Jump to content

bucse biele


bogdan
 Share

Postare recomandată

A inlocuit cineva bucsele de la biele cu unele noi din magazin ? Daca da cum se procedeaza cu gaura de ungere ? Bucsele noi nu au aceasta gaura :salut: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu poti sa le dai tu gaura. dupa ce le montezi in biela dai gaura folosind gaura din biela ca si ghidaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana aici este corect ce spui dar un "expert" a zis ca apoi trebuie alezate :12: :12: . Chiar nu a pus nimeni bucse noi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-a pus mesterul. asa ca nu as putea sa-ti spun. cred ca m,erge cum am zis eu dar fara sa apesi foarte tare pe bormasina, ceea ce este cam dificil. cumva are dreptate "expertul" pentru ca daca apesi prea tare vei deforma bucsa in drepul gaurii (vei micsora diametru interior) dar daca gauresti cu grija cred ca vei reusii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

busci noi la biele am pus eu...si spre satisfacerea curiozitatii mele am luat parte la procesul de "bagare". nici ale mele nu aveau gaurile de ungere, asa incat mesterul meu a dat gaurile, a incalzit bielele, le-a bagat, dupa care a alezat ff putin bucsele astfel incat sa intre botlul pistonului apasat cu deshtu'. :ok: eu am avut toate piese noi cand am facut motorul, implicit bolturile de la pistoane....si te sfatuiesc si pe tine sa le schimbi.

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boltzurile e banal de simplu sa le masori cu micrometrul si sa vezi daca se incadreaza in cote, inainte de a le schimba. Parerea mea e ca bucshele tre' alezate dupa presare. Daca ai boltzuri de 20, am eu alezor fix de 20.

A, stai ca tu ai de 22..... sorry......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bolturi de 22 merg alea de la Oltcit cu motor de 1100cmc :ok: si nu costa mult :ok:

eu am preferat varianta inlocuirii bolturilor cu unele noi decat sa imi strice un "mester" bucsele la biele :scratch:

despre chestia cu bolturile scrisesem si pe la TIPS&TRIKS :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am setul motor nou cu bolturi cu tot , ce inseamna "a alezat ff putin bucsele " ? Cat despre bolturile de olcit au prostul obicei de a se rupe .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre bolturile de olcit au prostul obicei de a se rupe .

da?? :scratch: am aproape 2000km cu brotacul si nu am simtit asa ceva :bounce: si cate Oltcituri merg prin Craiova :shock: :bounce:

deci concluzia ar fi asa :scratch: : nu pui bucse, nu schimbi bolturi daca nu ai originale, mai bine sa ai joc in ele sa faci muci tot motorul? :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai kalmatzi-va, oricum boltzurile de Oltcit daca au mers la 1300 sigur nu merg si la 1600, care are alezajul mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tip 1/2/3

1200 - 20mm

1300/1500/1600 - 22mm

tip 4

1700/1800/2000 - 24mm

asa ca, dl mihaiachi, nu e cum ziceti dvs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei prin alezaj se intzelege diametrul interior al cilindrului, iara nu diametrul boltzului. Alezaj mai mare la 1600 fatza de 1300=> boltz mai lung- parerea mea!!!! Adicatelea io zic ca boltzul de 1300, sau Oltcit, sau ce-o fi, e prea scurt pt. 1600.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!