Jump to content

Inchidere centralizata - probleme


cosmin86cos
 Share

Postare recomandată

cosmin86cos

De vrio 3 luni se intampla ceva foarte ciudat. Se inchid usile singure ,din ce am observat batul de la incuetoarea soferului nu sta sus, e atras forte tare de gravitatie :lol: . Problema e superstupida pt ca nu odata mi sa intamplat sa mi se incue masina cu cheile in contact cand trantesc portiera

Masina e un transporter din 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vrio 3 luni se intampla ceva foarte ciudat. Se inchid usile singure ,din ce am observat batul de la incuetoarea soferului nu sta sus, e atras forte tare de gravitatie :D . Problema e superstupida pt ca nu odata mi sa intamplat sa mi se incue masina cu cheile in contact cand trantesc portiera

Masina e un transporter din 2001.

Salutare ! Incearca sa desfaci usa la masina si poate gasesti ceva in neregula la sistemul de inchidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin86cos

am facut asta deja si nu am vazut nimic in neregula , cel putin nimic rupt sau indoit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa desfaci broasca de la usa,are un arc mic care tine timburusul sus(la inchidere jos)care de obicei se rupe.

Trebuie sa te uiti atent,este destul de ascuns.Are forma unui cerc( o spira si jumatate)si capetele indoite spre exterior.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ca sa nu mai deschid inca un topic, o sa scriu in acesta, nelamurirea mea fiind tot cu o inchidere centralizata.

Si anume, am un vw caravelle 92' deci fara inchidere centralizata din fabrica.

Am cumparat un kit de inchidere, actuatoare + chei + comanda, insa nu m-am gandit dinainte cum o sa duc firele la actuatorul de la usa glisanta? Imi puteti spune cum e pe varianta originala facuta aceasta conexiune ?

Eu m-am gandit sa fac 2 contacte pe usa si 2 pe pilon, acestea facand contact doar cand se inchide usa, astfel ajungand tensiune pe actuatorul din usa glisanta si inchizand usa. Ceva de genu e si pe original ?

O zi faina va doresc!

Bogdan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e si cel original 2 contactori pe stalp si 2 pe usa cand inchizi usa fac contact !

ps exista si de cumparat gata facut pe la firmele de monteaza alarme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine sunt 3 . e un sistem fix pe stalpul usii cu 3 contacte de alama si 3 pini cu arc pe usa glisanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine poate e si ceva senzor de la alarma, daca ai asa ceva.

Ai putea face te rog o poza, sa imi fac o idee cam pe unde is puse contactele?

noobsound

Ps: sunt useru pitbull_bog de pe pa-forum, si poweraudio. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Bogdan

am aceste poze din intamplare sper sa te ajute cu ceva.

ip8isj.jpg

16kau0l.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o problema nu se incuioe usile la telecomanda trebuie sa bag cheia in broasca ca sa se incuie, eam schimbat batereeele la telecomanda si tot nu merge, ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutari.

Am si eu o problema cu Transporterul 7H de la munca.

Cred ca switch-ul din usa de la sofer cred ca e stricat.

Si cateodata cand opresc motorul sau ating cheia, se blocheaza usile dupa 30 de secunde.

Stiu ca asta e normal.

Dar eu vreau sa scot cumva treaba asta, sa nu se mai inchida usile automat dupa 30 de secunde ca am ramas odata cu cheile in masina si eu afara.

Cum pot dezactiva deci inchiderea automata a usilor dupa 30 de secunde daca nu deschid nici o usa?

Si, cum deschide masina pe dinauntru daca e blocata din telecomanda? (ca nu merge tras de clanta)

Merci mult anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti scoate acest feature, tine de siguranta masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasoala treaba.

Switchul de la Transporter e la fel cu cel de la alte masini din gama VAG?

Se poate repara, sau schimba doar switcul din modul?

Se poate face reparatia acasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiu200747

verifica si in garnitura de la usa..knd o deschizi..e un tub practic prin care trec firele din bord in usa.....vezi ca ai acolo un fir rupt.dupa ce il lipesti totul o sa mearga ca inainte:) cel putin asa a fost la mine.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am si eu o problema la T4 prin faptul ca nu mi se incuie usa culisanta din telecomanda desi am curatat piesele de contact. Inainte facea chestia asta sporadic dar acum nu se mai incuie deloc. Ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Imi cer scuze daca ma bag ca si musca"n.......at.Am o mica problema cu portierele fata la transporterul meu.Nu se mai inchid"frumos".trebuie trantite serios pentru inchidere.Eu urasc inchiderea portierelor "din fundul gradinii".Dati-mi cateva idei pentru reglare. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum iarna nu e tocmai o perioada potrivita pentru reglaj. Se intaresc chederele de la frig si de aceea usile se inchid mai greu, in special cele laterale.

Poti regla " cuiul" de pe stalp peste care se blocheaza incuietoarea. Sa vezi sa fie uns si sa loveasca direct in blocaj, sa nu frece in carcasa ce adaposteste mecanismul de blocaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sdumi - verifica jocul usii in balamale, usile sunt grele si in timp se uzeaza, cu usa putin deschisa ridica de usa. Eu am schimbat o pereche de balamale la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare baieti,

am si eu o problema cu inchidere centralizata la caravelleul meu. Are inchidere centralizata din fabrica cu telecomanda in cheie.Problema mea apare la deschidere, adica de inchis functioneaza perfect se inchide la prim buton, iar cand vreau sa-l deschid nu mai functioneaza, numai dupa cateva incercari.Beculetul aprinde in buton, bateriile au fost schimbate.

Care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema mai mult decat ciudata , nu conteaza daca inchid din stanga sau dreapta masina , dau sa inchid ,se inchid usile apoi instantaneu se redeschid a trebuit sa scot siguranta pentru a putea inchide masina(nu conteaza daca inchid cu cheia sau apas butonul din masina problema este aceeasi), am verificat totul merge foarte usor in usi , precizez ca inchiderea este originala de fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma nici inchiderea nu mai functioneaza, am vrut sa re programez cheia,si nimic....ceva sfaturi, ideie?

Ai verificat cablurile sa nu fie careva rupta fisurata ect.si sa faca scurt? intre usa si stalpul A in burduf de cauciuc.

Modificat de pltamas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. am patit si eu acelasi lucru. am stat cateva ore bune, noaptea sa ii dau de cap. o inchideam si se deschidea instant. am gasit un fir intrerupt in burduful care face legatura intre usa si stalpul unde e prinsa usa, la sofer. cand am gasit firul acela intrerupt de tot mai erau o gramada la care se dusese izolatia. nu cred ca e tocmai punctul forte al lui T4 cablajul electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o intrebare in legatura cu inchidere centralizata din fabrica... de la usa dreapta fata pot sa activez inchiderea,cu cheia in iala si se inchide fiecare usa, cand vreau sa deschit tot de la usa fata dreapta, se dezactiveaza numai usa aia restul nu, numai de la partea soferului se deschide/inchide fiecare usa. Intrebarea, este normal sa functioneaza asa, sau ar trebui sa se deschide fiecare usa si de la partea dreapta? Precizez, ca nu am putut rezolva problema cu inchiderea de pe telecomanda originala, adica cand reuseam sa invat cheia numai inchiderea a functionat cu buton, deschiderea numai cu cheie in iala stanga fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Am reusit sa stric inchiderea centralizata de fabrica la vw t4, era probleme la usa culisanta la contactele dintre usa si stalp, am demontat acei pini sa ii curat si am facut proba cu ei desfacuti, iar din greseala am.pus pinii invers si au luat-o razna toate motorasele, am blocat motorasul de la usa soferului, l-am dat peste cap. Apoi l-am inlocuit cu altul. Acum masina nu mai reactioneaza deloc la telecomanda , nu se inchide nu se deschide, doar mecanic. Telecomanda are baterii. Oare s-a ars siguranta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica. Daca nu, fa o scanare sa vedem ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!