Jump to content

Masina Atinsa Diferente Intre Culori.


Extreme
 Share

Postare recomandată

Masina a fost atinsa la usa sii la aripa fata. A fost revopsita dar acuma se observa o diferenta intre usa fata si usa spate e culoare. Se poate face ceva? Un polish sau ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da. Cred ca un polish rezolva problema cu conditia sa-l faci la o firma specializata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as zice, DEPINDE. Daca diferenta e usor vizibila nu ai sa faci mare lucru cu polishul. Trebuie sa iei in calcul ca atunci cand dai cu polish, ceara, zona respectiva se inchide putin si devine mai lucioasa. Insa dupa ce se duce efectul polishului se va reveni la situatia actuala. Vopseaua proaspata se mai si decoloreaza in timp, depinde de calitatea ei. Unele se decoloreaza mai mult altele mai putin.

Deci, care e mai inchisa si care e mai deschisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce sa faci cu polish-ul!

parerea mea :) .

am vazut un B6, vopsit la pbn, nu semana usa cu restul, si singuri au recunoscut ca nu au cum sa o faca exact ca originalul!

ca sa fie la fel s-a comandat piesa din Germania!

nu aveau nu stiu ce lac care sa confere pigmentatia aia fina si frumoasa!sau nu aveau cum sa il dea, nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles de la un vopsitor auto (meserias adevarat) ca merge facut retusul folosind vopsea pe codul original si diluant de pierdere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost reparata in germania. Dar fiind din 2001 are ceva anisori si banuiesc ca s-a decolorat un pic vopseaua originala.

Am sa pun si o poza sa va dati cu parerea daca se mai poate face ceva pt a o aduce in starea initiala sau macar pe aproape.

1072ws5gi2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai doua coduri de culoare acolo,asta nu se rezolva cu tot retush-ul sau polish-ul din lume :icon_thumright:

Cu ce vopsea s-a revopsit?Daca s-a folosit ICI sau Autocolor,codurile nu sint 100%,o stiu din propie experienta!

Modificat de homeboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu dupa cum am mai spus masina a fost vopsita in germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam incompetenti nemtii astia.Mi se pare mie sau usa+aripa au aceeasi culoare cu capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extreme, nu vreau sa te superi pe mine dar cel care a vopsit masina e slab tare ca si vopsitor. Credeam ca diferenta e mai mica, nu ai ce sa faci cu polishul in cazul tau.

Cand se vopseste ceva la masina, se alege vopseaua intai, adica, se vopseste o mica bucata de tabla cu vopseaua aleasa, daca nu se potriveste culoarea cu cea veche de pe masina se alege alta vopsea ca si cod de culoare, se incearca asa pana se nimereste culoarea. E normal sa ai diferente de luciu dar nu de nuanta asa cum e in cazul tau. Ce sa zic, imi pare rau. Eu nu acceptam masina vopsita asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu capota e aceeasi culoare cu restul masinii, doar usa si aripa fata.

Deci cam nu prea am ce-i face. Asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai ce sa faci... poti sa le revopsesti :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si oare la ce pret m-ar duce revopsirea?

Sincer nu prea cred ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vopseaua noua e intotdeauna mai inchisa la culoare. Nu iti fa probleme ca se deschide mai rapind in primele 6 luni, mai ales daca sta la soare. Ochiul mai poate sesiza diferente si datorita diferentei de luciu care se rezolva prin polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu capota e aceeasi culoare cu restul masinii, doar usa si aripa fata.

Deci cam nu prea am ce-i face. Asta este.

Spune ce cod de culoare ai pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!