa pun bilele vechi?

Modificat de golfix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata,mai ramane sa-mi fac geometria la roata stanga si atat! inca odata mersi mult pt ajutor! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a intamplat asa ceva la planetara din dreapta.Prima data se auzea o trosneala cand luam maxim de volan, si cand am dat roata jos sa schimb o bucsa mi-a sarit capul planetarei, l-am bagat la loc iar cand am plecat dupa loc si am luat maxim de volon s-a auzit o trosnitura.S-a apart de tot crucea aia care tine bilele.Am fost nevoit sa schimb capu de planetara, nu am avut ce sa mai repar.Aceeasi simptoma ca si la tine.Am dat 130 RON pe capu de planetara nou.Bft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salutare.Ieri mi s-a rupt un cap de planetara la 200 de km de casa.Din ce am vazut pe siteurile cu piese auto difera diametrele.Dupa seria la caroserie sau tipul motorului nu imi pot da seama sigur ce diametru am?Ca vreau sa le cumpar noi pe ambele fiindca huruiau tare de vreo 3 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil ca huruiau rulmentii, planetarele troncane, nu are rost sa le cumperi de noi ca sunt scumpe, poti cumpara capatu de planetara separat. Vezi daca s-a spart membrana!!

Modificat de baltaretu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , troncaneau cand viram stanga/dreapta.M-am exprimat eu gresit.Vreau sa cumpar doar capurile de planetara ca au aproape 50.000 de km de cand nu le-am schimbat.Problema e ca nu stiu diametrele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceri la piese auto dupa nr de caroserie,dar nu stiu daca ai sa gasesti doar capetele posibil sa fie toata planetara. Eu am dat 100 ron pe un cap de planetara de la desmembrari "cred ca orice planetara este identica, numai sa fie de g3"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o sa fac.Pe net am vazut ca se vand doar capurile.Nu m-as incumeta sa iau de la dezmembrari ca nu stiu cata viata mai au , mai ales ca masina e la 200 de km de casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!