Jump to content

Leasing Motoractive


Bozz
 Share

Postare recomandată

Achizitionez un Golf prin contract de leasing la Motoractive.

Dosarul l-au aprobat repede, vineri dupa-amiaza am depus actele si marti la 9:00 aveam raspunsul.

Nu mi-au solicitat nimic in plus la dosar, nu mi-au impus alte conditii decat cele alese de mine.

Am de ales insa dintre doua societati de asigurare: Asiban si Allianz. Am optat pentru Allianz, insa ma deranjeaza ca asigurarea va fi inclusa in rata si I SE VA APLICA TVA.

Nu mi se permite sa inchei eu asigurarea in favoarea lor si sa o achit direct, poate integral.

Cursul la care se factureaza este cel de la Raifeisen pentru vanzare EURO. (33.000 azi)

Voi ce experiente aveti cu Motoractive? Sa ma astept la alte probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAL BOZZ,

Motoractieve a fost cumparat la sf anului trecut de GE.nu-ti fa probleme.sunt ok.ei impreuna cu Ralfi si Domenia sunt deschizatorii de drum pentru GE Money Bank.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiu! ;) Dar din experienta altor utilizatori daca au fost neplaceri:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda.Din pacate nu pre stiu pe nimeni care sa fi facut la ei.Dar de ce nu ai facut la PLR?Eu unul nu am avut probleme, au aprobat dosarul intr-o zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa ce am citit pe aici despre PLR, m-am cam speriat. Am vazut cursul la care factureaza si altele. Si am optat pentru Motoractive, stiind de GE Money, si avand o oarecare colaborare cu GE. In trecut am lucrat cu BCR Leasing si au fost foarte ok! Nu ma intreba de ce nu m-am dus tot la ei, ca m-ai incuiat! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda.Probabil ca depinde si la PLR de "amabilul" care analizeaza dosarul...Noi am luat destule de la ei si toate in leasing..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am achizitionat 2 GV la sf. anul trecut... n-am avut nici o problema cu ei... cu asiguararea eu nu am avut de ales, aceasta facundu-se la vremea aceea doar la allianz... leasingul il am pe firma, iar tva-ul il deduc... pe persoana fizica e cu totul altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu lucrez la ei. deci spun sa ai incredere ca totul este de buna credinta.

daca ai nevoie de ceva dai un pm si rezolvam cat se poate de repede.

ionut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@leeloo: merci frumos. Deocamdata all good! Dar sa stii ca am sa tin minte! :icon_thumright: Thnx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rca-ul si Casco nu au Tva indiferent daca sunt sau nu incluse in rata,esti sigur ca asa ti-au spus?Firmele de leasing se supun directivelor statului,indiferent de nume PLR sau MotorActive,iar statul nu doreste sa se plateasca tva indiferent de tipul asigurarii.

Modificat de Geogvn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rca-ul si Casco nu au Tva indiferent daca sunt sau nu incluse in rata,esti sigur ca asa ti-au spus?Firmele de leasing se supun directivelor statului,indiferent de nume PLR sau MotorActive,iar statul nu doreste sa se plateasca tva indiferent de tipul asigurarii.

doar daca esti firma de asigurari sau broker de asigurari nu facturezi cu tva.

orice alta firma ce factureaza asigurari (rca sau casco) trebuie sa factureze cu tva. 100%

vezi cod fiscal-parca. :)

Modificat de leeloo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Binenteles ca e cum spui tu,la asta ma refeream si eu.

Si ce sa inteleg ca MotorActive nu are o agentie de brokeraj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Geogvn: Exact. Si eu stiam ca nu sunt purtatoare de TVA, dar mi-au spus ca ei nefiind broker de asigurari..... intelegi tu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucrez cu ei de ceva timp..si sunt f. multumit.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geogeo: thnx! sper sa fiu si eu multumit. si zau ca nu sunt asa pretentios! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fosta masina am avut-o in leasing 3 ani la Motoractive.Absolut nici o problema.Asigurarea OK, la Allianz, am avut si o dauna maricica de 110 milioane acum 2 ani, la fel fara probleme, au achitat imediat factura service-ului :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am leasing prin ei, si nasu-mi-o tot asa, de la el a inceput. La el a fost misto, masina o aduceam noi din DE, si trebuia facuta plata acolo, ma , rog, chiar daca nu erau obisnuiti cu asa ceva, au fost "deschisi la nou" si totul a decurs cum trebuia. Apoi am urmat eu, si a decurs la fel, la mine a fost mai ... ca la carte - noi am lucrat cu cei din Cj.

O singura probleme am avut cu cei din Buc - cum la 1 ian s-au schimbat CUi-urile, le-am facut cerere sa mi-l schimbe si mie... si nu mi l-au schimbat. Le-am returnat factura cu inca o cerere cum ca in urma cu o luna i-am anuntat, si au dat din umeri, le-a fost lene. Dar nu mi-au mai dat factura sa o platesc.... Am sunatvreo saptamana, si pana nu am zis cuvantul magic - tribunal - nu mi-au dat o copie dupa factura, sa o pot plati, si bineinteles ca luna urmatoare am avut penalitati intarziere plata factura :icon_thumright: . Dar am lasat-o de la mine de data asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singurul dezavantaj mare e ca se supun unor norme drastice la leasibg pe firma si o cauta peste tot si la pers fizica cer salariu super bun , mai nou o sa se schimbe daca nu s-a schimbat ca inca nu am primit noi formulare si calculatii.Ce e cel mai greu este ca daca vrei sa platesti anticipat cer mulllllllt, in comparatie cu ce cere BCR de exemplu sau UNICREDIT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel: la mine a fost ok cu dosarul, leasing pe firma. am dus tot ce nu scria pe site si nu mi-au aprobat fara sa imi mai ceara nimic. Acum...stiu pe unde nu au cautat ei..dar nu e normal sa se asigure ca nu se trezesc ca raman cu masina neplatita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!