Jump to content

Seat Leon 1.6 (102 Cp) Sport Up


gg_e
 Share

Postare recomandată

Pai si Sport are volanul si schimbatorul imbracate in piele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    18

  • gg_e

    15

  • TudorM

    14

  • rin

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da... my mistake. Nu m-am uitat asa de atent pe lista de optionale de la sport, eu stylance vroiam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN, cred ca gg_e se referea la cei care nu au Leon si spun ca e urat interiorul. Cei care avem sau urmeaza sa ne luam, e evident ca au trecut peste "impedimentul" asta. :)

@gg_e: La mine o sa arate la fel ca la black_shadow, in afara de tapiterie care o sa fie pe gri/negru si bordul la care cadranul din stanga arata altfel, pt ca eu am comandat si optiunea Bluetooth+mp3. Cand o s-o ridic, promit ca vin cu multe poze. :lol:

PS: Cat despre consumul lui ryco78, nu uita ca el are un motoras mai nervos, 2.0 turbo, pe care banuiesc ca il conduce asa cum trebuie. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia cu materialele este veche si probabil nu se va termina niciodata. Pe mine nu ma deranjeaza asa de tare plasticul tare din interior sau consola centrala. La interior s-a facut un compromis pentru functional si mai putin estetic, desi nu pot zice ca e urat interiorul, ba chiar dimpotriva, dar plasticul de pe bord e tare, scaunele sunt tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de interior...din cate am observat diferentele la stylance fata de sport sau sport -up ar fi:

1. tapiseria scaunelor si a fetelor de la usi - nu este cu rosu ci cu un negru (spre gri f inchis) iar pe scaune un material f bun calitativ de culoare negru cu puncte albe ;

2. fetele de la usa care nu sunt negre ci gri

3. despre bord eu nu stiu ce sa zic. S-ar putea sa aiba o alta textura dar si acesta este negru cu cochilia de la indicatoare gri inchis. Consola centrala este tot gri inchis.

4. tavanul si stalpii sunt la toate versiunile identice (amplifica impresia de spatiu interior dar nu cred ca se impaca bine cu fumatul in interior sau cu mainile murdare)

5. scaunele nu arata asa spectaculos dar ofera o f buna sustinere laterala

Altele nu mai stiu....

Atentie la suspensii! Nu mai tin minte sa ma fi deranjat suspensia sport de pe masina de drive test dar la al meu stylance, fiind si nou, sunt destul de rigide ! Daca la versiunile sport suspensia este si mai rigida pentru mine ar fi o problema (eu "iau" f f incet denivelarile chiar cu pretul unor claxoane de la alti participanti la trafic si ma scutura binisor).La drum intins suspensia este o placere!

Si in final...interiorul leonului miroase a plastic ieftin, arata ieftin si probabil si este!(unele detalii sunt peste la logan (nu dati cu pietre) de exemplu mocheta care desi este mai nasoala la logan este decupata mai frumos , nu am gasit bucati decupate si ramase pe sub scaun :P, este mai bine finisata si ar mai fi si altele)...totusi....masina este una sportiva , inchegata, tzeapana as spune si intr-un fel ciudat se impaca bine interiorul cu caracterul masinii si per ansamblu i se potriveste! Iar iluminarea ...hmmm...prefer alb si rosu decat orice combinatie!

CristiN..am eu asa un feeling ca nu o se regreti daca iti iei versiunea stylance! :P Eu am avut f multe dubii legate e versiunea de echipare tocmai datorita interiorului ! Stii povestea.... Iar acum imi place mult masina poate si datorita comportamentului rutier care este f bun (tinuta, confort, trage de rupe si este inca in rodaj)! Am ajuns sa-mi placa inclusiv interiorul si jantele! :P

Plasticul de pe bord (acela negru cu textura cu patratele) este moale!

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

da..la cei care nu au leon ..ma refeream..mie imi place ff mult leonu ..dar vreau sa stiu si eu cum se misca 1.6 pe o masina de aporape 1300kg.astept sa o ia TUDORM ca sa imi dea el mai multe informatii despre motor,ca din cate am observat multi de pe acest forum au motoare mai mari pe benzina sau diesel.eu prefer un motor mai mic pe benzina decat unul mai mare pe motorina(din cauza sunetului).Eu pana acum am mers cu un logan 1.6...stie cineva cam ce diferente ar fi? care se "infige" mai bine?stiu ca in rest leonu este net superior decat loganu..dar care e diferenta intre motoarele de 1.6?

apropo...mie imi place ff mult tapiseria si scaunele dupa sport up...arata betial cu rosu si negru:)

Modificat de gg_e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma bagati in discutie... eu inca nu sunt convins ca merita sa pierd 3000 de euro, adica sa-mi vand masina cu 3000 de euro mai putin decat a costat noua dupa un an si sa trec la Leon. Si mie imi place tapiteria de la sport up, dar suspensia sport (prea dura) si jantele pe 17 m-au facut sa renunt la ideea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine nu ma bagati in discutie... eu inca nu sunt convins ca merita sa pierd 3000 de euro, adica sa-mi vand masina cu 3000 de euro mai putin decat a costat noua dupa un an si sa trec la Leon. Si mie imi place tapiteria de la sport up, dar suspensia sport (prea dura) si jantele pe 17 m-au facut sa renunt la ideea asta.

si tu ce masina ai ales?jantele ce au?pt mine cu cat sunt mai mari cu atat inbunatatesc aspectul masini..parerea mea.Si suspensia este asa de tare?ca multa lume se plange? ast raspuns .mc

asa de speriat e suspensia de pe sport up? ca multi se plang...

ca aspect sport up este diferit de stylance? este mai joasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este, dar te obisnuiesti. :) - suspensia.

Modificat de AIX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ibiza, a facut acum 2 saptamani un an. Mi-a tot trecut prin cap sa o vand si sa iau leon, 1,6 stylance cu ceva optionale. Dar intre timp m-am mai razgandit.

Suspensia la sport up e mai tare decat la stylance, iar jantele pe 17 permit montarea de cauciucuri 225/40/17, adica cu talonul foarte mic... eu nu mi-as lua asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mia zis cineva ca ar fi bine sa imi iau ca optional si bluetooth...si nustu la ce foloseste.ce pot face cu el...si aduce vro schimbare estetica bordului? ast raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa faptul ca ai car kitt bluetooth pentru telefonul mobil ai si ecran mai mare la computerul de bord. Pozele puse mai sus sunt de la leon fara bluetooth, asa arata cel cu bluetooth:

http://www.netcarshow.com/seat/2006-leon/8...allpaper_57.htm

Poza e dintr-un leon sport up.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, eu am kitul bluetooth pe masina si pot spune ca e super, lista cu tel. compatibile e deja pe forum, BC-ul intra in agenda tel. care e afisata pe displayul marit, lista apeluri primite-date etc., la primire tel. confirmare de pe volan si sist. intrerupe sist. audio cupland tel., totul are un manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti, va pot da eu manualul pentru bluetooth, pentru ca eu l-am primit pe mail de la dealer ca nu il aveau in forma tiparita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am nimik d comentat in privinta suspensiei :offtopic: mie imi place ...ia zi tu cristi...cum era pe serpentinele alea ?:rolleyes: parca atunci iti placea :P

in oras...iti amesteca putin rinichii...dar merita :) parerea mea

ce-i drept ...e dif si intre masini :D

Modificat de rin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iceman, daca ai putea sa faci un attachement cu manualul ar fi super! :))

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are interiorul pe alb-crem ,doar cel de pe cupra e negru (poate si pe fr nu stiu sigur)!

bluetooth e misto e un display mai mare dar nu e neaparat necesar!

despre consum ce sa-ti zic,masina era in prima zi atunci cand ai vazut consumul si dupa un drum de 1 km !

despre consum nu ai cum sa ajungi la consumul din carte in bucurestiul minunat si in nici un caz la orele de varf unde se dubleaza! dar la ore de seara tarziu si un mers normal adica schimbat la 3000 si nu acelerat brusc eu am avut si consum de 11.5(unde 11.2 parca e dat in carte) dar daca o pisti de 3 ori pana la 5-6000 ture cosnumul ajunge imediat la 14-15%! dar sa nu uitam ca am 2 tfsi!

la tine probabil consumul o sa fie undeva la 10% in oras la un mers ok! a si despre consumul cu esp-ul on/of nu am auzit nimik,dar nu cred ca au legatura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

deci ESPu nu scade consumul...mam gandit mai bine si cred ca o sa imi pun si bluetooth..chiar daca pentru inceput nustiu cum il pot folosi(ce pot face cu el)... inca o intrebare:opt cu 8 difuzoare cum se aude? cam cati watti are? si cea de 6(cum se aude si cati watti?)...se simte diferenta?cati watti are in plus cea cu 8?

Modificat de gg_e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stylance-ul are aceeasi garda la sol cu sport deci aici nu sunt diferente!Suspensia de pe stylance este si asa destul de dura dar masina e noua si iau denivelarile f f incet deci le simt bine!

Bluetooth schimba putin aspectul si este f fain ca-l citesti mai usor si vb la tel de nu ai treaba! In rest mai multe nu cred ca stie!

Nu stiu exact ce are in plus fata de cel fara bluetooth...de exp la mine pot sa vad melodia pe care o ascult pe ecran, pot face niste setari ale masinii dar repet nu stiu dc nu e posibil si la cel fara!

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detalii despre cum lucreaza ecranul care vine cu bluetooth gasesti in Intrebari despre Noul Leon. Stiu ca eu intrebasem despre el. :D Ideea principala e ca poti sa vorbesti la telefon fara sa te atingi de el, asa cum interzice acum Codul Rutier (sa il tii la ureche adica). :icon_thumright: Tot de pe forum am inteles ca poate sa recunoasca pana la 4 mobile in acelasi timp, dar logic poti vorbi doar de pe unul la un moment dat. In rest vine cu un ecran mai mare, pe care poti sa vezi masina si ce usi sunt deschise, agenda de la telefon etc. ESP-ul nu are cum sa micsoreze consumul. Care o sa fie in jur de 10% prin Bucuresti. Mai mare la ore de varf.

PS1: Stylance are aceeasi suspensie cu Reference, nu cu Sport. ;)

PS2: Sistemul audio este destul de puternic, eu l-am dus pana pe la 15 si mi se parea cam tare, unii ziceau ca asculta si la 25. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vb de garda ca intrebase mai sus cineva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce mai stie sa faca bluetothu?inafara de vb la tel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

black_shadow
...din cate vad eu interiorul nu este "asa nasol" cum spun unii(pobabi ei sunt invidiosi ..sau cine stie) mie chiar imi place mult."tavanul" ;))este alb....asa sunt toate sau e o optiune?..ast raspuns!...

black shadow .tu ce motor ai?

Interiorul nu e "asa nasol". Bmw seria 1 are interiorul mai urat (parerea mea dupa ce am stat intr-unul). Oricum dupa o vreme nu-l mai observi :). Tavanul este un alb-gri foarte deschis.

Am motorul de 1.6/102 CP. Multumit. Nu e supersportiv, dar nici nu te rogi de el. As fi vrut FR-ul de 200 CP dar banii... :)

Era vorba de diferentele de dotari intre sport si sport up, adica: cruise control, clima automata bizona, volan si schimbator de viteze imbracat in piele, alt material la plansa de bord. mi-am dat seama ca black shadow are sport si nu sport up pentru ca nu avea clima automata, ci climatic.

Climatronic bizona -e optional

Volan si schimbator in piele e de serie si pe versiunea "sport"

Cruise control - optional.

asa de speriat e suspensia de pe sport up? ca multi se plang...

Intradevar e mai rigida. Poate sunt eu mai sensibil (ma contopesc cu masina :D) dar pot numara denivelarile &pietricelele. Oricum nu as schimba-o.

inca o intrebare:opt cu 8 difuzoare cum se aude? cam cati watti are? si cea de 6(cum se aude si cati watti?)...se simte diferenta?cati watti are in plus cea cu 8?

Eu am pus sistemul cu 8 boxe :D . Watti nu stiu cati are, dar:... volumul la 75%, un cd cu Prodigy dupa 15 minute incepi sa nu mai auzi bine (parca ai avea apa in urechi). Cam pe la 60% din volum incep sa-ti vibreze oglinzile si peste acest nivel simti in in pedala de acceleratie vibratii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie unu sistemu de 8 boxe mi se pare mai mult decat ok pt cat am eu nevoie!

nasol e cu receptia radio care nu e tot timpu la fix dar la mai multe marci de masina e la fel asa ca ...

la cd se aude f bine si rareori daca trec peste nivelul 15!deci 50% si nu sunt genu batran sa ascult muzica in surdina dar mi se pare indeajuns incat sa nu deranjeze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

momentan eu conduc un logan 1.6...si as vrea sa stiu care sunt diferentele (la motor):(care trage mai bine) ca in rest stiu ca leonul e net superiaora..stiu ca cu aceasta intrebare derajez pe multiii...asta e..sry...ast raspuns,si leonu sport up are alarma dn fabrica(chiar daca tu nu o iei cu optionalul alarma) ?.si daca nu are ...ce poate face inchiderea centralizata:inchide doar usile?

ast raspuns...mc!

TudorM daca azi te duci sa iei masina(25 mai) te aspteptam cu niste poze si niste concluzii?si datele alea despre motor...cum se comporta...bafta si so "porti" sanatos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!