Jump to content

Intrebare Mare! Golf 2/1.8/90cp Versus Golf 3 Cl 1.4 Benzin?


Incepatoru
 Share

Postare recomandată

salutari !

prin vara trecuta am devenit golfist si eu , am cumparat un benzinar de 1.8l 8 valve din '89 -(de care sunt foarte multumit);am si trecut paci prin forum unpicut, dar intre timp am fugit din bucale prin ardeal( Deva ) - e... acum chestia este ca am o oferta de un golf 3 de prin 94 tot pe benzina cu motor de 1.4l....si sunt cam in cumpana...golfuletu meu mere de rupe , dar si confortul si moaca lu asta mai tanaru nu imi displace...baiu e ca e n-are a 5-a si motorasu e mai micut...vreau si eu o parere pertinenta : cam cat ar merita un mk3 de 1.4 pe benzina inmatriculat , intretinut excelent...chiar excelent fara pic de rugina , servo directie si mai e si in 2 usi ( 3 usi ), jante aliaj, tapiterie impecabila, ce mai... tinerelul e boboc!

stiu ca asta e sectiunea golf 1 si 2 , dar as prefera sa pun intrebarea aici decat la golf 3...fara a deschide o polemica inutila " golf 2 sau golf 3", sunt sigur ca si printre voi sunt golfisti care au schimbat numarul de dupa "golf"asa ca astept pareri pro sau contra .

multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, golf 3-u e frumusel, motorul este destul de mic, deci intretinerea mai ieftina ca sa zic asa, referindu-ma la impozite si asigurare.

minusuri : cutia in 4 trepte, mai greu decat golf 2, mai puturos :screwy:

golf 2 : cel mai perfect la vremea aceea (mai perfect decat 3-u), motor bun, super solid, si destul de sportiv, comfort acceptabil, piese ieftine si le gasesti peste tot, usor.

minusuri : consum putin mai mare fata de golf 3, impozite si asigurare mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam de raspuns izotope, dar as fi curios de exemplu de "bube" stiute la G3, probleme des intalnite, si bineinteles mai multe pareri din partea forumistilor , haideti baieti !!! care e cu 2-ul si care e cu 3-ul si de ce ???... vreau cam multe ?? nu ?!? care are mk2 e multumit de el si idem pt propietari de mk3??? n-a sarit nimeni parleazu .....( sau postez la sectiunea gresita ?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai, ambele sunt masini solide, doar ca golf 2 e perfect din punc de vedere ingineresc :beer: si asta nu ca am eu golf 2, pot confirma mult oameni de pe forum.

imi place mult si 3-u, dar tot pe golf 2 merg :lol:, mai usor, mai agil, forme excelente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul mi-as lua 3. E masina mai noua, comfort mai mare, poti sa te bazezi mai mult pe ea... (adik io zic ca stai mai putin cu mainile in vaselina).

Avantaju' la 2 e ca e mai ieftin, (pe jumatate fata de 3). Arata mai retro, si e mai de hobby.

Eu unul mi-as schimba tarlia pe un 3 diesel... dar lipseste cascavalul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ideea e buna cu mutatul topicului .

rog moderatorii sau administratorii - nu stiu care e diferenta :), daca se poate si nu-i mare bai , sa mute topicul la sectiunea mk3 poate de acolo primesc mai munte informatii. multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un schimb cu proprietarul Golfului II? Mai trebuie sa dai ceva diferenta? Care e ideea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici un schimb... ideea e ca vreau sa imi vand golfu 2 si sa trec in 'gashca' golf 3 , si eram interesat daca stie careva bubitze sau alte chestii care ar trebui stiute daca vrei sa iti ieu un 3 ... cam asta era ideea.

bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite-te prin aria Golf 3 din forum.

Cateva chestii care ma enerveaza pe mine scriu aici:

- Daca vrei sa eviti apa in masina (ocazional) ia-ti fara trapa

- Vezi pe chederul lunetei daca nu are puncte de rugina, e o boala a lor..

- Destul de frecvent aud de motorase de relanti duse.. eu am schimbat doua.

- N-au scut = jeg la motor..

- La cele cu motoare slabe nu ai bara stabilizatoare (standard) si sunt cam moi suspensiile = barcuta

- Sistemul de iluminare al bordului e cam ciudat. Nu foarte eficient si foloseste becuri pe care le gasesti mai greu. Se pot face improvizatii totusi fara probleme

- Ia-ti cu AC sau culoare deschisa :beerchug:

In rest e o masina foarte solida dupa parerea mea. N-am condus 1.4 dar presupun ca e cam submotorizat. Cei care au par multumiti totusi.

Inca o chestie pe care o stiu eu din auzite (nu ma injura daca nu e asa).. consumul difera foarte putin intre 1.4/1.6/1.8 . A mea consuma urban ~10 indiferent cum as merge. De obicei ii dau tare..

Ar mai fi problema ca aia de care zici tu are doar 4 trepte.. asta e cam 'hmmm'. Eu personal n-as lua asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sa ii supar pe cei cu golf 2 dar daca intre un golf3 si golf4 diferentele nu sunt f mari nu acelasi lucru il pot spune comparand 2-ul cu 3-ul . Cel putin la interior sunt diferente maricele .

Te sfatuies sa optezi totusi pentru o motorizare 1.6 sau 1.8 ( asa ramai si cu un consum decent si ceva CP in plus )

Cat despre trapa - problema se remediaza (daca exista) mai simplu decat se crede - fac referire la apa din masina .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut Golf III, 1.4 si s-a stricat la ea cam tot ce se putea. Am schimbat inclusiv motorul. Probabil am "nimerit-o" eu mai prost de aceea nu pot generaliza. Daca nu as fi avut posibilitatea sa imi iau Golful IV oricum o vindeam si imi luam alta (tot Golf III) dar cu motor de 1.6 sau 1.8. Nu am pretentii foarte mari de la un motor dar ala chiar era prea mic. Trebuie sa o turezi vartos sa simti ca trage. Nu stiu cum e in 4 viteze dar eu cu siguranta asa ceva nu mi-as lua.

Asta nu inseamna ca Golful II e o varianta mai buna dar daca tot vrei s-o schimbi macar sa fii multumit intru totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce a spus Gribelu mi se pare foarte pertinent si bine informat. As mai adauga o problema pe care o am si de care am scris referitor la Golful meu 3 si anume indicatoarele de la bord care imi fac probleme (doar turometrul si vitezometrul care merg cand vor ele dar foarte rar cand ies din oras si am nevoie mai mare). Pe de alta parte pot sa spun ca l-am luat sh (Golf cl, 1400, 1995) am iesit cu el din tara, am fortat putin pe la 160km/h, merge super, nu am schimbat mare lucru la. Incerc sa o tin din scurt si fac verificari periodice la mecanicul meu (de care am noroc si schimba doar ce e nevoie atunci cand trebuie). Eu sunt pt. Golf 3. Consum la o viteza medie de 120km/h (afara) e de 5,5-6%. Iar in oras nu se pune pt ca Bucurestiul unde merg eu nu e oras normal din punct de vedere al traficului. Oricum aici media e de 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-ati golfu 3 ...e mai recent ...desi are motorizare mai slaba dekat mk2 si daca nu esti multumit faci un transplant :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!