Jump to content

Mi-a Picat Geamul


georges
 Share

Postare recomandată

mi-a picat geamul din dreapta , masina are la macara cleme din plastic. la seat nu exista kit de reparatie ca la vw si ma costa 410 ron fara manopera o macara.

ce sa fac ?

am un lemn bagat in usa acum ...

macaralele noi de la seat sunt cu cleme metalice macar sau tot plastic ?

update :

macaralele noi seat sunt tot din plastic.

poro vinde kit-uri oem cu cleme metalice dar nu se potrivesc decat la vw....

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Gavan

Iti recomand sa cauti pe forum sau chiar la dezmembrari clemele de la Golf 4. Se potrivesc fara probleme. Am un prieten care a facut aceasta adaptare si ii functioneaza fara probleme. A gasit cleme la dezmembrari si l-au costat 40 Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearaca la "anunturi online" sigur gasesti acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
incearaca la "anunturi online" sigur gasesti acolo...

Numai dupa ce face minim 100 de posturi poate sa acceseze Anunturi On-line. :)

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta era si ideea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa iau un kit de la poro , e OEM dar e metalic. sunteti siguri ca e posibil ? pentru ca din service stiu ca nu se potriveste de la ibiza la golf.

le : nu se poate pune de golf pentru ca sufele sunt mai scurte , sufele sunt prinse in nituri de cleme.

Modificat de georges
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturi noi la macarale ibiza 2 portiere :

mtrans iasi : 410 ron

btm group : 510 ron

volks parts : 700 ron

problema e in curs de rezolvare dar parca as astepta sa pice si in stanga , macar fac un singur drum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Georges spune-mi te rog daca stii cumva daca macaraua electrica de la ibiza in doua usi este la fel ca cea pt. ibiza in 4 usi? Am aceeasi problema ca a ta si m-ar tenta pretul de la mtrans iasi. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi chiar vreti sa cumparati macaraua cu 700 ron? Mi se pare enorm din moment ce s-au crapat/rupt una/doua cleme din plastic. Mie mi le-a reparat gratis un sofer cu ... sarma, ca la Dacia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine din pacate nu mai exista posibilitatea de reparare cu sarma, caci sincer am incercat si eu la un service! Oricum mie nu-mi place sa am ceva facut improvizat, asa ca aleg varianta de a cumpara macaraua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca sunt si numai cleme de cumparat. In ceea ce priveste improvizatiile nici eu nu le accept daca au un rol in functionare/siguranta ceea ce nu se poate spune despre macaraua geamului (doar sta proptita cu lemn). Prefer cu 700 ron sa-i dai pe o camere o saptamana la mare la un hotel de 3* decat sa-i dau pe o macara si dupa 1-2 ani sa se rupa clemele din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate pt. Ibiza nu sunt cleme separate si de aceea sunt fortat sa cumpar kitul complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi dimineata am fost sa ridic/montez macaraua. 420 ron pentru ibiza in 2 usi.

problema e ca au realizat ca au adus modelul (codul) gresit si mai trebuie sa astept 4-5 zile.

suna a deja-vue ...

am cerut sa mi se comunice costul manoperei ai am lasat numarul de telefon , nu am fost sunat nici pana acum.

asta se intampla la moldotrans dealer seat , iasi.

ma gandesc serios sa le scriu la astia in spania sa vad ce reactie au despre toate astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si eu comanda astazi de o macara pt. masina mea la cei de la moldotrans si mi-au spus ca mi-o trimit prin curierat pana luni cel tarziu (o voi monta la mine in oras caci drum la Iasi rar am). Sper sa nu am surprize! Din pacate dupa ce am dat comanda am mai cerut preturi si la alte service-uri si am gasit si mai ieftin ( la moldotrans iasi ma costa 500 ron, iar la cei din suceava ma costa 435 ron). Ma intreb daca cumva nu se potriveste la mine, gresind ca si la georges codul, voi fi patit sau pot sa le cer alta in loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte ciudate preturile..

daca e mai mult de 420 ron cat au spus prima data o sa ramana cu ea in stoc mult si bine.

nu inteleg de ce ti-au cerut 5 mil pe o macara mai mica decat a mea..

la toledo costa 280 lei (toledo vechi)

la golf 250 si kit-ul de reparatie 180

daca nu e codul corect le-o trimiti inapoi si te duci cu opc-ul dupa ei !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am vazut pretul celor din Suceava m-am mirat si eu de ce e totusi diferenta asta mare de pret si am vorbit cu cei din Iasi sa-mi anuleze comanda facuta motivand faptul ca am gasit la cei din Suceava si mi-o si pot monta acolo. Raspunsul primit a fost ca nu se poate anula deoarece vor avea o pierdere de 25 % din valoarea piesei(presupun transportul piesei catre ei si de la ei la mine!). Atunci m-am hotarat sa ma tin de cuvant si sa raman cu comanda facuta la ei. Sper sa nu am ghinion!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am vazut pretul celor din Suceava m-am mirat si eu de ce e totusi diferenta asta mare de pret si am vorbit cu cei din Iasi sa-mi anuleze comanda facuta motivand faptul ca am gasit la cei din Suceava si mi-o si pot monta acolo. Raspunsul primit a fost ca nu se poate anula deoarece vor avea o pierdere de 25 % din valoarea piesei(presupun transportul piesei catre ei si de la ei la mine!). Atunci m-am hotarat sa ma tin de cuvant si sa raman cu comanda facuta la ei. Sper sa nu am ghinion!

o fi si transportul de la iasi inclus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Am sunat la cei din Iasi si mi-au confirmat ca este inclus si transportul. Deci , pina la urma, e ok si asa. Acum astept piesa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici macar acum , dupa 2 saptamani, nu am rezolvat problema cu macauraua.

din informatiile pe care le am astia de la poro au trimis o macara care ar fi fost completa (cu tot cu patina din tabla) la un pret de 830 lei.

de la iasi a fost refuzata din cauza pretului (pretul normal era de 420 lei...) si a fost trimisa inapoi. a durat o saptamana si multe mail-uri sa se trezeasca poro si sa trimita (e plecata din austria) o macara la pretul corect.

situatia e cu atat mai dubioasa cu cat am vorbit la poro aviatiei si de acolo mi-au spus ca au in stoc macara pentru ibiza in 2 portiere (completa!!! cu tot cu patina) la pretul de 435 lei...

mare-i gradina de dealeri seat ... pacat de producator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer cred ca te-ai complicat ingrozitor si inutil. Puteai sa iei 2 cleme din plastic cu 500 de mii sau puteai sa cumperi un kit de reparatie si sa folosesti numai clemele din el, te costa mai putin si masina era gata deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am avut de unde sa iau cleme , la ibiza clemele sunt prinse in nituri, asta inseamna ca trebuie refacute nit-urile... e posibil sa nu iasa cum trebuie.

la seat nu exista kit de reparatie ca la vw ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a ajuns si mie ieri kitul, azi e deja la montaj. Sper sa nu ma coste exagerat! A, si sper sa se potriveasca, sa nu-mi fi trimis altceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus macaraua si merge! Sunt din nou cu parul "bulversat"! :blink: :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!