Jump to content

Mk4 R32 Vs Mk5 Gti Vs S3 Modelul Anterior


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Eu am inteles ce vrea...si anume o masina speciala ,cu pedigree. A4 si Gv TDI sunt comune oricat de bune ar fi.

R32 totusi e un nume de respectat in industria auto, la fel gama S de la audi.

DA DOOM, nota 10. nici eu nu o puteam spune mai bine. nu e vb ca sunt comune, ca nu asta ma intereseaza la o masina. (desi sunt mii de mk V GTI, tot ala a fost primul in versus). dar R32 este totusi un vis al meu demult timp. la fel si 1.8T.

Leon imi place, dar S3 il consider peste. plus ca S3 are decat 2 usi. si asta ma incanta. ca la interior, plansa de bord este cam identica.

am zis ca trec de la diesel. desi merg mult pe an, merg din placere si as mai putea taia alte costuri (gen telef mobil, sau lumina, sa platesc benzina :offtopic:)

la S3 taxa este de 1600, pe cand la R32 e de 6000 euro !!!

Leon este f frumos. mereu am spus asta. dar S3 e si mai frumos, si mai bine finisat. parerea mea.

ideal ar fi Golf IV GTI 4 motion :ceuameni:

singurul motiv pt care as lua A4 ar fi sa fie exact cum a avut maxu, adica 2.5 TDI quattro. dar e prea mare pt gustul meu. si tdi, si implicit GV TDI are un alt avantaj fata de 1.8T...fiabilitatea, ceea ce la o masina SH conteaza f mult.

de asta, inca e in carti si GV GTI si TDI. dar cele mai multe sanse le are inca S3. totusi are cei mai multi cai din versus (R32 iese din calcul datorita taxei :lol: ) si pana la urma cam asta vreau. sa fie ceva puternic. si cat de cat sa nu ma rupa la consum si intretinere.

chiar nu sunt 100% decis. poate ma voi decide dupa ce fac o plimbare cu toate.

la TT m-am gandit si eu. dar S3 e mult mai interesant. sincer, eu sunt un mare fan al clasei compacte, si dupa cum se vede nu prea as da-o pt alta clasa. si sunt bune uneori alea 2 locuri in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    29

  • homeboy

    6

  • DOOM

    4

  • liviuxp2000

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

si cum o data instalat, piticul , piticul nu ma lasa (devine din ciclu "medicamente, medicamente"..asa il aud mereu), am gasit masina chiar in RO, mai exact chiar sub nasul meu in PH, si vrea si schimb pe a mea+diferenta. deci sunt f mari sanse ca visul sa devina realitate f curand. nici nu ma asteptam asa curand.

am vazut masina, merge f bine, e adusa de curand in tara, deci in afara de cateva minusuri (are niste senzori aprinsi pe bord, si vreau sa ii vad exact ce erori reprezinta) masina este chiar ok.

ce masina?

pai si surpriza unde ar mai fi? :)

asa ca desi vrea si schimb cumasina mea, o sa incerc sa o vand pe a mea urgent, ca ies mai in castig asa.

tineti-mi pumnii. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Succes la vanzare Bogdane ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

succes Bogdane, may ur dreams come true

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo Octavia RS ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu, pre mare pentru mine.:))

merci. daca nu reusesc sa o dau urgent, va trebui sa trec pe la banca si sa fac schimb direct cu noua masina.

oricum, tineti aproape ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt extrem de curios, si am citit topicul asta de cand l-ai deschis . . . . si ca o pantera am sarit pe fiecare post nou.Parca mi-ai citit gandurile inainte sa-l deschizi, de asta si stau cu sufletul la gura . . . sa vad . . . . . what is ? ? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai avand in vedere ca nu sunt 100% sigur...inca nu vreau sa zic :))

mai am nevoie de un "acord" de la banca. daca totul merge bine, azi anunt castigatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oke...tinem pumnii bine stransi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum , la mine a iesit R32 nedrept din cursa.... din cauza taxei de inmatriculare. 6000 euro. dar in timp au intat altele, au iest altele..si uite ca acum , am ocazia chiar sa imi indeplinesc un vis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai hai sa zic asa...

sunt 95% sanse sa trec la S3 din 2001.

am gasit masina, am gasit diferenta de bani, mai ramane ca in acest weekend sa pun vagcomul pe ea, si sa ma uit pe dedesubt.

am aruncat deja prima privire, sincer imi place, arata f bine, trage f bine, la motor este curat din cat am avut timp sa arunc un ochi, deci nu sunt pierderi de ulei vizibile. motorul nu era spalat, fiind plin de praf. dar fara pata de ulei. si fara probleme vizibile.

cam la ce ar trebui sa fiu mai atent?

masina are 2 martori aprinsi in bord: cel de ABS si ESP. proprietarul mi-a zis ca eun contact slab la senzorul de ABS> ce alte cauze ar mai putea fi? adica la ce ma pot astepta.

dupa ce o iau, si daca o iau, ii fac o revizie completa cu schimb de consumabile, inclusiv de distributie. are nevoie si de un set de cauciucuri noi. inca nu stiu ce sa ii pun. deocamdata atat. daca va veni si un cip, daca va veni si un filtru de aer sport, asta voi decide dupa ce merg ceva cu masina, dupa ce ma obisnuiesc. totusi sunt 225 de cai 4x4 venind de pe TDI de 130 FWD.

astept niste sfaturi la ce sa fiu mai atent. atat la motor cat si la masina per total.

aaa, interiorul arata impecabil, nu sunt urme de uzura pe volan, scaune sau pedale. masina are 115 000 km, 99% reali, verificati dupa serie la dealer intrarile in service si avea in aprilie 2006 ceva gen 91.000. si ultimii 20 000 facuti in tara.

mai exact cate intrebari de novice. din cate am vazut codul de motor nu este BAM, ci este AMK sau asa ceva. stie cineva cate ceva despre el?

unde are S3 mufa de diagnoza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ati zice daca schimbam denumirea forumului din vwforum in s3forum ? :frigbaitata: :icon_santa:

Bogdan, keep in touch, si eu vreau sa fac pasul asta, dar la mine nu iese din discutie R32 deocamdata, nu din cauza taxei, ci a noilor grile de impozitare/asigurare.

LE : Hai...asteptam vesti bune, eventual poze.Se prea poate sa ma insel, dar vezi ca se stie chestia ca la passat, cand e dus swtch-ul de frana, sau oricum, ceva de la frana, se aprind abs-ul si esp-ul, poate nu aceeasi chestie.Pe alta parte, in urma cu circa 6 luni, venind cu un prieten din germania, care la aceasta "plimbare" si-a cumparat un a4..sa fie acolo, pt nevasta-sa, a venit cu becurile la fel, aprinse, si a rezolvat problema schimband calculatorul de esp(din cate am inteles), care a costat in jur la 2500 roni.Se prea poate sa ma insel, vorbesc din experienta/spusele altuia.

Modificat de liviuxp2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de asta mi-e teama. sa nu fie f scump. o sa pun vag com pe ea si aflu ce erori are.

care e distanta la roti intre prezoane? 5 x112 sau 5x120? si ce credeti merg puse niste pedale si footrest de MKIV pe ea? ca printre primele modificari asta vreau sa ii fac. nu imi plac alea negre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5x100 e distanta la prezoane

mai bine ia un footrest de s3 mai nou, eu stiu ca au unele gen r32

verifica MAF-ul cu vag-com ...e o problema des intalnita la 1.8 t

bafta mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca exista de S3, normal ca iau din ala.

o sa verific MAF, dar la benzinare ince grup e?

deci are ca la Golf 5x100. bun.

merci.

LE: si e motorul de 209 cai, nu de 225.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grupul 02 (cred)

val de pe load trebuie sa o imparti la 0.8 si sa iti dea caii putere, respectiv 209, daca da mai putin at ai maf-ul stricat

mai confirma cu cineva ce tiam scris eu, sar putea sa ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, deci tot el s-a corectat la telefon :lol:

Grupul 02, campul 4, dupa LOG impart valoarea maxima la 0.8 .

f bune date, multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pot verifica presiunea in turbo cu vag com sa vad daca are sau nu cip? si cat tre sa fie aceasta la S3? am inteles parca 0.9. corect?

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca exista de S3, normal ca iau din ala.

o sa verific MAF, dar la benzinare ince grup e?

deci are ca la Golf 5x100. bun.

merci.

LE: si e motorul de 209 cai, nu de 225.

Blocurile Vag-com -> http://www.ross-tech.com/vag-com/m_blocks/

Distanta intre prezoane parca este 5x112 totusi, nu sunt foarte sigur, dar parca la Audi sunt pe 112.

Pedalele ar trebui sa mearga, interiorul este foarte asemanator cu cel de Leon deci ma astept sa mearga si pedalele.

Motorul AMK este intr-adevar cel de 210CP, diferente intre AMK si BAM nu ma astept sa fie foarte mari, dupa chip cred ca ajung al aceeasi putere. :) BBM-ul s-ar putea sa stie mai multe :)

Oricum, e unul bun :)

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu stiu ca e 5x112...iar la faza cu abs/esp verifica atent,daca era doar un contact,de ce nu l-a rezolvat posesorul?n-as vrea sa te vad scriind ce probleme ai la o masina pe care fix ai cumparat-o! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult de info.

da si AMK si BAM ajung ambele la 265 de cai.

confirmat si de Andrei tentean si de

http://www.awesome-gti.co.uk/audi%20a38l1/remaps.html

da, si pedalele merg. am gasit pe un site.

printre modificarile care vor urma, dupa ce ma voi obisnui cu masina, vrea neaparat..

al doilea obiectd e sus in jos:

http://www.awesome-gti.co.uk/audi%20a38l1/transmission.html

despre asta ce stiti?

http://www.awesome-gti.co.uk/store/product...00&xSec=382

bine, cred ca mai bine discutam

http://vwforum.ro/index.php?showto...p;hl=1\.8T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!