Jump to content

Problema La Instalatia De Spalare Parbriz/luneta, Leon 1.6


Ucenicul
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,

De la o vreme am observat ca atunci cand folosesc instalatia de spalat geamuri pe parbriz arunca lichid de spalare si pe luneta. Invers nu! E drept ca mult mai putin decat atunci cand speli in mod normal luneta dar oricum e enervanta situatia.

Are sau a mai avut cineva aceasta problema? Se poate remedia usor sau trebuie mers la service?

Cum este construita instalatia de spalare? Ma gandesc ca daca e pompa si o electrovalva/distribuitor care directioneaza lichidul de spalare catre parbriz sau luneta s-ar putea sa se fi stricat taman dispozitivul asta si daca e de inlocuit cine stie cate trebuie sa demontezi ca sa ajungi la el.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Chiar nimeni nu s-a mai lovit de aceasta problema? Ce ghinion pe mine! :Driver:

Am intrebat un mester de la Porsche cam care ar putea fi cauza si mi-a recomandat promt sa dau vreo 3 milioane jumate + manopera si sa schimb pompa de la instalatia de spalare parbriz pentru ca probabil supapa cu bila care directioneaza apa spre parbriz sau luneta nu mai inchide bine pe circuitul spre luneta. Iar supapa e incorporata in pompa si nu se poate schimba separat. Nu o sa dau atatia bani ca sa remediez o chestiune minora, asta mi-e clar dar mi-ar fi placut sa aflu si alte pareri.

Numai bine tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut dreptate "mesterul" asta poate fi cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica contactele de la maneta de stergator... nu exista distribuitor...sunt 2 pompe de apa...fara si spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca are dreptate.Am avut aceeasi problema la un Megane bicorp din '99 si am schimbat pompa.Probabil ca tot Bosch e producatorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica contactele de la maneta de stergator... nu exista distribuitor...sunt 2 pompe de apa...fara si spate

Sa fie eronat diagnosticul "mesterului" de la porsche? Esti sigur ca sunt doua pompe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o singura pompa. Daca vrei maine iti pun si poza din ETKA. Exista 2 pompe la masinile cu instalatie spalare faruri.

Modificat de bamsemad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o singura pompa. Daca vrei maine iti pun si poza din ETKA. Exista 2 pompe la masinile cu instalatie spalare faruri.

Daca nu ti-e greu te rog mult pune si poza.

Multumesc frumos,

ucenicul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poftim, ai poza mai jos.

post-11233-1182153247_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Antonio Cortez

Nu va mai certati!

Am avut aceeasi problema la leon spirit si seful de service de la moldotrans iasi a zis la fel , ca ar fi de la maneta ca se actioneaza a doua pompa!(sunt pregatiti in tren :icon_thumright: )

Problema este de la singura pompa pe care o ai, supapa de sens e varza si trebuie schimbat pompa cu totul!

ps:o sa iti mai cada si senzorul de prezenta apa in vas!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!