Jump to content

Accident Passat B6


OviDU
 Share

Postare recomandată

Ii dau dreptate lui Andrei2000. In cazul unui impact cele doua viteze se cumuleaza. Si daca frantuzoaica a intrat in derapaj se poate sa fi avut chiar si mai mult de 40 la ora.

In privinta Chevroletului - e de notorietate ca nu a obtinut decat 2 stele la Euro Ncap - masina ieftina. Apoi, orice masina este mai vulnerabila la impactul lateral. Lovituira este mortala pentru pasageri, mai ales daca nu exista airbaguri laterale/cortina. Cum a decedat sarmanul Teo Peter? D-zeu sa-l odihneasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 272
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CT 10 VWP

    20

  • OviDU

    18

  • cosmin_nst

    18

  • mariovenera

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu totusi cred ca avea in jur de 80 Km/h. Prea a venit cu viteza in mine. Tin sa precizez ca, curba nu este prea stransa cam 50 de grade. Cred ca avand viteza, afara ploua, si cand a luat curba a vrut sa reduca viteza si a apasat mai tare pe frana.

De ce sustin ca avea viteza mare: pt ca ea a luat o curba la dreapta, automat cand a intrat in derapaj venea spre mine cu partea laterala din stanga apoi s-a intors si ma lovit cu partea dreapta. Eu am avut timp sa vad tot derapajul, dar din pacate n-am putut face mai mult, am evitat cat am putut, cu riscul sa ma dau int-o parte.

Oricum nu doresc nici la dusmani sa treaca prin asa ceva.

Va doresc drum bun si fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Scuzeee, rectific, curba are cam 140 de grade nu 50. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Evrika!!!! M-au sunat de la compania de asigurari si au zis ca-mi dau bani sa-mi iau alta noua. Curios, nu? Acum vreo 3 sapt. ziceau ca nici culoarea nu o pot schimba. :P

Astazi am fost la vw si am comandat-o. Miercuri vine :icon_thumright: printesa. Au zis ca acum vine cu bi-xenon de serie, spalatoare de faruri si nu mai stiu ce. In plus am comandat navigatie. Mi-au zis ca au ei un sistem de navi facut pt vw mult mai bun decat rns510 (si mai ieftin, 800

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dle dodo13 ma bucur sa vad si romani feciti!

nu tu tziganeala la asigurari,

nu tu fraiereala pe fata,

nu tiganeala la service,

nu tu injoseala la politie

Scuze de offtopic, dar nu m-am putut abtine! oare e chiar asa de departe Spania? pff....

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari colega ;)

...dauna totala scria pe fata acelei masinii inca de cand s-a produs accidentul :blink: ...oricum e bine ca acum poti sa-ti pui pe masina tot ce ti-a lipsit pe ce-a cu care ai avut accidentul :)

btw,

(...)

P.S. Asigurarile imi dau 28500€ + 3100€ de la dezmembrari. Masina face 32600€(30700€ cu reducere). Revin cu poze.

zici aici de dezmembrari, adica vinzi TU tot ce mai poate fii folosit de pe masina ?!

daca da, da-mi un PM ca vreau sa te intreb ceva, niste mici componente m-ar interesa (bineinteles ca esti deacord)

Regards,

Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut un accident cu un b5.5, tare masina.

Reparatia m-a costat 3000E, doar piesele si nu pe original ca saream de ....

Capota, bara fata radiatore, faruri, egr, ventilatoare, parbriz, suporti cutie de viteza (presupun ca de asta n-au sarit airbagurile), masca grile, proiectoare.

Manopera a fost a mea, dar piesele: in fiecare zi comandam ce demontam si era praf. Afara -5 grade si-n hala unde operam pacientul nu era caldura.

Precizez ca am avut un scut tare Capota s-a facut scut in fata parbrizului si n-am avut nici o zgarietura.

Impact la 30-40 km/h dupa frana de la 80.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, impactul nu a fost atat de puternic incat sa sara airbagurile. Daca te uiti la pozele postate de mine (sau poate le-ai vazut) ai sa vezi ca motorul e aproape pe asfalt. Dupa cate am observat eu si mi-au confirmat si mecanicii partea din fata a lonjeloanelor (nu stiu daca e scris corect) :) , cam freo 30 cm, cand ai un impact puternic se indoaie catre in jos pt a nu intra motorul in interior. Vreau sa-ti apun ca interiorul este intact, bine in afara de volan si locul din dreapta unde au sarit airbagurile. Una peste alta la domeniul rezistenta/securitate dau un 10+. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Joi am luat masina, mai completa decat cealalta, adica faruri bixenon, spalator faruri, avertizor presiune pneuri si nu stiu dac-o mai fi ceva.

Am facut 3 poze in graba.

Salutari.

http://img114.imageshack.us/img114/4392/pict0005rk2.jpg

http://img123.imageshack.us/img123/4630/pict0004ux4.jpg

http://img224.imageshack.us/img224/4064/pict0003be2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

:) Sunt cat se poate de trist; Am dat noaptea trecuta cu masina intr-o bordura destul de inaltuta (refugiu tramvai); mergeam cu vreo 25-30km/h cred.

S-a spart spoilerul, bara fata, si am facut pana. Am mers vreo 2 km asa pe pana ca eram in ferentari si nu ma apucam noaptea acolo sa schimb roata, mai si ploua. Am schimbat-o pana la urma intr-o benzinarie dar masina tragea ingrozitor stanga.

A doua zi m-am dus la un service de cartier, mi-au facut astia un calcul: spoiler 170 ron+bara 1400 ron +vopsit=2200 ron.

Cat despre trasul stanga, mi-au spus ca incercam o geometrie si apoi daca nu se rezolva inseamna ca e o fuzeta care cica ar fi din aluminiu la acest model si e foarte probabil sa se fi indoit...ma rog...era vreo 1000 ron fuzeta respectiva.

Am facut geometria ...nu pareau foarte profesionisti cu toate ca tehnologia parea avansata si mi-au dat-o s-o testez pana luni.

Surpriza ...masina acum trage dreapta cu siguranta, si mi se pare ca merge mai greu volanul.

Acu voi ce parere aveti...avand in vedere ca nu am banii astia...poate doar pentru spoiler..pentru bara in nici un caz...si cu fuzeta aia nu stiu ce sa spun.

PS Nu am casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu fuzeta, ar merita incercata si o alta parere, adica un alt service. In ceea ce priveste toate piesele, cu siguranta le gasesti si la dezmembrari la preturi mult mai mici. Aici ai pus preturile de nou, verificabile totusi putin cam prea mari. M-am uitat pe elitecat si parca bara fata era vreo 970 lei...ma rog, poti incerca si site-ul lor (elitecat.cz). Imi pare rau pentru patania ta. Si mie mi se pare cateodata ca parca e prea sensibila masina asta, desi nu pare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut 2 accidente cu consecinte "roata stramba" . Unu tare in care roata pur si simpluera la 35 grade fata de normala si unul in care era o diferenta de cateva minute... In ambele cazuri nici un brat nu s-a strambat, nimic, numai port-fuzeta s-a indoit fie mai mult fie mai putin.

Sunt constient ca nu avem acelasi tip de suspensie pe fata (multilink vs mcpherson) DAR eu mi-as pune banii pe fuzeta.

Preturile sunt... moderate as zice. Se poate si mult mai rau, trust me.

Zici ca bate masina RAU intr-o parte deci defectul ar trebui sa fie evident => ar trebui diagnosticat cu precizie => nu au voie sa bajbaie. Du-te intr-un service unde se pricep...la observat/masurat etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ciudat faptul ca tragea stanga, iar dupa ce i-au facut geometria trage dreapta...deci daca fuzeta ar fi fost stramba zic eu ca ar fi continuat sa traga tot stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un profesionist s-ar fi uitat intai daca e stramb ceva si pe urma sa faca geometria.logic vorbind inainte nu tragea nici in stanga nici in dreapta.inseamna ca ceva s-a modificat din lovitura si asta inseamna ca obligatoriu s-a strambat ceva...Ai facut geometria degeaba, ba mai mult , chiar ai dereglat-o acum.Trebuie sa schimbi , probabil fuseta, sau ce s-a strmbat si apoi sa faci iar geometria. Imi pun permisul pentru asta....

si acum trage dreapta tocmai pentru ca au incercat sa compenseze devierea si mai mult rau au facut

Parerea mea.... :P

Modificat de dintzauru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia zic ca srambatura fuzetei nu se poate vedea cu ochiul liber deci nu au cum sa-si dea seama.Nu pentru ca nu s-ar vedea fizic fuzeta ci pentru ca strambatura este imperceptibila. De fapt marea intrebare este: Din lovitura in bordura e posibil ca sa se dereglat doar unghiul rotii fara sa se fi indoit nimic si apoi facand geometria sa revina totul la normal? Daca nu este posibil atunci e clar fuzeta. Intreb pentru ca nu stiu exacxt cum se regleaza unghiul rotii, ce mecanism este acolo la incheietura(am inteles ca este un surub pe care il strangi sau il desfaci pana se regleaza unghiul corect).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te duci la niste profesionisti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe cand ma aflam fericit intr-o mica vacanta in Bulgaria, mi-a venit nefericita idee de a trage masina intr-o parcare asa zis amenajata. Distrat si lipsit de atentie la manevra am parcat exact peste un tarus :P care mi-a rupt fusta aceea neagra de pe fata. Alte pagube nu mi-a produs, dar macar l-am rupt, si i-am aratat cine e mai tare. Urmarea este ca fusta (spoiler) este sparta si ma intrebam daca exista ca reper separat si cam cat costa. Am vazut un topic asemanator pentru G IV si Bora, dar nimic pentru Passat 3C. Va rog, daca aveti ceva informatii, ca tare arata urat cu partea aceea inferioara hartanita. Multumiri si ...uite cum s-au dus banii de chip tuning (cred?).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

varianta de spoiler (sub bara fata) pentru modelul standard are codul:

3C08059039B9 ( undeva in jurul a 200 de ron )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos! Sper sa o procur cat se poate de repede atunci, ca nu e prea scumpa. Nu de alta dar strica aspectul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Eu am cumparat masina usor infundata in coltul stanga spate. Din fericire singurele repere afectate au fost bara spate, stopul stanga spate si spoilerul negru care vine prins sub bara din spate. Mentionez ca stopul afectat a fost doar partea de pe caroserie, nu si cel de pe hayon(masina este variant).

Piesele le-am cumparat din Germania cand am plecat:

- bara spate - 270 euro

- stop stanga spate - 71 euro

- spoiler spate - 43 euro

Bara a fost vopsita si s-au montat toate piesele contra sumei de 100 euro la noi in tara.

post-1379-1235370834_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

Piesele le-am cumparat din Germania cand am plecat:

- bara spate - 270 euro

- stop stanga spate - 71 euro

- spoiler spate - 43 euro

Bara a fost vopsita si s-au montat toate piesele contra sumei de 100 euro la noi in tara.

din ce vad eu in poza, bara spate are si senzorii de parcare originali, corect ?! (altfel nu prea justific pretul de 1145 RON :Driver: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii s-au recuperat de pe bara lovita, nu au avut deloc de suferit. Iar bara noua a fost cumparata direct din reprezentanta pe seria de sasiu, adica nu a fost nevoie de adaptari sau chestii de genul gaurit pentru senzori, ci doar vopsire si montaj.

Mie mi s-a parut ieftina, ai sunat la dragii nostri colegi de la Porsche sa vezi ce pret are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat are asa de curiozitate? Ma gandesc ca undeva pe la 1500 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In fine, am luat spoilerul, intr-adevar a fost 206 lei, multumiri Scorpion pe aceasta cale! Partea hilara a chestiei: Ridic piesa de la Cardinal Motors (ei mi-o puteau aduce cel mai repede dintre toate magazinele unde am fost, adica in 2 zile) si intreb asa intr-o doara, cat costa montajul, daca o fac la ei. Vine ala si imi zice: pai, 170 lei! Ce??? M-a bufnit rasul si am plecat. Mi l-am montat singur, si m-a costat 5 lei (2 beri :( ). Toata baza in astia...of!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am lovit si eu jucaria. Sunt nevinovat.

Image003-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!