Jump to content

Trosnitura La Franare


ride
 Share

Postare recomandată

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Daca mai citeste cineva topicul asta... pocnetul vine de la unul din bolturile etrierului. cele ce se desfac cu imbus cand schimbi placuta. ungele cu vaselina. chiar daca reapare problema tot de acolo vine. e un poc uneori cand mergi incet (la manevre de ex.) nu stiu ce se uzeaza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,am si eu un zgomot ciudat atunci cand franez , am fost la vreo 2 servisuri si nu au gasit nimic.placutele sunt noi au 3000 de km,discurile 20000 nu cred ca astea ar fi problema, brate noi,nici un joc,mentionez ca acelasi zgomot se mai aude cand sunt in marsarier si este un pic de panta.

Am crezut ca ajunge motorul la scutul de metal dar l-am dat jos si nu se vede sa atinga,poate aveti voi vreo idee,mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am schimbat si eu suspensia ieri si am ramas cu ceea ce descrieti in topic, o singura trosnitura la manevre, la franare sau cand incepi sa mergi cu spatele. Stie careva rezolvarea ?

Nu bate nimic pe masina, totul e nou. Am verificat azi toate suruburile sa nu fie destranse... totul e ok!

PS: Am golf 5, deci mai putine brate :) (doar 1 pe roata)

Modificat de BuniLLa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.La un passat b5 din 2000 am si eu o trosnitura ca o bataie infundata,crezi ca ar fi ceva desfacut pe acolo,in partea dreapta se aude si am schimbat tot.Nu stiu ce poate sa fie.Am fost cu masina la un stand de verificare si am verificat-o la sange si nu se vedea nimic sa miste pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BuniLLa, nu exclude flansa amortizor. Si eu am un pocnet cand merg cu spatele si pun frana.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si flansele la amortizor si degeaba tot asa bate si am mai observat ceva dimineata cum este mai rece acum,se aude bataia mai rar tot se aude dar nu asa des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat-o... Nu erau str⮳e destul brațele, adica erau stranse cat a putut primul mecanic (mai slabut asa), al doilea era mai sanatos si a folosit si teava ca parghie. Acum nu se mai aude.

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Sal colegi posesori de passat. Am căutat un răspuns pe aici dar nu am găsit nimic care să mă lămurească.Şi la mine este aceeaşi problema cu trosnitul numai că la mine face la plecări şi frânari am schimbat amortizoarele faţă cu tot cu flansele braţe superioare pe stânga,cap bara dreapta. Trosnitul se aude pe partea dreapta. Mă poate sfătui cineva unde să mă mai uit? Am verificat clesti la etrier,culisantele toate sunt ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca nu mi-a raspuns nimeni si ma gandesc ca nu a mai intalnit nimeni aceasta problema asa ca, m-am gandit sa postez aici pt ca pe viitor sa se stie.Pentru cei care au aceeasi problema ca mine cu trosnitul la franare si plecarea de pe loc am descoperit ca bucsa de la bratul de jos din spate este dusa si am dat comanda de doua bucati,pt a schimba pe ambele parti. Pretul unei buc este de 107 ron pe Lemforder, asi fi schimbat bratul cu totul dar pivotul este bun iar pretul bratului se ridica undeva la 350 ron



Fiti atenti :o ca nu va dati seama ca este dusa bucsa cu bratul montat pe fuzeta, trebuie depresat pivotul iar cand bratul este liber miscati de el stanga dreapta. eu am incercat cu el montat iar cu o ranga am miscat sus jos si nimic,chiar si de roata daca tragi nu se observa si nu se simte la mana dar dupa desfacere si miscand stanga dreapta,am observat ca are un joc destul de mare intrucat s-a dezlipit cauciucul de pe bucsa :icon_thumleft: si nu este vizibil :cheers:. este si logic ceea ce se intampla acolo la plecare bratul se duce in spate si loveste de urechea de prindere pe sasiu iar la franare se duce in fata de aici rezulta bataia in podea :king:

Modificat de relugeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsa aia se putea verifica cu o ranga. In mod normal nu trebuie demontat nimic de pe acolo ca sa diagnostichezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da da de acord cu tine pentru majoritatea situatiilor,dar nu si in situatia mea  :banghead: . La testul ranga bucsa a iesit invingatoare :)) Crede-ma ca pana am ajuns sa-mi dau seama de ce bate  :grrrrrr: am pus cheia pe toate suruburile, am tras si cu ranga de toate bucsele care mi-au iesit in cale in toate directiile. In principiu am demontat crezand ca nu am pus bine arcul pe flansa,ca nu am strans indeajuns e.t.c 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Astazi am cumparat doua capete de bara Maxgear? Stiti ceva de firma asta? Mi-am luat teapa? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cit au costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lemforder costa 150 ron si face toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu edy passat :icon_thumright:  LEMFORDER este TATAL lor al articulatiilor, eu tot ce am schimbat acum am pus numai Lemforder, acum 1 an poate si jumatate nu mai stiu :vaidecapulmeu:  exact am schimbat bratul stanga superior dinspre fata cu un Delphi ca era cu 30-40 lei mai ieftin decat Lemforder cu toate ca mecanicul ma inebunise sa nu iau altceva, dar m-am luat dupa unu altu :banghead:  iar acum l-am schimbat iarasi de data asta cu  :icon_thumright: Lemforder. Asa ca dai un ban sti ca nu-l mai ai dar pui ceva de calitate :Driver: DRUMURI BUNE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru aceste capete de bara am dat 45 ron bucata. Banuiesc ca....mai bine nu le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur le pui ca sa ai ce da jos peste 1 luna,si gandeste-te la cheltuieli, manopera demontat,montat de 2ori trebuie sa faci si geometria de 2ori daca ai capetele de bara originale este chin sa le dai jos,la mine pana nu a pus cald pe el nu a vrut nici de nebun,ia cel putin febi, swag,moog. eu am pus o singura data un brat delphi si dupa 1-1/2 a cedat,acum m-am invatat minte si am luat lemforder.spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut am si eu o problema cu un vw passat 3b ,la franare trosneste ceva pe partea stanga ,vreau sa specific ca bratele ,telescopul,fansa sunt noi . deci care ar putea fi buba in cazul meu ?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ing.negreamarius

Salut prieteni ,

 

    In toamna am avut asemenea probleme... la plecarea de pe loc parca dadea cineva cu un ciocan in podea, asa se auzea pocnitura ... de 2..3 ori TAC TAC TAC .... de asemenea , la franare la fel ... fie ca franam la 50 km / h  fie ca franam dupa 10 m de la plecarea de pe loc, acelasi sunet , asta aproape la momentul in care ajungeam cu pedala de frana la fund ... la o franare lina, nu brusca . Am avut o situatie cand a trebuit sa franez brusc pe o panta , pe la 80..90 km / h ... ca prin minune , pocniturile au disparut de la sine ... toata iarna, pana acum , nu s-au mai auzit . De cateva zile iarasi a inceput : la plecarea de pe loc , fie cu fata fie cu spatele , se aude o singura data pocnind , la franare de asemenea . Cand ies cu spatele si am si rotile virate , parca se aude mai tare si daca merg cu spatele mai mult si franez , pocnitura se aude de 2..3 ori , ceva mai incet . Va rog , o recomandare ... deja ma exaspereaza ... la gropi / denivelari nu se aude nimic ... am fost deja la 2..3 service si mi-au spus ca toate bratele sunt ok , nu au jocuri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu un golf 5 diesel si cand bag piciorul in acceleratie si pun frana,trosneste ceva,pe fata stanga de parca se rupe masina-n doua.Imi trosneste si la accelerare brusca si la franare.Mai trosneste si la denivelari dar nu mereu.Am schimbat rulment fata,rulmentul+flansa din capul telescopului,planetara scurta,am dus-o la un prieten care are stand ITP si am pus-o pe acele placi patrate si am miscat-o fata-spate,stanga-dreapta si trosnea de fiecare data in alta pozitie.Toate surupurile de sub ea sunt stranse,inclusiv de la jug.Daca merg cu ea"batraneste"...nu face.Am fost la 4 service-uri si nu m-a rezolvat nimeni.Oare ce sa fie?Fac cinste cu 10 lazi de bere daca aflu' de unde e "buba".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suport motor antibalans l-ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucse brate spate, roti nestranse, suport etrier nestrans fata sau spate, caseta directie nestransa, bucse cadru fata uzate, tampoane tobe. Important este daca zgomotul a aparut brusc si in urma carei operatiuni anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

Am schimbat si eu discurile ,placutele, furtunele de la etrieri pe fată, lichidul de frână,garniturile de etrier, toate Ate.Cand franez se aude pe stânga fată ca un păcănit de metal, sună a plăcută lovită de etrier, e sunetul specific de troncanit de etrier.Posibil să fie vreun surub nestrans cum trebuie?Culisantele au fost si ele curățate, unse... Prea coincide pocnetul cu umblatul la frane.Posibil să nu se fi asezat vreo plăcută cum trebuie si să frece urechea plăcutei in etrier?...A mai avut cineva simptomele astea după schimbul de discuri si plăcute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!