Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

misu tdi

salut

as fi si eu foarte interesat de acel set de bucse fata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe ceva siteuri, cu tuning, de culoare rosie, dar nu am avut timp sa caut, poate miine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze sa te dezamagesc dar un set de bucse originale nu pot costa 45 RON nici macar cu 1% adaos comercial. ajung undeva pe la 100 ron ...

oricum si acestea isi vor face treaba o buna perioada de timp

s-auzim de bine :vaidecapulmeu:

De unde bucse originale cu 30.000 cosmin86cos? Nu cumva 300.000?

Tocmai am cumparat de la reprezentata bucse bara stabilizatoare originale 45 RON / ambele.

Montaj 30 RON, (un prieten - mecanic) si gata: s-a terminat cu scartza scartza :P. Mi-a ajuns aproape 1 an am suportat scartaitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat eu bucse. Pret 45 RON la Porsche Bucuresti Nord. Pipera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ByG, imi pare rau, dar te inseli, 22.84 ron bucata, bucsa pe original ...

Bafta :vaidecapulmeu:

post-11233-1219320445_thumb.jpg

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ByG, uite aici , bucse rosi , din acelea rezistente.http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.electrodyne.cc/Merchant2/graphics/00000002/8221102.jpg&imgrefurl=http://www.electrodyne.cc/search_engine_info/prods/8221102.html&h=289&w=350&sz=7&hl=ro&start=6&usg=__hjI0QzKj0OPTAhcyxy2lfR_JlSQ=&tbnid=IXKGZXd6_b0s0M:&tbnh=99&tbnw=120&prev=/images%3Fq%3Dfront%2Bsway%2Bbar%2Bbushing%26gbv%3D2%26hl%3Dro%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:ro:official%26sa% 3DX

(fa COPY-PASTE)

Modificat de misu tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci o sa ma interesez cum pot da comanda sau poat gasesc in tara :) daca stii pe cineva care vinde tias fi recunoscator sa imi spui si mie vanzatorul

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice magazin de tuning poate aduce asa ceva , gaseste unu si spune ce vrei , sigur gasesti la racing nick sau cauta in iasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor, aceeasi problema am si eu! "patul bunicii" la fiecare denivelare. mers la service, verificat, bucsele de pe fata, desfac baietii roata sa monteze bucsele pauza, nu se potriveste modelul, ala avut era cu "cocoasa" ale mele netede... uns cu vaselina alea vechi disparut scartait. asta pt o perioada de 1 luna max. cumparat bucse netede, doar ca febi, schimbat bucsele si doar o zi a tinut minunea ca iar a inceput scartaitul. La mine in schimb nu scartaie cand o apas pe capota doar la denivelari de pe sosea. ce o fi oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaiturile is de la acele" bucse febi noi" la fel am patit si eu dupa doua saptamani ...

-pune originale si nu mai ai necazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[Eu mi-am pus febi si nu am probleme cu ele dupa 15.000 km.Din cate imi aduc aminte la mine bara stabilizatoare e de 23 mm si am pus bucse de 21 mm, bucsele sunt cu cocoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri a plouat klumea, azi am observat ca nu mai face figura cu "patul". probabil ca doar pentru o zi sau doua! pina la urma se da sau nu cu vaselina sau ulei pe bucse la montare? si cam cat sunt cele originale?

PS- acum ce sa mai cred :) ca unul zice ca nu-s bune bucsele pt ca-s febi si sa pun originale altul ca la el febi nu face probleme. o fi oare altceva? ce sa mai cred? :icon_cry:

Modificat de dumping
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se dau cu absolut nimic bucsele la montare sau dupa. Vaselina sau uleiul au un efect de durata mica si scurteaza viata cauciucului. Cele originale vin "unse" cu un fel de talc, care nu trebuie indepartat la montare. Inainte sa pun bucsele originale am schimbat 3 seturi de Febi (toate scartaiau dupa aproximativ 200-300 km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ieri am schimbat ambele bucse spate de la brat inferior fata si aveam de gand sa schimb si bucsele de la bara stabilizatoare daca tot s-a umblat pe acolo. Insa mecanicii (2) care au lucrat au spus ca sunt OK si ca nu are rost, mai ales ca aveam bucse de producator si nu originale. Totul a decurs bine, insa am observat un fenomen ciudat. Denivelarile/gropile nu se mai simt ca inainte dar cand virez maxim stanga si parca mai tare la dreapta volanul se invarte singur in directia virata, ca si cum s-ar lasa roata pe o parte si nu mai revine inapoi singur. Are un fel de hop aproape de viraj maxim si daca trece de el termina singur cursa ajutat parca de roata. Cand revin, dupa ce trec de "hop"-ul ala totul e normal. Nu huruie, nu troncane. Nu stiu cum sa explic senzatia, poate a mai intalnit cineva fenomenul. Oare au mai ramas suruburi? Eu m-am uitat prin jur si nu am vazut :D O fi de la bara stabilizatoare?

Multumesc!

Modificat de Obsy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva este din cauza faptului ca unghiurile nu au fost reglate dupa interventia tehnica ?

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic sfat !

Dupa ce am schimbat intr-o luna de zile 3 randuri de buscse la bara stabilizatoare marca FEBI va recomand doar SWAG din alea date cu talc ca sa spun asa , nu va bucurati ca mine (incepator) la diferenta de bani ca poate poate o sa le nimeriti nu merge sigur .Cel putin in Iasi SIGUR NU si mai aveti grija sa nu patiti alt fenomen "mecanicul" a pierdut din piulitele de la tijele antiruliu si iti dadea fiori masina ziceai ca se rupe ceva in fata desi totul era nou la capitolul bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, nu stiu daca am nimerit bine....dar sunt proaspat posesor al unui g5 1.9tdi sh, si am fost la service pt o verificare unde am aflat ca trebuie schimbate bucsele la bratele inferioare si superioare spate...dar mi s-a spus ca aceste bucse vin numai cu brate cu tot... ceea ce m-ar costa vreo 2000-2500 ron.

as vrea sa stiu daca cineva a facut operatia asta si daca se pot gasi bucsele separat. Mentionez ca eu am vizitat service-ul din cauza unui huruit intermitent(in functie de viteza) si faptul ca la franare se aude un "clank" puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ar costa schimbul bucselor de la bara stabilizatoare la un G4?

Eu am gasit (diametru 21) la 18lei setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare prea ieftin parca 18 lei pentru 2 bucse. Eu am dat 60 lei pentru un set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tapric tu ai dat cam mult avand in vedere ca bucsele sunt 22.84 ron bucata, pe original ...

alin_knz tu ar trebui sa postezi in aria Golf 5 / Jetta , aici se vorbeste de Golf4 / Bora care au punte fixa pe spate. Oricum, din cate stiu, nu vin bucse separate la bratele pe spate, dar nici nu am auzit sa pice ...

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu vineri bucsele de la bara stabilizatoare.Mi-am luat Febi cu 10ROn/buc. Le-am dat bine cu pudra de talc. A fost liniste pana sambata, cand a plouat si cred ca s-a spalat si pudra mea... Am mai scimbat acum 1 an si ceva, tot febi erau, dar atunci le-am dat cu vaselina si n-am avut pb pana acum. Sa fie de vina pudra sau bucsa? Aaa era sa uit ... face urat doar pe stanga ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pudra nu cred sa fie de vina. Compozitia cauciucului din care sunt fabricate bucsele cred ca este una de "2 lei".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia incercati cu sapun, cel care se foloseste la montajul anvelopelor

vaselina si uleiul nu se pun pe elemente de cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste tot unde am citit cica se lubrifiaza cu o vaselina pe baza de silicon ... La noi nu am vazut nimic de genul asta, mai ales pe la nenea mecanicii ...

Ma gandeam sa le dau cu ulei siliconic sau cu pasta de aia alba ce se gaseste in mecanismele fine (imprimante, unitati CD-DVD, floppy,etc), care nu stiu de unde sa o iau si cat costa. Sapunul cred ca tine pana la prima ploaie... Nu stiu vaselina rosie(spray) cum se comporta cu cauciucul... Mai astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!