Jump to content

Suspensia sport OEM


rvacaru
 Share

Postare recomandată

eu le am pe 16 si am 39.000 km cu ele. dunlop sp sport 01. si nu sunt mancate deloc nici pe interior nici pe exterior. si in afara de tine dylly nu stiu sa mai fi auzit posesori care sa se planga de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o uzura inegala pe suprafata de rulare , chiar cu rotirea rotilor in timp , dar nici vorba de pneuri " mancate " !

Le-am schimbat dupa circa 45-50.000 pe cele de vara , exact nu stiu , am si roti de iarna si n-am facut socoteala exact !

Totusi in manual scrie sasiu sport : asta inseamna doar ca primesti arcuri mai scurte si amortizoare pe masura ?!

E clar ca nu poti avea pachet drumuri grele si sasiu sport , asa ca prin analogie ( la drumuri grele ai amortizoare mai solide si niste inaltatoare la arcuri , cel putin la O1 ) se poate trage concluzia ca sasiu sport inseamna suspensie sport de fapt !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marea buba e ca la O2 mananca anvelopele pe interior si ai sa ai mult de suferit ...iar cu cat inaltimea lor e mai mica cu atat le face "varza" mai repede

Ai refacut geometria dupa ce i-ai pus suspensia mai joasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jante 7Jx17 PEGASUS si sasiu sport si sunt foarte multumit de optiunea asta! (mentionez ca am 8500 Km cu ea)

sincer sa fiu.... mai bine nu se putea!

nu stiu care este faza cu suspensiile (daca sunt schimbate sau nu) dar amortizoarele mele pe spate sunt portocalii iar pe fata nu m-am uitat!

la viteza mica pe drum cu denivelari daca merg cu geamul deschis, amortizoarele "fasaie (fas,fas)" de parca ar fi pe gaz sau aer! (nu stiu asta)

aveti idee?

oricum franele sunt mai eficiente si directia mai rigida!

asta din cauza cauciucurilor!

Dar in viraje cu viteza nu se lasa delok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizoarele sunt pe gaz la toate octaviile indiferent de sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@georgem suspensia sport vine din fabrica

geometria am facut-o de3 ori la dealer...dar tot mananca...am 42.000 km cu anvelopele dar numai eu stiu cat le-am ametit pe toate partile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am comandat Pegasus, dar fara sa pun si optiunea de sasiu sport, pentru ca in lista de optionale aveam de ales doar pentru jante 17" Pegasus, sau jante 17" Pegasus si sasiu sport, iar eu am comandat doar jante.Nelamurirea mea este, cum am scris si in topicul deschis mai devreme si mutat aici: exista vreo diferenta de inaltime intre suspensia normala ca sa zic asa, si suspensia care este la optarea pentru sasiu sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai postul 24 vedeai. Ca este mai joasa cu circa 16mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai postul 24 vedeai. Ca este mai joasa cu circa 16mm

multumesc rvacaru, normal asa banuiam ca ar trebui sa fie, doar ca vroiam confirmarea cuiva care are asa ceva, pentru ca dealerul(ProCar TM) mi-a spus ca nu e nici o diferenta intre ele, doar ca cea sport e mai rigida, dar ca nu ar fi mai joasa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Cum aflu daca am sau nu sasiu sport? Masina este cea din semnatura Octi2 Edition100 2.0 TDI si am jante pe 17 din fabrica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt din fabrica jantele pe 17" ai sasiu sport. Asa au venit toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate care au 17" au sasiu sport!! Eu am avut Pegasus fara sasiu sport.

Exista optional 4 variante:

-jante 17 Pegasus

-jante 17 Pegasus si sasiu sport

-jante 17 Pallas

-jante 17 Pallas si sasiu sport

Pentru sasiu sport se plateste ~100euro in plus. Asa a fost si inainte la O2 prefacelift si asa este si acum la O2 facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tin minte ca in 2007 cand am comandat masina nu se puteau lua jante pe 17" fara sasiu sport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer in 2007 nu stiu, dar incepand cu inceputul anului 2008 pana in prezent sunt convins ca este cum spun eu (am si pliantul cu optionalele din ianuarie 2008 in cazul in care sunt dubii, masina mea fiind comandata atunci).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salve asa este in 2007 nu se putea comanda jante 17" fara sasiu sport... in 2008 mi-am comandat si eu masina cu jante pegasus fara sasiu sport intrebarea mea este daca are cineva idee de culorile acelea de pe arcuri ce semnificatie au???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2008 am luat si eu masina, a venit cu jante pe 17"( Sputnik) si PDG... O combinatie nu prea reusita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios este ca si eu am vrut PDG si dealerul mi-a zis ca nu merge combinatia cu jante de 17" pentru ca nu-i permite programul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai dscutat pe forum aceasta problema... cineva zicea ca la momentul respectiv a fost o problema cu jantele de 16" si s-au montat gratuit de 17", chiar daca masina avea PDG

LE: http://vwforum.ro/topic/11691-cauciucuri-si-jante/page__st__360

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!