Jump to content

Skoda 2 Sau Peugeot 407 Sau Megane 2 ?


Nikolay
 Share

Postare recomandată

Cand o face plopul pere si rachita........ :offtopic: stii tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa intru si eu pe pejo.ro si...forumul pentru 407 nu este public, dar toate in rest sunt publice. Urat...dar iti da de gandit. Daca intra cineva pe acel forum sa ne zica si noua ce probleme are 407.

Eu stiam ca are mari probleme la electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are sens sa aloc 10 minute sa caut pe net reviews despre 407? Nu cred, nu are nici un sens... carsurvey, parkers, whatcar, honestjohn, etc... Am un coleg care are asa ceva dar combi, masina este de-a dreptul hidoasa...fata mai merge, dar spatele pare lipit de la alta masina probabil. Faptul ca e combi nu inseamna si ca are portbagaj mare (pana si proprietarul e un pic dezamagit, umbla acum dupa Jetbag), in rest piele buna, multe butoane (speram ca si tin), acoperis complet de sticla, motor fortos si cam atat :offtopic:

Nu, nu sunt subiectiv, nu imi place moaca de Octavia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sandu....lasa exagerarile. O sa-ti aduc poze cu portbagajul, sa te edifici :offtopic:. In orice caz, 490 l sunt arhisuficienti, pana acum n-am simtit nevoia de mai mult.

Cei doi copii stau foarte comod in spate, nu mi-am luat masina sa fac taximetrie, eu si sotia stam in fata, deci comentariile privitoare la locurile din spate sunt irelevante pentru mine si pentru multi altii. 407-ele e o excelenta masina de familie, nu un maxi taxi :).

Iar capota lunga si faptul ca e incomoda la parcari....sunt soferi si soferi ;) Eu n-am problemele astea (sigur, e mai lunga si mai lata decat Jetta...dar si decat un Matiz :( e chestie de obisnuinta).

Unde iti dau dreptate e la aspectul practic. Daca trebuie sa ma fatai prin oras, semafoare, 1-a, a 2-a, Stop! si tot asa, plec cu Megane-ul. E mai sprinten, mai manevrabil, gasesc mai usor loc de parcare, consuma mai putin. Dar cand e sa plec la drum intins, 300 - 1000 km, 407-ele e incomparabil.

@AlexTz: Acelasi lucru se intampla si cu acest forum. A trebuit sa ma inscriu pentru a putea accesa forumul de Vs.

Nu am decat 3500km cu el...nici o problema....de nici un fel.

Modificat de Madriann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este super normal ca pe autostrada sau la drum intins sa fie misto masina, nu? Ca doar e ditamai animalul, facut pentru asa ceva. E o prostie cu inversunarile astea... Doamne da sa te tina 350mii km si pe noi numai 349mii si toti sa fim sanatosi!

Nu se pot discuta chestii de aspect fara sa fim subiectivi. Eu cred ca sunt singurul de pe planeta caruia nu ii place designul de la noul Civic, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu linsat sau trimis la colt :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Madriann acolo nu vorbesc de VS ci de topicul pentru 407. Restul de modele au topicurile open.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica revine la normalitate? Ca din cate stiu eu normalitatea asta la renault a fost intotdeauna undeva de la mediocru in jos.

Edit: Poate ne dai si noua un link la raportul citit de tine, sa ne lamurim si noi.

adica sunt cu putin in spatele nemtoaicelor. nu pot sa-ti dau link, dadu-se cineva pe softpedia forum , da la cat de mare e forumul ala, nu-mi mai amintesc unde :D

Compari forumul reno unde 95% dintre megane-uri sunt luate de noi cu forumul pt passat unde 95% sunt sh si 50% au 200+k km.

am zis eu ceva de comparatii intre forumuri? am zis simplu: se pare (pana acum) ca renault-urile megane cu facelift au fost scutite de problemele pe care le avea modelul fara facelift. De aia am si zis sa intre lumea pe forumul reno, sa vada cu ochii lor ca nu vb balarii :D

de aia la nur de vanzari a scazut sub Skoda si VW. primul an dupa multi de "domnie" la vanzari nu mai e renault in frunte.

sursa? revista top gear. cifre reale.

http://www.apia.ro/date/2007-03-Analize.pdf din cate vad eu renault este inca peste vw si skoda :D

Modificat de maximus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Megane 2 (nu cred ca e de ala cu facelift):

- motor 1.5 dci cca 100 cp parca. Lenes in draci. Si fac aici comparatia cu al meu. Si zgomotos si la 2ooorpm imi venea sa schimb viteza. Mi-a spus proprietaru sa fiu atent ca are zvic. Nu e frumos sa spun asa, dar LOL !

- Pozitie la volan incomoda. Ma tot loveam de ceva platic din bord cind voiam sa calc ambreiajul.

-frine superbe (adica tin), insa cam foarte tari.

- la gurile de aer din mijloc in fata lor era jupit bordul de la caldura.

In rest daca nu esti foarte inalt cred ca e destul de spatioasa. Eu am 1,92 si sint nemultumit rau. Si nu e primul pe care il conduc.

Pejo 407:

- nu l-am condus, insa pozitia la volan a fost sub orice critica pentru mine. Respect pentru fotoliile din fata, insa pur si simplu abia vedeam ceva afara si de lateral nu mai zic. IN spatele soferului cind am fost eu, garantez ca nu incapea nici un ac. Prea mare masina la exterior pentru a fi utila. La interior mi se pare ingramadita. Si nu mai spun ca am auzit ca au probleme cu instalatia electrica mare parte si nu mai spun de service. Asta poate nu ar trebui luata de buna, da umbla vorba cam ca la orice marca.

- arata bine. Asta nu o neg. Dar e prea lunga si la interior prea ingramadita.

Skoda Octi 2:

- sincer asta ar fi alegerea mea. Si nu ca ar fi vai doamne mai ieftina sau ceva. Insa din toate acestea trei, ea e singura in care ma pot urca linistit si sa stau confortabil la volan si nu numai. Si culmea m-as simti si bine. Si umbla vorba ca e fiabila. Si nici mie nu imi place botul masinii. Despre masina asta este o sectiune intreaga, numai buna pentru a incepe sa te documentezi de toate cele. De la bune la rele.

ps: pun foarte mare accent pe putin confort si mai ales vizibilitate si in fata si laterala. De aia noile Seaturi nu imi fac cu ochiul. Desi Leon arata superb. (si Leon I arata si mai bine). Faptul ca sint mai inalt ma obliga sa fac alegeri mai serioase.

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man in curtea Mitshubisi te-ai uitat?Este acum o oferta la Lancer 2.0 135cp cu kit sport.Superba masina, bani putini(vreo 16.000)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este: ca Megan-ul ar trebui sa-l scoti din calcul. Am unul si mi-a facut zile negre. Motorul este super dar articulatia este prea sensibila pentru drumurile noastre, partea electrica lasa de dorit, intretinerea este extrem de scumpa o pot compara cu cea a unui mercedes sau bmw, iar dupa 70-80mii km daca opresti muzica ai impresia ca mergi in caruta.

Octavia am avut si este o masina super ok. Este foarte rezistenta, motor impecabil, intretinerea nu costa mult pot sa zic ca este acceptabila, eu cel putin nu am avut probleme in 50 mii km cat am mers cu ea ca dupa mi-au luat-o niste baieti draguti au crezut ca numai imi este de folos :D

Peugeot 407 pare o masina ok, dar eu unul nu mai vreau sa aud de o masina frantuzeasca dupa cate am petrecut cu megan-ul.

Pana la urma important este sa iti placa tie masina sunt banii tai si decat sa ne injuri pe noi mai bine faci un monolg :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mergi tot pe octavia 2 ca si eu vreau sa achizitionez una in luna iunie si tot prin credit auto fac in jur de 18500.Sa imi zici detalii daca poti privat sau cum poti pe ce perioada faci creditu si cat dai /luna.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuxp2000

Peugeot 407 - excelent la design

Skoda Octavia 2 - mai fiabila si mai usor de intretinut decat sus-numita(noile motorizari diesel sunt excelente, dar nu mai sunt motoarele vw de odinioara, din pacate)

Kia C'eed - o concurenta de luat in serios pentru golf V, la dotarile si pretul care il are(este sub ca pret, echivalent ca dotari), iar garantia vorbeste de la sine : 150.000 km

Vw Jetta - prea scumpa pentru ce ofera, pus ca eu as vrea sa-mi cumpar o masina cu linia proprie, nu un passolf

Renault - mai bine logan.Nu am nimic nici cu posesorii acestor masini, si nici cu firma in sine, dar reprezentantele noastre trimit facturi de parca ai fi calatorit cu tarom-ul, si nu ca noi toti...pe 4 roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu daca pui pe jetta dotarile de la o O2 elegance nu mai e diferenta doar de 1000 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_snacks

Sincer sa fiu in spate la Jetta nu ai loc suficent. Eu am 1,8 m si in spate nu stau prea comfortabil, dau cu capul de plafon si daca stau or in partea stanga or in dreapta. Nu stiu cat de ajuta informatia mea, dar in golf stai mult mai confortabil, cu toate ca nu intra in calcul golful.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am observat si eu.Stai mai confortabil in Octavia 2,Golf5 decat in Vw jetta pe locurile din spate.Ai mai mult loc la cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In jetta, nu incap nici eu , dar in O2, da, iar accesul la toti "litrii" portbagajului ii confera un plus O2-ului, Si inca ceva nu imi place combinatia la jetta dintre fata de golf 5 si spatele de passat - ai doua masini si nici una lol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu am mai apucat sa intru pe acest forum sa raspund din lispa timpului si a altor probleme care au intervenit. Intre timp decizia mea a fost luata: vreau o masina fiabila pe care sa o tin mai multi ani, deci am ales Skoda Octavia 2 Elegance 1.9 tdi 105cp + maxidot + ESP + jante pe 16". Inca sunt in dubii daca sa pun sau nu paghetul drumuri grele mai ales ca aici in Bihor drumurile sunt foarte rele. Am vazut ca in sectiunea skoda este un post cu acest pachet, o sa ma pun sa citesc. La Reno stiu ca acest pachet drumuri grele oferea masinii suspensii moi si nu se simteau gropile asa... eu am PGO 307 cu suspensii sport si zici ca se rupe masina cand trec printr-o groapa.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Felicitari ! Ai facut cea mai buna alegere(afacere) dupa parerea mea ! :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu stiu, daca mai are loc sa postez daca te-ai decis..Eu am 407 2.0 bwnzina de 2 ani si 7 luni si sunt destul de multumit..Am varianta executive(cu destule dotari) si pot sa spun ca m-am indragostit de masina..Nu e sportiva dar iti garantez ca te simti super si la volan si cand iesi din ea si cand urci in ea..eu nu m-am plictisit de ea..O mare problema la PUG sunt serviceurile..In rest e multumitoare si dupa parerea mea e peste Passat si Laguna sau Ocatavia..Sper sa nu imi sariti in cap..

post-14028-1185617834_thumb.jpg

Modificat de cristi_407
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetu de drumuri grele iti ofera suspensii tari si iti da senzatia care o aveai si tu la peug 307. Suspensiile moi sunt cele standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu la meganul cu facelift am 6000 km si nu am avut absolut nici o problema.insa daca am compara lista de dotari iese mult mai mare la mine.acum daca te-ai decis iti doresc bafta si asteptare placuta vreo 2.5 luni si am sa te urmaresc in topicul de asteptare O2. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!