Jump to content

Probleme Cutie Viteze


Barbarul
 Share

Postare recomandată

La masina din semnatura, am un zgomot la cutie (tiptronic), gen suierat sau un fel de sirenaj ca la cutiile de Dacia, dar ceva mai subtire. Zgomotul apare de la 1000rot/min pina pe la 2000rot/min, amplificidu-se usor cu cresterea turatiei. Dupa 2000rot/min nu-l mai percep. Mentionez ca asa am cumparat masina si nu stiu daca este normal, iar uleiul din cutie l-am schimbat acum aprox. 1000km. Intrebarea este daca e normal sau nu si daca nu, a mai avut cineva asa ceva si cum s-a rezolvat. Astept pareri si mii de multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o idee? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se simte cand schimba vitezele verifica nivelul din cutie. E posibil sa nu fie complet sau sa piarda. In acest caz e o mare problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pierdut nu pierde, cutia este uscata, iar in momentul in care am schimbat uleiul acesta a fost pus la nivel. Treaba e ca zgomotul se auzea si pina la schimb. Din cite stiu eu la tiptronic se simte usor cind schimba viteza, la dsg nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , se simte putin. Recomand un test VAG. Daca are o problema va spune computerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca testul ar putea spune ceva, avind in vedere ca e vorba de un zgomot. In momentul in care am schimbat uleiul la pbv1, l-am rugat pe mecanic sa se uite un pic si cu testerul, dar nu a gasit nimic anormal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte pareri? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I_am_Stealth

A fost desfacuta cutia vreodata ca sa fie reconditionata?

Poate fi rezonanta de la un pinion, etc, o parte mobila uzata, la o anumita viteza de rotatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si ce tip (cod) de cutie ai. Sunt cutii automatice (de ex.: 01V, cod EZY/FNL) care au ulei separat pentru diferential (altul decat ATF). Daca ai o astfel de cutie, s-a verificat/schimbat si uleiul din diferential?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia nu a fost desfacuta niciodata si ATF a fost inlocuit, iar zgomotul nu este de diferential, pentru ca la schimbarea treptelor cind scade turatia motorului scade si zgomotul. Codul cutiei este DEV 01V3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai sunt pareri, sfaturi. :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfaturi si pareri va rog. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!