Jump to content

Laguna - Passat - Vectra


maxx
 Share

Postare recomandată

vlad_dci, pe mine m-ai convins. Ai reusit sa ma faci sa imi para rau ca am luat un B6 TDI de nou. Asta este, gresala mea, data viitoare o sa iau in considerare si o laguna second hand la 150 mii km ca e mai fiabila ca majoritatea masinilor de pe piata, doar o spun toate statisticile si forumurile, isi tine cel mai bine pretul iar piesele sunt cele mai ieftine. Cat despre imagine, clar, iti ofera imaginea unu om rafinat, care stie multe despre viata. Ce mai, un om cu experienta care stie sa aprecieze calitatile unei masini, doar de aia a ales Renault Laguna. In special SH ca doar nu se mai devalorizeaza asa de tare. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vlad_dci

    33

  • xqzme

    30

  • r&d

    17

  • adi76

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

adi76, hai sa nu trecem la atacuri la persoana. Cred ca iti poti sustine afirmatiile si fara s-o faci pe tonul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de 2.0 dci care este pe laguna 2 phase 2. iar 1.9 tdi are passatul de 131 cp. nu stiu exact ce indicativ are passatul asta. B5.5 cred. nu sunt icapatanat. si subiectiv nici atat. spun ce vad pe strada si in show-room-urile dealerilor. convinge-te singur daca vrei

Cred ca uiti ca VW are si 2.0 tdi comparabil ca cilindree cu 2.0dci asa mai merge comparatia.

Dar totusi cred ca ai o alergie la lucrurile un pic mai vechi.......si nu accepti ideea ca vw a mers pana cum pe tdi DAR uite tine pasul cu dci ul reno......deci pana la urma care este concluzia dci este racheta , este nemaipomenit ,iar tdi este motor de pe vreo nava fluviala de conceptie 1944 si merge pus pe o caruta in prezent ca nu mai face fata ????

Si daca iar am trecut un pic in offtpicul deja foarte offtopic vreau sa fiu si eu un pic offtopic cu o intrebare care nu i am gasit raspunsul pana acum :

Ma intrebam de ce oare toti oficialii din foarte multe tari merg cu masini vag ( oficiale ) si nu aleg de ex VELSATIS ( exceptand francezii care oricum sunt niste nationalisti pana in maduva oaselor - si faza cu summitul francofon unde tot francezul a fost promotorul si a adus numai reno + toate oficialitatile triburilor de canibali din stalele bananiere ) ??? Cred ca si pe langa oficialii astia care se dau cu Audi ( vag - motoare similare ) a trecut pe langa urechea lor ca o racheta tehnologia asta extraordinara DCI .

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristiN: a fost greseala mea. nu stiam ca exista 1.9 tdi de 150 cp. nu vorbesc de masina asta pe care am avut-o. cu ea nu am avut nicio problema. nu sunt in masura sa spun cat de fiabila este a mea personala. spun de la alti posesori de laguna, prieteni de ai mei.

@adi76: macar ai bunul simt si pastreaza limita decentei. ce vrei sa spui cu "Ce mai, un om cu experienta care stie sa aprecieze calitatile unei masini, doar de aia a ales Renault Laguna"? eu cred ca tu ai o mare problema omule. sa nu ne apuca sa spunem ce specimene am vazut la volanul unui passat, ca nu cred ca vei iesi prea curat. pastreaza o limita de bunsimt. nu crezi ca trebuie? toata lumea are asa ceva, tu esti mai cu mot. nu ti-a vorbit nimeni asa. cat despre ironiile tale, pastreaza-le pt tine.din astea poata sa scoata oricine. si un om cu clase cate are si trenul. nu dai dovada de mare lucru.poate te va ajuta vreodata sa ai bunsimt. crede-ma. mai intreaba pe cineva mai umblat ca tine. nu uita ce te-am intrebat in posturile trecute.nici pana acum nu mi-ai raspuns. de ce oare? sa lasam poprul sa judece.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu uita ce te-am intrebat in posturile trecute.nici pana acum nu mi-ai raspuns. de ce oare? sa lasam poprul sa judece.merci

Nu am raspuns pentru ca sunt intrebari de copil.

Chestia e ca voi veniti aici si sustineti sus si tare ca ce fiabila o fi laguna si ce luxoasa si rafinata si cum mai vreti voi sa mai fie. Nu stiu de unde v-au venit asemenea idei cand o lume intreaga stie ca Renault e varza din toate punctele de vedere. Uitati-va si voi la statistici, la Top Gear e ultima la toate capitolele. Orice revista spune asta. Cred ca sunteti prea inversunati pentru o cauza deja pierduta. Sau poate tocmai de asta.

Renault este doar o alternativa pentru SH din punctul meu de vedere.

Edit: Hai sa zic ca poate pe noi astia de aici ne convingeti si va credem ca Renault e cea mai tare marca. Ganditi-va ca mai trebuie sa convingeti o lume intreaga. Absoult orice studii statistice cautati o sa spuna ca Renault e ultima in clasament la fiabilitate, finisaje, ownership, etc. Si nu cred ca este nici o conspiratie la mijloc, pur si simplu renault construieste masini slabe pentru a acoperi un anumit segment de piata care e dispus sa plateasca mai putin pe o masina si se multumeste cu o calitate mai slaba.

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad compara motorul 2,2 dci de 150 cp cu 1,9 tdi de 130 cp, dar uita ca exista si 1,9 tdi de 150 cp. Am spus mai sus cat costa un debimetru pentru motorul ala la renault. Poate cineva oferi un pret pentru debimetru de 1,9 tdi?

A, si Vlad, nu te supara, dar faptul ca tu ai cumparat o masina sh, pe care ai condus-o doar 30.000 km nu te face expert in fiabilitatea masinii...

Aici se spune ca cel Bosch, original e ~300 euro. De aia s-au facut adaptari custom la altul mai ieftin.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sandumbogdan: e mai rusinos sa nu stii despre motorizarile pe care le are grupul din care face parte masina ta. parerea mea este ca nici tu nu stii despre ce e vb.

@adi76: stii de ce nu ai raspuns? nu pt ca ti se pare de copil intrebarea. ea a fost pusa cu un scop. daca iti luai h accent pun pariu ca spunei acelasi lucru despre el ca despre passat. nu ai ce sa raspunzi la intrebarea respectiva.comparatia ta e nula, pt ca nu ai termen de comparatie. sa compari un lucru cu nimic, nu am vazut. decat daca esti incapatanat si nu recunosti unele chestii. o incapatanare care nu isi are rostul. ai auzit ceva din popr si hop si tu sa tragi concluzii. la fel ca faza cu masina in totalitate de plastic

LE: adi 76:ti-am zis sa nu te bagi in statistica pt ca te vei pierde repede. este similar studiul cu cel facut de nu stiu ce organizatie fantoma, cu membri care nu au ce face si s-au hotarat sa publice un stiudiu cum ca cei care dorm pe partea dreapta fac sex mai bine (sunt mai buni si mai performanti, ca sa zic asa)

Modificat de vlad_dci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlade te referi la statistici doar in Romania unde Clio si Megane au rupt norma ? Cred ca da poate si un pic pe anumite tari in europa dar global te cam inseli .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica mai bine sa te credem pe tine pe cuvant decat pe cei de la Top Gear de exmplu, nu? :)

Legat de intrebarile tale gen "ce masini ai mai condus inainte sa-ti iei passat" consider ca sunt chiar intrebari de prost gust, asta ca sa nu le spun infantile. Ce conteaza ce masini am condus, ti-am zis ca am condus Laguna, doar cu asta comparam, ce altceva mai vrei? Evident ca am fost si la BMW ca daca am luat masina cu banul jos ma puteam baga si acolo la un leasing, nu? Cat despre ce masini am condus, chiar nu are rost sa ti le enumar tie aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vina , dom'le, si colegii de pe OPELCLUB sa posteze aici...caci este un versus ce include si Vectra, nu? :)

Revenind la cele scrise deja aici, pot spune ca se discuta mai mult de motorizari, dci cu tdi, 150 cp cu 131, soferi de nu stiu ce fel la volanul passat-urilor...adica lucruri foarte aprofundate. O masina poate sa-ti placa din mai multe motive: design, cost, echipare, consum, motorizari, tinuta de drum, reteaua service, garantie, pret obtinut la revanzare etc. In mare, s-au atins cateva subiecte...dar parca se insista destul de mult pe ideea ca nemtii nu renunta la tdi in timp ce x,y si z sunt la a zecea generatie de commonrail...sau ca daca oricum la un schimb de ulei ramai cu 1/2 de litru, e o nenorocire ca-l mai adaugi pana la urmatorul schimb.

Dupa parerea mea un versus, ca sa dea roade, trebuie facut mai la obiect...adica, de ex: Laguna 2.0 dci echiparea x cu passat 2.0 tdi echiparea y. Aici putem comenta plusuri si minusuri pt fiecare model. Altfel ajungem in situatia de fata, cand se vorbeste in termeni generali de Laguna si Passat, comparand mere cu pere.

Tot in acesta idee n-am sa comentez pe margiunea versus-ului propus pt ca masina anterioara a fost Megane...deci cunosc Laguna prea putin. Pot extrapola, bineinteles...dar nu stiu daca este corect. Ca am trecut la VAG se poate observa din semnatura si cu toate ca am avut ceva probleme (doar are 178.000 km) nu ma gandesc s-o schimb deloc. La Reno nu ma mai intorc oricum curand(as fi off-topic sa povestesc ce probleme am avut cu Megane-ul de doar 40-50.000 km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haide ti sa exculdem treaba cu pretul la SH este clar si toti il stim nu are rost sa "batem apa in piua". Ceva concludent ar fi de ajutor discutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xgzme: eu nu am zis nimic despre nici un studiu. inca o dovada ca anumite persoane nu citesc post-urile bine, ci doar printre randuri.eu nu pun baza in nixte staistici, cum nu pun in sondaje electorale, care au un grad de adevar relativ. cat despre mersul in targ acolo tine de ceea ce vrea omul sa scoata de pe masina lui. sunt passaturi muuult prea scumpe pt ceea ce ofera ele, precum si renault-uri la fel.si invers. tot ce este posibil. vorbeam aici de masini noi, nu de masini sh, daca nu ai observat sandumbogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi76, unele statistici plaseaza VW, Audi, Seat si Renault tot timpul in aceiasi zona... deci depinde ce si unde citesti. Singurele lucruri pe care poti sa le sti sigur cand cumperi un Renault este ca la acelasi preti ai cateva zeci de cp in plus si multe alte dotari in plus fata de echivalentul de la VW. Si de asta sunt convinsi destui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun...vw ofera o masina gioarsa. renault ofera o intreaga gama de accesorii pt masinile sale
Intr-adevar, obiectivitate curata :)
probabil cu o imagine infim mai slaba decat vw
Wishful thinking, sorry :D
si iti iei o masina care nu iti ofera ecat ce imi oferea mie un rover sd1 din 82.[...]nu este nicio diferenta intre ele.
:D :D Asta nici nu merita comentata....
nu poate sa-mi zica mie nimeni de lipsa de vibratii intr-un passat
Dar de faptul ca intr-un Clio (ca tot s-a generalizat Reno vs VAG) exista niste vibratii de la fabulosul motor DCI care produc durere de cap iti pot spune? Si nu este nici o exagerare, chiar ma doare capul cand merg cu masina aia! Dar de faptul ca la fiecare calcare mai ferma a acceleratiei iti sare schimbatorul din mana iti pot spune? Dar de plasticele absolut jenante care acopera bordul?
cel care a mancat stie el ce cu 4 maini sa taca din gura si sa se retraga la locul lui.
Data viitoare iei warning pt afirmatii d-astea. Valabil pentru oricine mai intrece limita bunului simt, fie el posesor de vag sau reno.
diferenta intre motorul de 150 cp dci si 131 cp tdi este de la cer la pamant.si la performante si la fiabilitate.
La fiabilitate cred ca glumesti :D Iar la performante, bagam motorul 1.9tdi 150cp in discutie si iar iesi in pierdere. Ca sa nu mai punctam faptul ca "noile" motoare reno sunt in lupta directa cu "vechile" motoare tdi, care sunt la fel ca pe un rover din '82 :)
a mai spus cineva ca scoate consum de 4.5 sau cam asa ceva cu 1.9 tdi. iar mananca ceva. nici tata mare cu mobra sau scuter cu pedale nu scoate atat.este o aberatie. sau intervine iar exagerarea tipica.
Eu pot scoate sub 4% la drum intins daca merg linistit (~100km/h), 4.5% e chiar usor. Facem proba si daca iese ca mine mananci ceva cu 4 maini? :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

r&d a punctat foarte bine lucrul asta. la urma urmei ce urmaresti de la omasina? confort, dotari, motorizare buna. fiabilitatea tine mai mult de cum o exploatezi.sa nu-mi zica mie cineva ca o persoana care isi ia o masina se gandeste din prima la fiabilitate. se gandeste la confort si la ce-i ofera masina respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: adi 76:ti-am zis sa nu te bagi in statistica pt ca te vei pierde repede. este similar studiul cu cel facut de nu stiu ce organizatie fantoma, cu membri care nu au ce face si s-au hotarat sa publice un stiudiu cum ca cei care dorm pe partea dreapta fac sex mai bine (sunt mai buni si mai performanti, ca sa zic asa)

ba chiar am citit bine ce ai scris !

Nu vreau sa jignesc, dar reno mereu a avut o perspectiva extraordinara per ansamblu ca marca :|

Sper ca ICE 2K sa nu imi dea un warn cu toate ca nu am fost in viata mea un tdi ist mai infocat ca acum ( benzinar convins :) )

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi76, unele statistici plaseaza VW, Audi, Seat si Renault tot timpul in aceiasi zona... deci depinde ce si unde citesti. Singurele lucruri pe care poti sa le sti sigur cand cumperi un Renault este ca la acelasi preti ai cateva zeci de cp in plus si multe alte dotari in plus fata de echivalentul de la VW. Si de asta sunt convinsi destui...

Vad ca spui si Audi, ar trebui sa iti raspund precum vlad_dci, "nu se compara, e din alta clasa". :)

Corect r&d, doar unele statistici dar chiar si acolo, renault e sub VW. Oricum, eu consider ca VW e mult peste Renault iar pt mine fiabilitatea nu a fost un criteriu la alegerea masinii chiar daca si la fiabilitate VW sta putin mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, c-am gasit poza... sa nu faci infarct :)

Sinaia-Bucuresti, 100km/h in afara, 80km/h in localitati, doar 5-6 excursii pe la 4000rpm, in rest mers normal, schimbari pe la 2700rpm.

dsc02164ml1.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ice_2k:mi-am cerut scuze pt comparatia nefondata intre 150 cp si 131 cp, nestiind ca vag are un motor de 150 cp. limbajul meu este conform cu ceea ce se intampla.dupa cum vad si tu folosesti acelsi limbaj.sa vad un tdi cum scoate SUB 4 la drum....iar afirmatia cu rover-ul 82 este chiar fondata . o pot compara destul de usor cu un passat la dotari. atat .nu vorbesc de motoare si fiabilitate. clio intr-adevar este o masina mai putin calitativa.nu ma bag pt ca nu am condus asa ceva.imaginile celor 2 marci sunt comparabile. cu precizarea de mai sus, de diferenta infima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

r&d a punctat foarte bine lucrul asta. la urma urmei ce urmaresti de la omasina? confort, dotari, motorizare buna. fiabilitatea tine mai mult de cum o exploatezi.sa nu-mi zica mie cineva ca o persoana care isi ia o masina se gandeste din prima la fiabilitate. se gandeste la confort si la ce-i ofera masina respectiva

Ba normal ca ma gandesc la asta, crezi ca-mi iau masina ca sa bag bani cu nemiluita in ea si sa stau in service de uit ca am masina? :)

sa vad un tdi cum scoate SUB 4 la drum....

Ti-am atasat poza mai sus, 3.3L/100km. Ca sa nu mai zic ca mai devreme ziceai ca 4.5% e aberatie, acum vrei SUB 4 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam aproape orice masina occidentala, exploatata corespunzator, nu are probleme cel putin 100.000. ca sunt cazuri de exceptie, nici padure fara uscaturi nu exista. eu nu intentionez sa tin masina noua mai mult de 100.000 de km, in care oricum am garantie.asa ca nu vad de ce m-ar interesa fiabilitatea nemteasca?(ma refer la vw)

LE: este o tampenie sa compari masini din sectorul premium cu masini din cel non premium.daca ajunge cineva sa faca asta, il rog sa se mai gandeasca la asa ceva. e ca si cum as compara vw cu mercedes sau jaguar.

Modificat de vlad_dci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam aproape orice masina occidentala, exploatata corespunzator, nu are probleme cel putin 100.000. ca sunt cazuri de exceptie, nici padure fara uscaturi nu exista. eu nu intentionez sa tin masina noua mai mult de 100.000 de km, in care oricum am garantie.asa ca nu vad de ce m-ar interesa fiabilitatea nemteasca?(ma refer la vw)

Aici fara suparare da' ai dat cu batzul in balta :) Ai spus FIX acelasi lucru ca si colegul nostru care zicea ca "oricum, ce-mi trebuie ESP, stiu sa conduc". Este un versus Passat vs Laguna, nu poti sa dai la o parte fiabilitatea doar pt ca tu tii masina putin timp :D

P.S. Nici un alt comentariu in privinta consumului? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ca nu vad de ce m-ar interesa fiabilitatea nemteasca?(ma refer la vw)

Normal ca nu pentru ca te intereseaza mai mult luxosul, confortabilul si foarte ergonomicul Renault. :)

Oricum, cred ca e o mare gresala sa cumperi un Renault SH.

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am afirmat acest lucru doar din perspectiva contributiei fiabilitatii la alegerea unei masini. daca ai bani sa iei o masina de peste 20.000 de euro, care oricum cica nu se devalorizeaza asa rau, ma gandesc ca vei vrea pe la 100.000 de km sa ti-o schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine punctat acest lucru ERGONOMIC , reno a stat si sta inca in continuare slab la acest capitol iar compartimentarea este dea dreptul ciudata si nu lasa spatiu de miscare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!