Jump to content

Diferenta Dintre A6 Si S6 (1995)


johny013
 Share

Postare recomandată

Salut, vreau sa-mi iau un AUDi (1995) si nu pot decide care e mai buna (A6 2.0 sau S6 2.2 T) din punct de vedere tehnic, si care e mai rentabil,mai econom in consum si intretinere. Dati-mi un sfat in legatura cu cutia de viteza, care e mai buna manuala sau automata?

Modificat de johny013
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei.

Logic,motorul de 2 litri este si cel mai economic,asa cum cel de 2.2 turbo este cel mai tare in performante.

Sunt doua masini cu performante atit de diferite.

Eu am avut 100(C4,cam la fel cu cea de care cauti tu sa-ti iei)cu motor in V de 2.6.Masinile sunt super ca fiabilitate.S-ul depinde de la cine il iei,sa nu fie hingherit sau lovit.Nu o sa-ti consume sub 16 in oras,dar are si performante.Si mai este si Quattro pe deasupra!

Si eu am avut cu cutie automata si am fost multumit pina la un punct.

Adica foarte confortabila.

Daca iti iei S-ul nu ai sa fii multumit cu automata.Cutiile fiind e generatie mai veche nu sunt asa performante ca cele noi,iar un S mege cu manuala(toate sunt cu sase..)

La automate trebuie sa fii atent sa nu spargi baia de ulei si sa nu-i prajesti cutia.Eu asa am patit la a mea,avea suspensii sport,era joasa si am reusit s-o sparg(nu este greu..) si cind mi-am dat seama deja o prajisem.M-a costat dupa aia de m-a rupt.

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A6 R4 2.0 115 cp 168/3200 11.9 (0-100),190 km/h,8.7 consum mediu%.

S6 R5 2.2T 230 cp 350/1950 6.8(0-100),241 km/h,10.7 consum mediu%.

consumurile reale cred ca sunt cu 1-2% mai mari.

in ce priveste cutia dupa cum spunea si l.u.v manuala ar fi mai indicata.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Multumesc ca m-ati ajutat. Visul meu e S6, dar cred ca o sa ma limitez cu un A6 (2.0 sau 2.5 TDI) (manual).

Modificat de johny013
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea un A6 2.5 TDI de 140cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa faci economie la carburant ia TDI-ul adica A6. Daca vrei performanta si nu te sperie consumul ia S6-le.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti si gasesti una in firea ei cauta un A6 2.5 TDI(140 cp,cutie-n sase..).Sunt si Quattro,mai rare,dar cine are asa ceva nu vinde,omul stie ce are-n batatura!!

Sunt masini care,daca nu traiesti mult te tin o viata!!

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuxp2000

Din cate vad in semnatura, cred ca omul se plimba deja, si nu prea-l mai doare de ce postam noi aici :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!