Jump to content

Extindere Garantie Skoda Octavia


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Am vazut la alte marci ca este posibil contra cost sa se extinda (de ex cu 2 ani) garantia masinii. Evident daca ai reviziile la zi.

Este posibil si la Skoda asa ceva?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 ani cand am luat-o se putea prelungi cu inca 2 ani garantia (in Germania si Austria), pretul era in functie de capacitatea cilindrica(la 1,9 era 184euro) dar acuma vad ca nu mai este aceasta optiune. Mie mi-au zis ca in situatia in care am facut toate service-urile la ei se prelungeste garantia automat cu inca 2 ani pe piese, in cazul unei piese defecte eu platesc 10% dar nu mai putin de 50 euro din pretul piesei. Cel mai sigur e daca intrebi dealerul de unde ai cumparat-o(o cumperi) daca a auzit de Skoda-Life Time warranty! Aici am auzit ca acordarea acestei garantii si conditiile ei difera de la dealer la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect! Da, asa se numeste, am gasit-o dupa nume :D, LifeTime Warranty si platesti 10% la reparatie dar nu mai mult de 250eur si nu mai putin de 50eur.

Multumesc. Mai departe o sa citesc pe forumurile germane sa vedem daca lumea e multumita de serviciile oferite de aceasta garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant ce poveste

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, zice asa: pretul e discutabil in Germania, depinde de la dealer la dealer (am vazut cifre de la 185eur/2 ani pana la 350eur/an, media e pe la 250/2 ani, depinde de tipul motorului, cred ca la Diesel e mai scump :D ).

Acopera tot ce e defect mecanic/electric mai putin piese consumabile sau acoperite de casco. Clientul plateste 10% (cum scriam mai sus, minim 50eur, max 250). Nu se poate prelungi garantia, daca cea intiala a expirat (daca ai masina de 2 ani si 1 zi nu mai poti prelungi- asta e insa discutabil pt ca unii spun ca si daca ai masina de 4 ani poti a optezi pt prelungire dar probabil ai alt pret).

Daca in primele 10 zile de la cumparare, optezi pentru prelungire, ai 10% rabat la pretul prelungirii.

Se poate prelungi maxim pana in anul 5-6, si maxim 150mii km (tot discutabil, unii zic ca si la 200mii poti sa o ai, insa ai conditii restranse)

Acopera doar costurile, nu si masina de schimb pe perioada reparatiei (totusi se zice ca se ofera masina de schimb gratis daca masina ta a trebuit sa mearga remorcata la service). Se poate face doar pe 2 ani (nu si pe 1 an).

Exista oferte similare si la alte companii de asigurari, insa costa circa 20eur pe luna, deci putin mai scump daca o faci pe 2 ani, insa merge si numai pe 1 an. Se pare ca in aceasta garantie e inclus pret manopera+pret piese. E un fel de asigurare.

Se zice ca dupa 2005 conditiile sunt asa:

- de la 100.000 km se returneaza doar 40% costuri materiale si 100% manopera

- de la 200.000 km(!) se returneaza maxim 2000eur pe reparatie.

Din ce am vazut prin cataloage preturi la piese Octavia, cred ca prelungirea garantiei merita din plin, mai ales daca suma pe 2 ani se invarte pe la 250 eur. Practic, impreuna cu asigurarea casco, iti aduc o liniste si un somn ca de bebelus :D

In Germania cred ca aproape orice reparatie la masina costa mai mult de 250eur ;) La Fabia am platit pentru un banal geam cazut in usa 200eur.

Scuze pentru invalmaseala din post, dar am adaugat cate o propozitie in functie de ce citeam "dincolo" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am luat masina, am intrebat dealerul (IVAS Galati) daca este posibil preungirea garantiei (ca la renault), din pacate omul de acolo mi-a spus ca nu :D .

pe de alta parte oare chestia asta cu life time ... (daca exista posibilitatea pe undeva) s-ar putea aplica si pe o masina care a fost deja comandata / ridicata de la dealer dar la care nu s-au facut operatiuni de service, sau la care operatiunile de service au fost facute la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In anglia la Skoda garantia standard este de 60.000mile sau 3 ani. In tara ofera 3 ani garantie sau 100.000km , Compexit trading, dealer Skoda Cluj. Poate or fi si alti dealeri, dar eu nu cunosc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Mai departe o sa citesc pe forumurile germane sa vedem daca lumea e multumita de serviciile oferite de aceasta garantie.

Cu placere! Mai degraba mi se pare mai mult un fel de "Casco pe piese" decat garantie treaba asta cu LifeTime, la o garantie propriuzisa nu platesti nici un procentaj din pretul pieselor si nu platesti nici manopera, inca nu am ajuns sa profit de ea si sper sa ramana asa in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... In tara ofera 3 ani garantie sau 100.000km , Compexit trading, dealer Skoda Cluj. Poate or fi si alti dealeri, dar eu nu cunosc.

Cum 3 ani in Romania? La mine scrie 2 ani, masina fiind ridicata acum exact o luna, din Bucuresti.

Poti sa ne dai mai multe detalii? Uite, eu chiar acum ma uit pe certificatul de garantie - 2 ani, fara limita de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, asa e si la mine, banuiesc ca si la majoritatea dintre noi

Modificat de xxleeus
Nu mai da quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot 2 ani(masina luata din Buc)! Poate e oferta celor de la Compexit! 2 ani de la producator si 1 de la ei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia standard acordata de producator/importator pentru Romania este de 2 ani. Posibil ca Compexitul sa fi facut vreo oferta speciala cu inca un an suportat de ei. Sunt curios cum vor transa cazurile de garantie care se intampla in al treilea an. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Compexit este o oferta speciala, care nu stiu pana cand este valabila. Probabil au un contract si cu Skoda, astfel nu cred ca ar da garantie si al treilea an. Sa traim sanatosi si fericiti peste 3 ani si sper sa nu am nevoie de garantie.

Mai multe detalii nu stiu, pentru ca masina mea zace inca pe la Curtici si nu am intrat in posesia actelor. Stiu de oferta respectiva pentru ca era un banner mare pe sediul lor care specifica 3 ani garantie sau 100.000km.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara a intentiona sa declansez un versus, va zic ca azi mi-au cazut ochii pe o reclama la Toyota care exact asta ofera...

Si nu numai Toyota, ca sa fim corecti.

@xxfiles:

Cand ridici masina si iei certificatul de garantie, sa ne spui si nou la ce componente si in ce conditii se ofera al treilea an. Intotdeauna ce ofera dealer-ul este mult mai putin ca ce ofera producatorul - cazuri concrete de care m-am lovit eu: Daewoo Matiz (2+1 ani) si Hyundai Tucson (3+4 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Compexit este o oferta speciala, care nu stiu pana cand este valabila. Probabil au un contract si cu Skoda, astfel nu cred ca ar da garantie si al treilea an. Sa traim sanatosi si fericiti peste 3 ani si sper sa nu am nevoie de garantie.

Mai multe detalii nu stiu, pentru ca masina mea zace inca pe la Curtici si nu am intrat in posesia actelor. Stiu de oferta respectiva pentru ca era un banner mare pe sediul lor care specifica 3 ani garantie sau 100.000km.

Al 3-lea an este dat de Compexit, dar este doar pe motor si cutia de viteze, fara a include alte subansambluri (ex. turbina, distributie, etc.). Eu de la ei am masina si am intrebat personal de aceasta garantie extinsa.

Modificat de bigmarry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amuzant! Turbina nu face parte din motor? Ca daca garantia este numai pentru blocul motor as zice ca nu e necesara :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbina si ambreiajul sunt consumabile. Dar daca pica distributia inainte de nr de kilometrii dat de producator, eu cred ca intra pe garantie. Eu o sa ma interesez de acest lucru pentru ca am auzit ca au fost probleme la motoarele de 1.4 cu rolele care picau inainte de termenul dat de producator. Cred ca se inlocuiau pe garantie, altfel nu mai vad rostul garantiei.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu am cumparat octavia mea de la Compexit.Masina are deja 2ani si jumatate.Azi am constatat ca martorul gaze esapament ramane aprins.Am sau nu dreptul la reparatii/diagnoza in contul garantiei?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pt ca garantie ai 2 ani daca scrie pe caietul de garantie 3 ani sigur ai , oricum o diagnoza la skoda este in jur de 40 de ron asa ca nu va mai plangeti atata ca daca ati sti ca la altele este dublu sau triplu ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in primul rand ma plang ca m-au programat la 4 zile de la solicitarea mea, si intre timp stau pe chituci si asta e rau.As plati eu fara probleme aia 40 roni, da mi-e groaza de piese/manopera, daca le platesc din buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia standard acordata de producator/importator pentru Romania este de 2 ani. Posibil ca Compexitul sa fi facut vreo oferta speciala cu inca un an suportat de ei. Sunt curios cum vor transa cazurile de garantie care se intampla in al treilea an. :)

In primul rand trebuie stiut ca garantia este oferita de importator si nu de producator, cel putin asa stiu eu, iar aceasta garantie reiese ca pret din diferenta dintre pretul pe care importatorul Skoda o plateste la fabrica si pretul cu care acesta o vinde. Din acest motiv vi se "refuza " de importator unele garantii..."la limita", pt ca platesc ei oricum...corectati-ma daca gresesc

Garantia standard acordata de producator/importator pentru Romania este de 2 ani. Posibil ca Compexitul sa fi facut vreo oferta speciala cu inca un an suportat de ei. Sunt curios cum vor transa cazurile de garantie care se intampla in al treilea an. :angry:

In primul rand trebuie stiut ca garantia este oferita de importator si nu de producator, cel putin asa stiu eu, iar aceasta garantie reiese ca pret din diferenta dintre pretul pe care importatorul Skoda o plateste la fabrica si pretul cu care acesta o vinde. Din acest motiv vi se "refuza " de importator unele garantii..."la limita", pt ca platesc ei oricum...corectati-ma daca gresesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresesti ca daca ar vinde-o la aceeasi suma la care o face fabrica el din ce traieste ?tu iti dai seama ce zici , orice piesa schimbata pleaca inapoi la fabrica , aia platesc piesa noua , nu o cumpara dealerul de la fabrica si ti-o da pe banii lui .Taxele cu care se aduce masina cartea de la rar si alte chestii care le face dealerul din ce crezi ca sunt platita daca masina ar veni la pret de fabrica ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu prea am cum sa vad ce scrie in certificatul de garnatie pt ca daca bine banuiesc e la societatea de leasing (Porsche leasing).Eu nu am avut in mana asa ceva.Asa ca habar nu am.Pana acuma nu s-a pus cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere, garantia la Skoda (in Romania) e destul de restrictiva...acel contract de garantie te informeaza de fapt ce nu intra la garantie...decat ce e acoperit de garantie.

Asa ca, strict vorbind din punctul de vedere al certificatelor de garantie, un utilizator de Skoda e mai castigat daca masina iese mai repede din garantie si poate sa-si faca intretinerea la service-uri cu preturi mai omenesti (ca tot s-a pomenit Compexit ora de manopera e 95lei plus TVA, ceea ce e destul de mult dupa parerea mea ).

Pe de alta parte, Skode-le pe care le-am avut nu s-au stricat in perioada de garantie si nici dupa.

Daca as fi obsedat de garantie, probabil as merge pe o Toyota unde din spusele dealerilor se garanteaza ultima piulita timp de 3 ani sau 100000km. Ce-i drept n-am citit certificatul lor de garantie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!