Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Ma indoiesc ca vor tine mai mult de 1000 de km (cazul cel mai fericit).Exact la fel am pus si eu si m-am bucurat ca sunt date cu talc s.a.m.d dar ghinion 600 de km si gata.Acuma astept sa imi aduca cineva din gemania un set.Oricum bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca vor tine mai mult de 1000 de km (cazul cel mai fericit).Exact la fel am pus si eu si m-am bucurat ca sunt date cu talc s.a.m.d dar ghinion 600 de km si gata.Acuma astept sa imi aduca cineva din gemania un set.Oricum bafta.

Pai atunci nu prea sunt ezac la fel, ca astea nu aveau nici un fel de talc pe ele

Singura parte proasta la bucsele astea e manopera, care costa mai mult decat piesele :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur de ceea ce zici? poate ce ti-au pus tie nu au fost originale.... te-au aburit!

Da sunt foarte sigur de ceea ce spun:va zic din sursa sigura sa stiti pentru voi:exista fel si fel de loturi de piese(unele reusite,altele mai putin reusite),se stie ca nu numai la bucse au fost probleme , multe alte subansambluri OEM au avut probleme din cauza unui lot prost!

e posibil sa fi fost eu ghinionist...

Oricum va doresc drumuri bune!

p.s. era sa uit; cauza defectiunii bucselor mele nu a fost:jante mai mari,atunci cand a aparut problema aveam jante de aliaj usor de 15.

Modificat de ricuss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Done.

Mi-am schimbat bucse bascula, bara stabilizatoare si masina parca e alta acum.

Nu mai exista scartaieli/huruieli/troncaneli/chitaieli.

Directia este mai precisa si masina mai stabila pe curbe (si mai legata per total).

Weekendul viitor merg sa schimb si bucsele de la puntea spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare! diferenta se vede! sper sa tina! am pus originale, modelul cu "cocoasa". parerile de pe forum erau ca ar tine si astea maxim 2000 de km! mi-am resetat kilometrajul special pt asta sa vad cat tin! oricum nu se mai aude nici un scartait sau alte zgomote ciudate, parca e alta viata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat bucsele bara stabilizatoare, am scapat de scartait dar din pacate doar pentru ~5000Km cand scartaitul a revenit :vwrullz:

Nu stiu ce marca au fost, le-am schimbat intr-un service din Sibiu pe care multi il lauda si m-a costat 90 lei (bucse + manopera). Data viitoare incerc reprezentanta, sunt curios daca ale lor tin mai mult. E destul de rau sa schimbi bucsele la 5000km, in cazul meu ar insemna cam de 4x pe an :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca mai sunt colegi care au avut probleme cu aceste bucse...,la fel am avut si eu.

Am fost la un service bun din Craiova sa-mi schimb bucsele(cumparate de la reprezentanta VW) care faceau prea mult zgomot ,iar dupa ce operatiunea a fost efectuata cu succes,culmea cam in cca 2000km zgomotul a reaparut,deci bucsele au cedat,drept pentru care m-am convins ca nu se mai fac piesele care se faceau odata.

Va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma de vina sunt bucsele sau montajul prost... sau amandoua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa cred ca-s bucsele,sau mai exact unele loturi de bucse!

Nu e mare inginerie sa schimbi niste bucse bara stabilizatoare, zic eu!

Bafta si drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu prea ai unde sa gresesti la montarea bucselor ... deci eu zic ca exclusiv bucsele sunt de vina (materialul din care sunt fabricate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poate cineva sa enumere exact pasii cum se schimba bucsele de la bara stabilizatoare??se ridica pe rampa sau se poate si cu ea jos..trebuie sa fie roata data jos sau doar volanul virat???daca desfac surubul acela de la bucsa si colier trebuie sa tin din alta parte???

Daca poate cineva sa enumere pasii acestia si dupa diy acela de la vwvortex http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=988261 as fii foarte multumit si nu numai eu...Multumesc!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine lasi un mecanic sa faca treaba, scapi de chin, daca nu ai scule potrivite... o sa ai de treaba. parerea mea e ca e mai bine cu masina ridicata! atentie la ce fel de bucse pui! eu am pus febi de 2 ori , niste porcarii, scartaitul respectiv nu a disparut. am comandat originale si e alta viata! si nu sunt asa scumpe. eu am avut pe sistem vechi, fara cocoasa, si am pus pe sistem nou cu tot cu cocoasa. m-au costat si bucsele si bridele noi de prindere aproape 70 ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

lor_b

Se pare ca nu vrei sa citesti si sa respecti regulamentul! :ceuameni:

Warning si 5 zile de suspendare a dreptului de a posta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-au venit bucsele cu cocoasa si bridele aferente OEM evident, sunt exact ca cele din linkul de mai sus de pe vwvortex.Pret :36RON bucsele si 64RON bridele. Si am sa mi le montez si eu cu masina ridicata si imi bag toate picioarele :vaidecapulmeu:, le dau cu spray siliconicsi cu asta basta,daca caraie ,40 de ron si le pun cu masina jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare,cineva(un 'expert') mi-a zis ca trebuie schimbata caseta de directie(350E),ca de aia troncane si acum aflu ca sunt doar niste bucse amarate. Un service bun unde le poti monta

si mie mi-a spus un mecanic ca trebie schimbata caseta de directie ca am un joc in volan cand trec peste anumite denivelari.eu am fost sa imi faca un control....la bucse...dar spre mirarea mea..desi scartaiau de ceva vreme mi-a spus ca nu trebuie schimbate ca nu au joc si ca este de la casesta de directie.

Masina face acum 100.000 km adusa anul trecut in tara(30.000km in tara) carete service.....dar nu au fost niciodata schimbate bucsele, se poate sa se insele ca nu au joc???.....a tras cu levieru de ele...adica omu nu vrea sa cumpar eu caseta noua ca nu are nimic de castigat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90G_O_L

Mai pote sa fie si prelungirea de la capatu de bara la caseta de directie cred ca bieleta de directie ii zice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai probleme la caseta de directie nu ar trebui sa nu ai directie precisa,sa traga intr-o parte,uzura mai mare la pneuri,joc la volan etc??. la fel si pt cpetele de bara.

Troncanitul de la bucsele de bara stabilizatoare nu ar trebui sa se simta tare in volan,la mine nu se simte si uite in ce hal is.atat ca troncane putin,ceea ce e enervant pt mine(si normal dealtfel dupa 9 ani :D).

post-34985-1229011063_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am avut probleme in iulie. am schimbat de 2 ori bucsele si tot scartaiau.

Pana la urma am schimbat si bara stabilizatoare si nu mai scartie nimic, am facut cca 18.000 km de atunci si sunt multumit de rezultat. capatul barei stabilizatoare era ros si tot scartaia si cu noile bucse! Incercati, cu incredere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau, daca tot scirtiie si cu bucse noi, demontati bara , de pe masina, o curatatai bine, in zona unde e luciata de bucse, diluant, pt degresare si vopsea. Inainte de montare ungeti pe interior bucsele cu putina vaselina siliconica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am schimbat si bara stabilizatoare si nu mai scartie nimic...

cat a costat bara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme in iulie. am schimbat de 2 ori bucsele si tot scartaiau.

Ce firma ai luat bucsele?OEM sau aftermarket si daca le-au uns cu ceva cand le-au pus?

Vaselina siliconica e cumva de aia care se pune si pe procesoarele de calculator?? aia alba

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

...se poate sa imi tremure volanu la peste 100 km/h (asta numai cand accelerez) din cauza buscselor de la bara stabilizatoare ??

Modificat de unleashed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema ca unleashed am sesizat-o si eu de ceva vreme...cand plec in forta cu masina,sau cand dau prin gropitze,piatra cubica etc. imi tremura volanul.Stie cineva care este cauza?bucsele de la bara le am schimbat acum 2000 km cu bucse originale(cu cocoasa)

inca ceva,cand virez stanga,tot pe piatra cubica,tremuratul se accentueaza

Modificat de copanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot fi si bieletele de la bara stabilizatoare.

post-4901-1231529399_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!