Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Din câte știu, pentru România, nu există interval de schimbare la anumiți ani iar la km sunt 210000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oficial e „tabel de service”, eu nu l-aș numi recomandare :))

Nu se specifică interval de schimb nici în ani, nici în km pentru benzină, cu excepția țărilor considerate de VW „with high levels of dust”. România nu se află printre ele.

VAG nu (mai) face acel plan de service ca o biblie a întreținerii corecte, influența marketingului e mult mai mare ca în trecut, important e să vândă mașini - costurile scăzute de exploatare fiind un avantaj pentru clientul care cumpără mașina nouă. Desigur că la mâna a doua-treia sunt bucuroși să-ți vândă alt motor.

 

 

Captură de ecran 2024-07-08 221348.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, din pacte nu prea mai poti sa pui pret pe ce spune producatorul ... fiecare e pe cont propiu acum. Iar deja e bine cunoscut ca termenul de lifetime e sinonim cu perioada de garantie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicusan cred ca au mai scris zeci de oameni inaintea mea: cf UE/CE durata medie de utilizare a unui autoturism e de 8 ani (cred ca acum a scazut la 7). 

Lifetime inseamna 8 ani.

 

Daca faci rost de manualul de

mentenanta pentru masina ta - prin bunăvoința lui @tetea gasesti pe forum toată documentația pentru Octavia 3, Superb 4 si Kodiaq 2 - si il citesti complet o sa vezi ca sunt tot felul de verificări care se fac la anumite intervale - inclusiv distribuția.

 

colegul @EEXCALADE vede într-o săptămâna cam cate distribuții vedem noi intr-o viata. La el vorbește experiența.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La kilometri aia poti sa-i rogi sa verifice distributia. Daca e ceva in neregula o poti schimba, dar in mod normal nu va avea nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Claudiu Constantinescu

Am schimbat distributia plus curea de accesorii.  M-am uitat de curiozitate la curea. Avea crapaturi mici pe dinti. Poate ca mai rezista ceva timp dar nu am vrut sa risc. Pret cu manopera 940 lei, fara pompa de apa. Imi poate spune cineva la cati km trebuie s-o schimb pe cea noua? Parca e Continental

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

halamadrid

Cati km/ani  avea cea veche?

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu Constantinescu

Are 97.000 km. Din 2014

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luati in calcul si orele de functionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Cosmin-Daniel

Salutare, la un Golf 7 2015 motor 2.0 crdi la cati ani sau km se schimba distributia?

Am vazut ca in afara doar i s-au verificat anual curelele, acum are 135k.

Din ce am inteles ca ar fi la 210k dar ca si ani nu gasesc nimic.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oficial nu spune ani, dar producatorul nici nu ofera vreo garantie ca rezista 210k km.

 

Parerile sunt impartite, dar dupa 5-6 ani ar trebui schimbata. Si cu siguranta nu as lasa cureaua 210k km!

 

Eu am schimbat la a mea la 130k km si 7 ani. Cureaua arata inca bine, dar avea mici crapaturi. Mecanicul a zis ca mai putea sa tina ceva, dar nu stie nimeni cat… nu am riscat nimic si am schimbat pe original. O sa o tin 5 ani sau 120k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima distributie la masina din semnatura am schimbat-o si eu tot la 7 ani si 130kkm,cureaua avea crapaturi,cele doua role mari erau curse si aveau joc si in interiorul carcaselor era depus  un strat gros de praf rosu,am pus curea Conti, role Ina si pompa Graf. A doua am facut-o luna trecuta ,5 ani si 85kkm,cureaua avea crapaturi,nu mai era pe mijlocul pinionului,glisase aprox 1mm spre exterior si incepuse sa se ciufuleasca pe zona respectiva,rolele nu aveau joc,nu erau curse si f putin praf rosu,am pus kit SKF.

 

 

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la 11 ani și 155xxx km , role-pompa-OK , cureau fără crăpături , cureaua foarte tare , cauciucul nu mai avea flexibilitate. Cureaua originală Dayco , made in Italy.

Prima curea de fabrică ține lejer 9-10 ani , în afară țări noastre nu schimbă nimeni mai repede , se respectă intervalul dat de producător la tot ce înseamnă service pentru mașină , ulei / filtre / distribuție etc. și în vest se circulă cu mașina în oraș , la fel și drumuri de 2-3-5 km …

 

 

Modificat de fishu26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin-Daniel
On 16.08.2024 at 9:31, fishu26 a scris:

Eu am schimbat la 11 ani și 155xxx km...

Azi am aflat de la PBV ca dupa VIN se face in 2027 sau la 210k...dar trebuie verificata anual in service..toate bune 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit! Ai aflat ca producatorul "recomanda schimbarea la maxim" 210k km. Sunt curele rupte si la 180k km. Fiecare face cum vrea, mai ales ca acea recomandare este fara vreo garantie! Daca tu vrei saa astepti atata atunci e fix dreptul tau! 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cosmin-Daniel
On 23.08.2024 at 14:07, Xman_ghio a scris:

Gresit! Ai aflat ca producatorul "recomanda schimbarea la maxim" 210k km. Sunt curele rupte si la 180k km. Fiecare face cum vrea, mai ales ca acea recomandare este fara vreo garantie! Daca tu vrei saa astepti atata atunci e fix dreptul tau! 😉

Nu o sa astept, o sa o schimb cred ca la anul in primavara, masina abia are 135k...

Acum ca fabrica recomanda inlocuirea ei inainte sau pana la un anumit interval nu mi s-a zis, decat ce am enumerat mai sus....spun ca originala e bine facuta si se verifica anual eventual de crapaturi si scurgeri ale pompei de apa...si eventual se schimba.

Dar cum am zis o sa o schimb cel mai tarziu in primavara...

Toate bune si multumesc de info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!