Jump to content

Bucse bara stabilizatoare


Ice_2k
 Share

Postare recomandată

ieftin ce m-am interesat si eu incepe de la 100 ron , mecanic este unul pe vacaresti , chiar pe straduta de langa piese auto , de vw , in intersectia cu splaiul unirii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu le schimbi chiar tu,Diz!!

Nu e o operatiune foarte complicata si nu necesita scoala sau pregatire speciala!!O cheie fixa de 16 parca si un levier sa te ajuti de el cand o montezi pe cea noua!!

E foarte simplu si dureaza maxim o ora.

100 de Ron e cam mult zic eu.Mie mi-a luat 100 de ron pt schimbatul bieletei de directie si reglatul unghiurilor,fa si tu diferenta intre complexitatea operatiunilor.Incearca sau poate nu iti place sa te murdaresti!

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine masina a fost amabila si s-a descurcat 220.000 km cu bucsele montate din fabrica. Dar, acum scartiie urat, am schimbat intr-un service acele bucse la bara stabilizatoare fata, dar dupa 51 km (!!!) face si mai urat.Saptamana viitoare vreau sa le schimb intr-un service, dar ploua si acum nu se mai aude scartiitul. Oare gasesc ei buba daca bucsa <tace>? Poate sa :lol: scartiie si altceva.

Stie cineva in Brasov un service ca lumea sau pe cineva care face treaba buna la acele bucse, bucse devenite de acum niste busce-STAR, celebre de care vorbeste toata lumea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ploua nu scartie, este normal, pentru ca intra apa acolo. Defectul tau este de la bucsele inlocuite. Ai pus originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si eu trebuie sa le schimb, ai idee cam cat sunt pe original ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scumpe ... vreo 15ron bucata ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

problema cu scartzaitul o aveam si eu,,,am fost acu vreo luna la un service in timisoara si mia zis ca a intrat umezeala la bucsele de pe bara stabilz. fatza....mi le-a dat cu ceva spray si nu se mai aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu cu scartaitul cu bucse Febi. Le-am schimbat pe ale mele cu Febi cu gandul ca o sa fie bine, dar a doua un scartait foarte puternic. Am dus-o asa cu gandul ca sa inceta dar nu a fost asa. Din punctul meu de vedere nu recomand. Poate alti nu au patit ca mine dar la mine asa a fost. Cea mai buna alegere au fost bucse originale cu cocoasa (pentru astea am schimbat si bridele de prindere) care au costat 20 lei. De atunci nici musca nu se mai aude. Asta e. Data viitoare stiu de care voi lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu scartzaitul o aveam si eu,,,am fost acu vreo luna la un service in timisoara si mia zis ca a intrat umezeala la bucsele de pe bara stabilz. fatza....mi le-a dat cu ceva spray si nu se mai aude nimic.

Cred ca este exact invers. In momentul in care intra "umezeala" la bucsele de la bara stabilizatoare, abia atunci nu mai scartaie.Folosesc si eu metoda spray-ului cu efect pe perioade scurte in anotimpul cald si uscat :offtopic: . Si eu am bucse cu "cocoasa" si tot scartaie. Cred ca dupa senzorul G62, bucsele astea sunt un alt punct slab la vw. Parerea mea :)

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare. m-am decis sa schimb aceste bucse dupa ce au inceput cu orchestra. Am cumparat un set ce cuprinde 2 bucse pentru fata iar pe spate am inteles k nu exista . Intrebarea mea : Nu sunt 4 in total pe fata ?

Si legat de producator stie cineva ceva ?

post-10002-1217008444_thumb.jpg

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt numai 2 in fata. Masoara bara ca exista doua grosimi: de 21mm si de 23mm, iar tu ai luat de 23 (terminatia T al codului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat si eu de vreo saptamana. Alta viata... nu mai scartaie, si in plus au disparut si alte sunete suspecte pe care eu le asociam cu alte piese (alte bucse) dar se pare ca se trageau tot de la bucsele bara stabilizatoare, care se pare ca n-au mai fost schimbate niciodata. Schimbati, ca merita distractia :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hbogdan

Sigur am de 23 mm. CE nu stiu eu daca sunt bune de ceva bucsele de la SWAG. (mai sus poza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bamse vreau sa scimb si eu bucsele la bara stabilizatoare,daca se poate sa-mi zici pentru modelul meu de cat tre sa fie si ce marca sunt mai bune(originale).Si la ce magazin sa fac comanda in craiova.MS :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abys 77 sunt 99% sigur ca bara ta e de 21mm in diametru. Deci cumperi bucse cu diametrul de 21. Si cel mai bine cumperi pe original facand comanda la dealerul VW din Craiova(sau la un magazin de piese auto care poate aduce pe original). Daca faci comanda de bucse cu "cocoasa" trebuie sa-ti cumperi si bridele aferente. Pretul bucselor ajunge undeva pe la 25 RON/buc, iar bridele cu cocoasa undeva la 17 RON/buc. Acum o luna le-am schimbat eu si din cate imi aduc aminte undeva pe acolo se invarte pretul. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hbogdan

Sigur am de 23 mm. CE nu stiu eu daca sunt bune de ceva bucsele de la SWAG. (mai sus poza)

Eu SWAG am pus, tot de 23 mm, si deocamdata sunt mai mult decat OK. Ramane de vazut cum o sa se comporte in timp :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30.000 bucse originale fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate nu sunt bucse? Cei de la magazin de piese de schimb au zis ca da. Ca eu am schimbat cele de pe fata si am scapat de scartait. Acum se intampla in spate ceva. La denivelari, se aude ca o pocnitura usoara in zona portierii din spate dreapta. Ca si cum s-ar izbi ceva de metal pe altceva de metal. Tot bucsa e si asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grp, sunt si pe spate bucse, dar nu ca cele pe fata de la bara stabilizatoare.

"Search-ul" face minuni. Uite aici sau aici ori aici

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as avea si eu o rugaminte : sa ramanem ON TOPIC. Ca se face brambureala daca se amesteca alte chestii decat "Bucse bara stabilizatoare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi, am mutat toate posturile OFFTOPIC intr-un topic nou, Burduf/bucsa amortizor. Va rog pastrati discutiile in limita titlului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde bucse originale cu 30.000 cosmin86cos? Nu cumva 300.000?

Tocmai am cumparat de la reprezentata bucse bara stabilizatoare originale 45 RON / ambele.

Montaj 30 RON, (un prieten - mecanic) si gata: s-a terminat cu scartza scartza :). Mi-a ajuns aproape 1 an am suportat scartaitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

scirt,scirt exact asa a inceput sa faca a mea dupa 600 de km in romania,cred ca nici ea nu stie ce se intimpla,dupa sosele perfecte a dat de un cosmar,denivelari,gropi si delimitarile astea enervante.sper sa fie numa bucsele de la bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta ele sunt marianu.

:10[1]: Recomand, daca tot dai rotile jos, sa te uiti si la cele din brate. Sunt foarte mari sansele ca bucsele din brat sa fie si ele de cand e masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la cineva bucse la bara stabilizatoare de culoare rosie. M-am chinuit sa vad codul de pe ele, dar nu am reusit. Omu` le-a schimbat in Germania, la un service al unui prieten dea lui si ia indicat sa puna acele bucse rosii, pt ca sint mai tari si rezista mai mult la drumurile din RO.

Ati vazut din astea pe golfuri, de unde se pot procura? Cica masina a devenit mai stabila la viraje, cu acele bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!