Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

Chiar ma asteptam la un asemena post. Nu am incercat originale si nici nu am de gand, pentru ca, ai ales la noi, sub titlul de original se vand multe porcarii la extrapreturi chiar si la reprezentante. Stiu pe niste rromi care iti fac orice piesa din cauciuc si la orice ora. Si chiar si originalul daca nu e lubrifiat bine tot scartaie, iar la ce drumuri avem ,pana la urma cam tot 1 an ma tin. Revin la problema mea, de ce imi scartaie doar pe partea stg. Sa fie altceva decat bucsa de la bara stabilizatoare ? Nu am montat-o corect? Trebuia sa ii dau cu mai mult talc?

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era vorba de niste piese scumpe, intelegeam logica. Insa la bucsele de pe fata diferenta nu e asa mare incat sa nu merite macar incercat odata si cu alea originale.

Eu am luat unele la 18 lei setul pentru ca asa le'am gasit in primul loc unde am mers. Urmeaza sa le schimb sa vad cum se comporta.

Ulei/vaselina nu au decat un efect temporar (spre ex, vineri am dat cu ulei si nu mai scartaiau si azi deja a cam revenit zgomotul)

Pentru a schimba bucsele fata, e nevoie ca toata puntea fata sa fie suspendata sau se poate si pe rand, cu doar cate o roata suspendata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat bucsele cu febi, 100.000 bucata. a tinut 2-3 zile dupa care a aparut din nou scartaitul! cand ploua dispare! o sa le schimb din nou, dar de data asta o sa incerc originale.! cand o sa fac modificarea, o sa va anunt de rezultate, cu toate ca am mai citit pe forum ca la cele originale nu se mai aude scartaitul respectiv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am facut initial ca si hremus, mi-am cumparat bucse Febi (sfatul unor mecanici ca cica sunt bune). La mine cel putin au fost o alegere foarte proasta, dupa numai o saptamana le-am schimbat cu unele originale din cauza scartaitului foarte puternic. Le-am dat cu ulei siliconic, vaselina dar nimic. Cele originale nu au avut nici o problema.

Poate pana la urma nu conteaza neaparat firma producatoare ci mai degraba norocul fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde le-ai cumparat pe cele originale? si de cat sunt ale tale? 21, 22?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine ar fi sa folositi bucse originale ... nu cred ca vor avea probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsiile originale , le-am cumparat de la un magazin din Sibiu, nu de la reprezentanta. Au fost 30 lei setul. Aveau sigla VW si pudra de talc pe ele.

Un pic mai " scumpe" decat cele Febi dar pentru mine sau dovedit a fi mult mai bune. Nu stiu sa iti spun nimic de diametru. Nu le-am masurat. Le-am cumparat dupa talon si sau potrivit perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oky, ms! o sa caut pe net sa vad daca gasesc sa cumpar, ca la firmele de piese auto din piatra neamt nu prea am incredere ca ar fi originale! am intrebat de pret sa stiu orientativ cam cat ar fi! ms!

Modificat de dumping
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu va sfatuiesc sa mergeti si la un dealer cind aveti nevoie de diverse kkturi la masina, nu de alta dar sint sanse sa gasiti marfa mai buna la pret apropiat sau mai redus ca la alte pravalii.

apropos, bucsele mele au implinit 60k km si se tin pe pozitie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: La mine a fost vorba si de " ususrinta de ajunge la acel magazin". Reprezentanta e in afara Sibiului si la orele de varf e super nebunie, asa ca pentru 5 lei in minus nu merita sa merg pana acolo. Cum spune si DragosR cel mai sigur e la reprezentanta ( daca puteti ajunge) . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a afla pretul unei componente "originale VW" se poate da un telefon :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa treaca ploile si ma dau la bucsa din stg. O dau cu vaselina rosie si peste pudra. Si daca tot isi fac de cap, trec pe original. La reprezentanta nu cred ca o sa trec ca sigur o sa-mi ofere tot febi (am mai intrebat odata de schimb de lichid de frana si vroiau sa-mi dea ELF DOT3 - "Domne` asta-i originalul" la vreo 40-50 lei/litru :unsure:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ati fi citit tot topicul vedeati si cat costa o bucsa pe original. In postul, lui .:bamse, #270 aveti pretul corect.

Dumping sunt si magazine ai caror furnizori le aduc si piese OEM. Sau cel mai simplu vorbeste cu volksman si nici nu trebuie sa te mai deplasezi ; iti vin piesele prin curier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca el se ocupa, dar nu pot posta inca in forum (sunt novice) sa-mi spuna preturi la piese, o sa-i dau un pm sa vad daca are timp sa raspunda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Ma bucur ca exista acest forum pentru cei care au masini VW :)

Am si eu o problema cu acest troncanit in partea din fata a masini si nu stiu sigur daca este de la aceste bucse.

Troncanitul se simte la viteza mica, pe drum asfaltat cu gropi mai mici sau mai mari. La drum curat nu se simte acest troncanit. Nu este tare acest "pocanit", dar inervant. Este exact cam cum ai apasa pe maneta de la schimbatorul de viteze si i-ai da drumul repede dupa apasare. Totodata am fost weekendul trecut pe la DEVA si undeva in drum spre Hateg a inceput sa scartaie la viteza mica, exact cum aveau viteza si rotile. Scartaitul parea sa se auda pe partea dreapta, cam pe la mijlocul masinii spre spate.

Am fost ieri cu ea la un service si mi-a zis ca bucsele astea ar fi de vina. Acel sunet de scartait cica se propaga pe sub masina de iti da impresia ca se aude peste tot, chiar si pe spate.

Mi le-a aratat baiatul sub masina care sunt si a ramas sa le cumpar azi. Se pare ca sunt la 35 RON/buc.

M-am uitat numai la bucsa de pe partea stanga si parea crapata undeva pe partea de jos.

Totodata mi-a zis ca aceste bucse pica cel mai rpd.

Masina o am de 1 luna si ceva si nu am avut probleme de genul cu ea. Cand am luat-o, i-am schimbat distributia, pompa de apa, filtrele de ulei, benzina, polen, etc. + uleiul + 2 bucse de la bratele din fata.

La dus spre Deva am prins ceva gropi mari cu ea si ma gandesc ca de acolo sa se fi8 intamplat toate troncaniturile astea :P Acel scartit l-am avut o perioada de cateva secunde la un interval de 10-15 minute dupa care a disparut.

Ieri s-a mai auzit odata dar foarte scurt.

Din posturile voastre se pare ca acesta este motivul. Deci nu numai ca troncane, dar si scartaie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vb de bucsele de la bara stabilizatoare? 35 ron buc nu e cam mult? ca pe forum am vazut in 40 ron ambele! sfatul meu e sa cauti sa fie originale pt ca sansele de a scapa de scartaitul respectiv sunt mult mai mari! eu am schimbat 2 seturi de bucse febi si acelasi rezultat :) scartaitul a persistat! acum am comandat originale si o sa vad ce se intampla dupa ce le pun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult prea mult pentru o bucsa. La banii astia iti iei set original.

Daca pretul pe bucata e 35ron nu as vrea sa stiu cat te va costa manopera.

Asculta sfatul lui dumping si cauta originale in alta parte la un pret rezonabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-au costat 20 ron bucata plus 25 ron buc de brida de prindere! la mine bucsele sunt pe varianta neteda nu tip cocoasa! am inteles ca varianta neteda nu mai se fabrica si am luat model nou cu tot cu brida!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am avut si eu.Primele bucse cumparate au fost cu cocoasa desi pe masina bucsiile si bridele eraufara.Atunci nu am stiu ca pe masina am fara dar le-am scimbat cu unele adecvate. Ulterior cand am trecut la cele originale ,care numai cu cocoasa gasesti, am hotarat sa schimb si bridele. Sunt mai mult mai bune cele cu cocoasa. Probabil asta a fost si motivul pentru care cei de la Volkswagen nu mai produc modelul initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am avut si eu.Primele bucse cumparate au fost cu cocoasa desi pe masina bucsiile si bridele eraufara.Atunci nu am stiu ca pe masina am fara dar le-am scimbat cu unele adecvate. Ulterior cand am trecut la cele originale ,care numai cu cocoasa gasesti, am hotarat sa schimb si bridele. Sunt mai mult mai bune cele cu cocoasa. Probabil asta a fost si motivul pentru care cei de la Volkswagen nu mai produc modelul initial.

Salut baieti. De la bucsele alea era problema cu acel troncanit si scartaiala aia din cand ain cand - foarte rara.

Am gasit la un magazin care aveau si service - 2 bucse FEBI la 24 RON amandoua. S-a uitat ala sub roata sa vada de care sunt si le-am luat. Mi le-a schimbat un prieten si numai am probleme.

bucsele vechi de pe ea erau cu sigla VW si numai din cauciuc care era cam moale.

Acum numai am probleme. Totodata inainte de a le cumpara am fost si la reprezentanta SKODA - VW - AUDI sa vad daca au.

Mi-au cerut hotii aia pe ele 92 sau 94 RON cu comanda cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu joi merg la service sa le inlocuisc si dupa o sa postez impresiile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simptome:

- troncanit/cloncanit in gropi

- scartait la denivelari

- huruit dreapta

- instabilitate pe curbe

Dupa un control de rampa se vor schimba urmatoarele:

- bucse bara stabilizatoare

- bucse bascula

- bucse punte spate

- rulment dreapta fata

Mecanicul meu imi spune ca toate problemele de mai sus se vor rezolva dupa schimb.

Revin cu impresii in weekend. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun eu : bucsele bara stabilizatoare vor pica in maxim 2000 km , asa am patit si eu cu ele , bucse pe care le-am shimbat la reprezentanta VW Craiova si care au fost originale, si care se pare ca nu mai sunt la fel de fiabile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pacat.

Am inteles insa ca exista o varianta care se adapteaza la Golf IV/Bora si sunt mult mai rezistente.

O sa cer detalii colegului care mi-a dat pontul si va spun cum aflu ceva. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!