Jump to content

oglinzi "parcare"


Akebono
 Share

Postare recomandată

Am urmatoarea problema, as vrea cumva sa-mi pot monta peste retrovizoarele actuale sau deasupra lor, niste oglinzi mici ( gen lamela, care sa nu-mi ia mult din vizibilitate ) care sa fie orientate in jos spre roata spate. Imi trebuie acestea pt parcarea laterala, bordurile de 30 cm fiind inamicul #1 al jantelor. Conduc cu scaunul lasat cat mai jos si se intampla sa mai gresesc unghiurile :) .

As vrea sa fie ceva discret, nu o tziganie ... avetzi idee de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut montate niste "oglinjoare" cu suprafata convexa, NU rotunde ci un plan inclinat, pe care le-am pus cu "coborarea" in jos, ceva de genul: imagineaza-ti o rampa ce o pui paralel cu partea laterala-stanga a oglinzii normale, cu partea "inalta" in sus si cu baza rampei in jos. In felul asta vei vedea si bordura. Pe mine m-a ajutat mai ales ca aveam si oglinzi electrice putand sa modific unghiul pana aproape de perfectiune. BTW oglinjoarele astea se gasesc in orice magazin de piese auto (mai ales de Dacia) si se vand 2 in acelasi pachet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am oglinzile incalzite. Pot sa stric ceva daca lipesc "oglinjoarele" pe suparfata acestora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu. Oricum, lipirea oglinjoarelor se face cu un sticky (banda adeziva) ce o au pe spate, deci nu e o lipire cu ceva gen Super Glue

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura "problema" care apare este de ordin estetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar sunt uratzele chestiile alea acolo. :)

Si mai urate sunt jantele julite, dar avand in vedere ca mai multa atentzie sau mai mult talent nu se gaseste ... :)(

Poate o sa folosesc o oglinda de stomatologie, i'll be scientific in my approach :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e super ideea cu oglinda de stomatologie, dar totul e sa "bata" la distanta de 3-4m, caci in gura cred ca nu e aceeasi distanta. Merita incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe, nashu' meu e stomatolog. N-are rost sa zic a ieri dupa serviciu m-am infipt la el in cabinet de unde am "imprumutat" (pe bune :salut: ) o oglinda stomatologica. Result: NULA. Ma chioram de-mi sarea basca. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe, nashu' meu e stomatolog. N-are rost sa zic a ieri dupa serviciu m-am infipt la el in cabinet de unde am "imprumutat" (pe bune :) ) o oglinda stomatologica. Result: NULA. Ma chioram de-mi sarea basca. :)

:salut: Mai glumim si noi uneori :D Era de asteptat sa nu se poata vedea nimic , pentru ca este prea mica oglinda si in plus este si "dreapta" :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este o varianta cu mult mai scumpa decat oglinjoarele alea mici care se gasesc cam in orice magazin de accesorii auto si MULT MAI ESTETICA. Nu stiu insa daca exista la Fabia asa ceva, la AUDI stiu sigur ca exista.

Sunt niste oglinzi retrovizoare impartite in doua zone:

1. Zona de la margine (aprox. 33% din suprafata oglinzii)

2. Zona dinspre masina

Zona 1 este o portiune de oglinda care micsoreaza mult si care iti da o vedere foarte buna a unghiului mort si care prinde si roata. Zona 2 micsoreaza, dar nu mai mult ca o oglinda normala si o folosesti ca pe o oglinda normala ca sa te deplasezi in trafic.

DAR mai exista o problema aici. Prietenul care o avea a tinut-o cam o luna de zile pentru ca i-au furat-o cu ventuza. Sunt destul de scumpe ce e drept. Dar asta este solutia pentru ceea ce vrei tu si daca vrei sa arate si bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile de la VAG modelele noi sunt identice ( sau aproape identice ) cea de la shofer mare cu 2 zone si cea din dreapta mica fara zone.

Multzumesc de sfat, dar nu ma rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine oglinda este impartita in aceste doua zone, da' sa mor daca m-am prins pana acum la foloseste, nu am sesizat diferenta intre cele doua zone. Dar ma duc direct la masina sa ma chiorasc in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In partea mica (cea mai departata de masina) se vede unghiul mort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da. E atat de firesc totul, ca doar daca te uiti atent vezi diferenta. Dar in unghiul mort nu vezi in nici un caz roata spate.

Si inca o precizare: oglinda asta o am doar pe partea stanga, pe dreapta este normala. E in regula asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi se pare normal si ma enerveaza la culme chestia asta. De ce dreaq in stanga se vede asa de bine, iar in dreapta trebuie sa ma uit si eu peste umar ca sa ma asigur ca nu ma sui pe vreunu', la schimbarea de benzi... Cat costa sa faca inca o oglinda la fel :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal in sensul ca asa e la toate :D nici mie nu mi se pare "normal" ca in stanga sa vezi pct mort iar in drepata nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

distanta intre ochii soferului si oglinda dreapta este mult mai mare decat fata de cea din stanga. Deci oglinda dreapta este mult dezavantajata la vizibilitate. Pentru a compensa trebuie sa o faca convexa rau de tot, ceea ce reduce dimensiunea obiectelor, abereaza distantele etc. etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!