Jump to content

Laguna - Passat - Vectra


maxx
 Share

Postare recomandată

Bun si concluzia ta care este pana in momentul de fata ? Ambele masini sunt cu un mic + - una peste alta deci cam la fel sa inteleg Ok . pai sa insiram defectele si lipsurile pe rand la fiecare masina in parte , scrii tu despre laguna ( ca posesor si cunoscator ) , o sa scrie un coleg forumist despre Opel ( posesor si cunoscator ,avem pe la noi asa ceva ) si eventualii doritori si posesori de passat sa isi scrie fiecare nemultumirea si la sfarsit se trage o LINIE. nimic mai simplu cred eu ! Desi se observa o reticenta a posesorilor vag de pe acest forum fata de reno asta nu inseamna ca se si pricep toti si cunosc masinile reno ( dar si la voi pe reno forum sunt cateva capete luminate care au pareri total gresite despre vag asta am obs in cateva escapade la voi pe forum ).

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vlad_dci

    33

  • xqzme

    30

  • r&d

    17

  • adi76

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am avut mai multe feluri dde vw inclusiv passat.Renault ar un design avangardist si cu fel si fel de gadget-uri prin el.Dar nu vreau sa ma gandesc cand se strica ceva la el cine face si cat costa.Opel Vectra mie nu mi se pare prea grozav la interior.Niste ceasuri luminate galbui,un plastic nu prea de calitate si o ditamai consola audio care nu prea face treaba.Punem la socoteala ca motorlu CDTI este provenit de la italieni.Alti chicicari.Passat daca il iei si cu ceva optiuni parerea mea ca nu are moarte.Probleme minore apar dar sunt cunoscute si se rezolva repede.Asa ca bafta la alegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dezbatem noi aici e pentru orgoliul nostru de cunoscatori in ale masinilor si marcilor? Caci saracu' maxx cel care a initiat topicul si avea nevoie de informatie nu a mai zis nimic demuuult de tot. Apropo, maxx ce masina ti-ai luat pina la urma? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edit : deci pana la urma ne spui cate ceva din experienta ta cu Laguna ?

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun si concluzia ta care este pana in momentul de fata ? Ambele masini sunt cu un mic + - una peste alta deci cam la fel sa inteleg Ok . pai sa insiram defectele si lipsurile pe rand la fiecare masina in parte , scrii tu despre laguna ( ca posesor si cunoscator ) , o sa scrie un coleg forumist despre Opel ( posesor si cunoscator ,avem pe la noi asa ceva ) si eventualii doritori si posesori de passat sa isi scrie fiecare nemultumirea si la sfarsit se trage o LINIE. nimic mai simplu cred eu ! Desi se observa o reticenta a posesorilor vag de pe acest forum fata de reno asta nu inseamna ca se si pricep toti si cunosc masinile reno ( dar si la voi pe reno forum sunt cateva capete luminate care au pareri total gresite despre vag asta am obs in cateva escapade la voi pe forum ).

In vremea cand eram mai batran si nu ma aprindeam asa repede am scris niste posturi coerente despre +- Laguna(#7 si #49). Poti sa mai adaugi ceva km, acuma am ~58k km si la nemultumiri se mai aduaga bandoul de pe usa sofer, ala cu semnalizatorul incorporat montat aiurea. Dupa cateva sute de km se deplaseaza putin si semnalizatorul lateral are joc => zgomot. Se rezolva temporar prin impingerea lui la loc.... dupa un timp reapare. Este o problema de montaj, pentru ca atunci cand am luat-o facea asa, deci nu e de la drumuri. proaste. In rest din ce in ce mai multumit, desi sunt constient ca se poate sa apara ceva defecte ca la orice alta marca sau model de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre toate astea 3 as alege un vectra 1,9 120 sau chiar si 150 cp .

Motoarele sunt foarte fiabile si calitatea oricum este peste renault .La passat dezavantajul ar fi pretul in rest nu prea stiu multe altele dar de Opel stiu destule ca asta vand :P si nu il laud dar este o masina fiabila si destul de aratoasa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca v-ati potolit si putem discuta lejer, o sa va spun parerea mea despre aceste masini.

Mi-au trecut prin mana si Passaturi si alte Lagune...

Cu motoarele nu o sa imi bat capul, fiindca nu se poate da un verdict pe un forum, de o persoana. Eu mai am un E-klasse de-asta nou, care s-a stricat mai des decat Laguna, dar asta nu inseamna ca Renault decat Mercedes. Ar fi o aberatie.

Ca tinuta de drum, Laguna este mult mai rigida decat Passatu, iti clantanesc dintii in gura prin gropi. Pentru cine locuieste in Voluntari nu e indicata Laguna. Dupa cateva luni de mers prin hartoapele alea, o sa te enerveze masina.

Chiar pt Bucuresti, cine n-are chef sa ocoleasca gropi, ar fi mai indicat Passatu.

La interior, toate comenzile din Laguna sunt mai la indemana decat in Passat. Chiar e mai confortabila, scaunele mai moi, cu tetiera reglabila, o cotiera mare intre scaune.... Si la Passat exista acea cotiera, numai ca e mai mica si mai prost pozitionata.

Dupa viteza de 120 km/h Laguna este mai galagioasa decat Passat. Pana la 120, Passatul e mai galagios, din cauza motorului....dar de la 100 in sus, nu prea se mai aude motoru, Passatul devenind mai silentios, iar Laguna mai galagioasa din cauza aerului.

O sa iau 2 modele, Laguna diesel cu 6 trepte si Passat diesel cu 6 trepte.... Ambele au aproape acelasi consum, numai ca Laguna are rapoartele mai lungi. Spre ex o laguna de 110cp cu 6 trepte are la 170 km/h 3000 rpm, pe cand Passatul are la 170 km/h 3500rpm.

Pentru cine face drumuri lungi, recomand Laguna, e mai confortabila. Pentru cine face drumuri scurte, recomand Passat, e mai sprinten.

Pentru cine sta pe bancheta, e mai confortabil Passat. Cei din spate au mai mult loc pentru picioare, intr-un Passat.

La design, depinde de gustul fiecaruia, mie mi-a placut mai mult Laguna si de-aia mi-am luat Laguna.

Daca mai imi aduc aminte si altceva despre cele 2 masini, o sa va postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa spun si eu cateva cuvinte despre Vectra, o am de 5 luni si am facut 11 mii cu ea. Problema asemanatoare am avut si eu, ce sa iau, vectra sau passat, si totul s-a rezolvat prin conjunctura, in sensul ca o cunostinta isi vindea vectra-ul, si am zis sa o cumpar asa, fiindca stiu de la cine o iau, si astfel scap de stresul care ma apsa de cateva luni, ca ce naiba fac daca o iau proasta..omorata..de unde s-o iau..cum sa o verific si unde..Si in fine, ducand vectraul la autotest in vitan a iesit 92% sau 94% nu mai stiu sigur, ca fiind perfecta, si atunci am zis ca asta ramane. Pe de alta parte, mie mi-era frica ca daca se strica ceva la Passat, nu am bani sa-l fac, adica am gandit rational, ce sens avea sa iau o masina a carui intretinere nu mi-o permit, dar aici am gresit, nici vectra nu este cu nimic mai prejos la intretinere. Si ca un ultim atuu pentru Vectra, majoritatea mi-au spus ca este o masina cu un design mai actual, mai modern, mai aratoasa decat Passatul care are un aspect clasic. In fine, tre sa recunosc de asemenea ca un Passat, s-o spunem drept, era mai scump decat o vectra, cel putin la momentul cand am luat-o eu, in noiembrie 2006, si de asemenea nu stiu daca pe passat as fi avut toate dotarile de pe vectra: abs, esp, 10 airbaguri, comenzi audio pe volan, oglinzi electrice si incalzite, cotiera fata spate, suport de pahare, si..m-am mai gandit ca este un atuu faptul ca vectra, cea pe care o am eu, motor de 2000 16 valve diesel, are distributia pe lant. Dezavantaje: consuma 10% desi skimb undeva la 2500, cam mult zic eu, manerele de usi si unde sunt butoanele pt geamuri electrice etc. s-au exfoliat, dar, acest lucru este frecvent si la passat B5.5, iar tata are o skoda superb care e de fapt tot un passat, cumparata in 2004, si la fel, s-a exfoliat toata. Viteza maxima este 195 in talon, pe care i-am si prins, la 4100 rpm, si nici un kilometru in plus. Este foarte silentioasa si are o tinuta de drum foarte buna. Cel mai mare dezavantaj dupa parerea mea, este suspensia, aici intr-adevar fiind o problema, absolut toti proprietarii de vectra cu care am mai vorbit se plang de suspensie, cel putin la mine pe fata cand treci de exemplu peste o portiune din acea de cauciuc pentru a limita viteza, se aud niste zgomote greu de imaginat. Si inca un lucru specific opelurilor, o gramada de zgomote in habitaclu, in special in portiere si in stalpi, banuiesc ca la una noua nu exista problema asta, dar in timp cu siguranta apare, a mea are acum vreo 100 d mii de km. As putea sa fac o comparatie cum am spus cu superbul pe care-l avem in familie, al lui tata, si seatul toledo al lui fratimiu, ca masini din grupul VAG, cu motoare de vw, dar problema este ca superb are 180 d cai..deci ca performanta este net superior opelului, iar seatul are clasicul motor 1.9 TDI de 110 cai. Ce vreau sa spun despre aceste doua masini, superb si toledo, este faptul ca ambele sunt cumparate de noi de la reprezntanta in 2004, si niciuna dintre ele nu a fost vreodata in service in acesti 3 ani, in afara pentru lucrurile normale de schimbare a consumabilelor. Mi se pare mare lucru, in 3 ani de zile, masina sa nu te lase niciodata. Ce e drept, nici opelul nu a avut vreodata vreo problema, dar totusi eu il am doar de jumatate de an. Ca aspect, aici probabil este parerea fiecaruia, cand conduc superbul, parca ma sui intr-o masina cu interior imbatranit, aceeasi problema pe care dupa parerea mea o are si Passatul b5.5, vectra imi pare mai moderna la interior, si un alt exemplu, servodirectia pe cremaliera nu se compara cu fantastica servodirectie elctrohidraulica pe care o are Vectra. Insa, la spatiu, putere si performanta, VAG este net superior. daca ar fi acum sa cumpar o alta masina, din aceeasi generatie, si asemanatoare, nu as lua nici vectra nici passat, ci Audi A6, penultimul model, se invarte la aceeasi suma de bani. Despre Renault..nu cunosc, nu pot spune mai nimic, dar Laguna 2 dupa parerea mea are un aspect exterior deosebit. Cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

Imi permit sa intervin si eu...referitor la subiectul dezbatut pot sa imi exprim si eu parerea in privinta passatului B5 si a Lagunei II modelul nou (2005)...

Se intampla ca eu sa fiu un cumparator al marcii VW,iar tatal meu al Renaultului, am avut ocazia sa conduc si Passat 2005 si Laguna 2005 si concluziile mele ar fi urmatoarele: Passatul e mai masina (tinuta de drum sigura, materialele interiorului sunt sobre si de calitate, ergonomie buna) dar interiorul Lagunei II este mai confortabil si are o groaza de gadget-uri interesante...despre fiabilitate: Passatul,fiind masina de firma, a rulat vreo 150.000 km in 2 ani,timp in care a vizitat service-ul pentru reviziile de rigoare+un rulment in fata,dreapta(drumurile proaste in colaborare cu diversi soferi prea putin atenti) in timp ce laguna II are doar vreo luna de cand e in tara,asadar...

Personal as opta tot pentru VW chiar daca bratele suspensiei fata pot sa coste sensibil mai mult decat la Renault...

In rest,e o chestiune de gusturi...Bafta orice ati alege!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa imi spun si eu parerea cu toate ca nu ma atrag ( inca ) modelele respective , probail o data cu vrasta oamenii in general tind catre masini mai sobre cu design mai clasic sa ii zic asa cu prestanta care dupa mine passatul le intruchipeaza mai bine dar sunt oameni care vor acelesi lucruri ca comfort si performate dar vor sa fie ma "tinerei" si vor alege o laguna cu un aer mai sic un pic mai aparte decat majoritatea masinilor din clasa ei , aceiasi parere as avea si daca asi urca stacheta la o clasa mai mare de exemplu A8 si Velsatis , Velsatis care nu cred ca este o masina proasta in dotari sau deloc performanta este o masina mai "excusivista" ideea care mi o fac vazand cam ce se vinde si cam cu ce dai nas in nas pe strada nu imi indica decat faptul ca masinile mai sobre cu design mai "conservator" ( dara care sub capota au niste monstrii A8 ) prind mult mai bine la clienti si public.......ce sa zic intotdeauna am avut imprsia ( si o mai am ) ca reno are un minus fata de alte marci la acest capitol , si daca tot vorbim de reno dupa mine cea mai fiabila masina si mai frumoasa a reno la ora actuala este Megane care si imbina cu succes raprotul pret / performate/ design ( la calitate sunt un pic sceptic si nu ma raportez neaparat doar la masinile vag )

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa caracterizez laguna din experienta proprie, iar passatul la nivelul la care la-m condus de cateva ori pe distante relativ scurte.laguna mi se pare in primul rand o masina comfortabila, care nu se preteaza la abordari bruste ale virajelor, o masina cu care nu ai ci cum s afaci raliu. locurile din fata mi se pare foarte confortabile, iar distantele sunt strabatute fara sa le simti in dureri de spate si inconfort. motorul meu de 120 cp mi se pare ca trage foarte bine in mai toate plajele de turatie, exceptand turatiile foarte inalte, consum mic.in spate nu am stat prea des, decat de cateva ori si mi s-a parut ca este loc suficient pt orice persoana.comenzile sunt ergonomice, multiplele reglaje ale scaunelor fac sofer sa isi gaseasca o pozitie comoda la volan.adevarul este ca venind de pe o masina mai rigida, este foarte greu sa te acomodezi cu suspensia si directia acestei masini, ea avand un pronuntat comportament de barca. am inteles ca la versiunea 2007 acest lucru s-a schimbat.nu am condus sa va spun cum e.calitatea materialelor mi se pare acceptabila, avand in vedere pretul, nu cred ca asta este o problema. in final ma intereseaza confortul si accesorizarea, aspecte care sunt la cel mai inalt nivel, dupa parerea mea, peste passat, aspect vazut din minima experienta cu aceasta din urma.probleme cu masina nu am avut, decat un o siguranta de pe borna centrala impuscata rezultand lipsa de alimentare electrica a masinii. s-a remediat repede. eu cred ca masina asta a fost destul de exploatata, in conditiile in care a facut in aprox. 3-4 35.000 de km, mixt si oras si autostrada.motorul nu mi se pare galagios, curentii de aer dau unele semne de prezenta la viteze mari.

passatul este o masina relativ diferita, prin prisma suspensiilor. este rigida, simti cam tot in ea ce tine de drum. confortul la drum nu l-am testat foarte amanuntit, dar mi s-a parut sub cel ofeerit de laguna, ergonomia bordului este scazuta, si dotarea destul de saracacioasa nu mi-a lasat o impresie buna pt o masina care este destul de scumpa la sh.(asa era masina, second-hand). calitatea materialelor este relativ mai buna decat in laguna, nu cu mult peste, motorul este silentios la viteze mari si trage destul de bine. consumul nu l-am verificat.locurile din spate nu mi s-au parut asa de confortabile, spatiul la fel, mai mic decat in laguna. reamintesc, este vorba de passat fabr 2003, comparabil ca varsta cu laguna.proprietarul a spus ca a schimbat amortizoare si niste bucse pe fata sau asa ceva.in rest alte probleme nu a avut cu ea.

cam asa vad eu cele 2 masini. daca cineva are alte pareri sa si le exprime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa fiu un pic offtopic ( dar raman in cadrul marcilor ) . Cand am vrut sa imi cumpar masina din semantura o persoana mi a sugerat sa imi cumpar Megane avea dreptate din anumite puncte de vedere in special la pretul de achizite ( cu dotarile asemanatoare ) , din cate se vede nu am ales Megane , nu am pus in balanta calitatile celor 2 masini ( raportandu ma la cei 2 constructori ) pentru mine Golful inseamna un model puternic cu renume execelent dobandit in timp cum spun unii "legenda"( multi spun : Golf este si a fost cea mai fiabila masina de la VW ), Golful este o masina care nu si a tradat linia si nici asteptarile pana acum. Sincer m am uitat si la Opel Vectra pe care il puteam achizitiona la pretul Golfului cu motorizare identica , totusi mie personal per ansamblu ( execeptand gabaritul lui vectra ) mi sa parut destul de slaba si saracacioasa cu un design interior destul de spartan-modern rece si nu prea primitor ( sa ii spun asa ) am mers cu masina respectiva ( o are un prieten de al meu ), pana la urma am ramas la vag fara sa ma gandesc mult si la o "iubire" din copilarie ( GOLF ) de care poate nu o sa ma despart curand.

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, imi fac ochii in cap ca lui Tandarica cu stilul tau de scris si de exprimare :mad:

Spatiul pe bancheta din spate de la Laguna este acelasi cu cel de la Golf 5, Passatul net superior mai mare are si spatiu mai mult, portbagajul mai mare etc. Eu pun Passat-ul o treapta mai sus fata de Laguna, banuiesc ca noua Laguna ii va putea face fata Passat-ului.

Laguna are mari carente la calitatea de fabricatie, pe cand Passat-ul sau Opelul sunt lucrate mult mai ingrijit si mai cu simt de raspundere. Am mai zis-o eu, daca te apuci sa desfaci un Renault te apuca durerile de cap, pe cand la Passat si la Opel e ordine totala in toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, nu te-ai mai plictisit de acest topic, sau vrei sa-i convingi pe toti ca e mai buna Laguna?

Aproape ca sunt gelos pe perseverenta ta, dar crede-ma ca nu o sa reusesti acest lucru, dupa cum nici tu nu vei putea fi convins ca e mai bun Passatul. Hai sa ne bucuram fiecare de masinile noastre, indiferent cum le cheama, atata timp cat suntem multumiti de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@d-drive:de cate ori am scris pe forum am fost destul de obosit. acum sunt un pic bagat in alte treburi si scriu printre picaturi.o sa incerc sa scriu mai bine, sa ma exprim mai inteligibil. scuze, daca am provocat neintelegeri

@constantin:tu vei fi vreodata multumit? esti suparat ca asta e parerea mea? care este problema ta pana la urma? s-a convenit ca fiecare sa isi exprime parerile intr-un mod cat mai obiectiv. asa cred eu ca sta situatia intre laguna si passat. te multumeste sa zic ca passatul e mai bun la toate capitolele? poftim: e mai bun!!!! multumit?

nu a zis nimeni de vreun comment la parerile altora, ci pur si simplu urmeaza o expunere a tutoror membrilor care vor sa faca asta. iar o luam de la capat? sper sa fi multumit de raspunsul dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, nu te-ai mai plictisit de acest topic, sau vrei sa-i convingi pe toti ca e mai buna Laguna?

Aproape ca sunt gelos pe perseverenta ta, dar crede-ma ca nu o sa reusesti acest lucru, dupa cum nici tu nu vei putea fi convins ca e mai bun Passatul. Hai sa ne bucuram fiecare de masinile noastre, indiferent cum le cheama, atata timp cat suntem multumiti de ele.

Vlad nu vrea sa ne convinga si nici nu va reusi sa ne schimbe masinile, el incearca sa faca doar o analiza la sange a celor 3 masini , totusi aici intervine o problema destul de grea ( dupa parerea mea ) stilul , liniile acestor marci VW fata de Opel si Reno isi mentine linia pe cand celelalte 2 la fiecare generatie isi schimba stilul ( sa zic ca merg pe principiul asiatic si nu cel european ).

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlad_dci, ce faci tu aici nu e analiza, e doar o gramada de afirmatii nesustinute si unele dintre ele chiar mincionase si tendentioase. Eu cred ca ai facut o mica fixatie pe passat si posesorii de passat. Ai grija sa nu se transforme intr-o mica psihoza. :mad:

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi76, te-a deranjat ce am afirmat? asta e parerea mea si gata. nu cred ca altcineva te-a caracterizat pe tine pe baza parerilor tale legate de masini. altcineva pe care a deranjat opini mea mai este? nu am inteles acest aspect....pe zi ce trece mi se confirma unele pareri legate anumiti oameni se de bunurile pe care le detin.nu este un criteriu, dar am observat infumurarea unora care detin ceva anume(stiti bine la ce ma refer).deci, in concluzie, pt a nu stiu cate oara:nu conving pe nimeni de nimic, pt ca anumite tipuri de persoane nu ai cum se le convingi, chiar daca gresesc.incerc sa fac o analiza cat mai corecta. oarecum,xgzme, a facut o observatie corecta. fixatie nu cred ca am, adica sunt sigur, problema este capacitatea unot membri de aici, pt ca ma refer strict la acest topic, de a accepta ceva. exista si persoane din cealalta categorie. eu de exemplu am acceptat deficientele lagunei la suspensii si altele care s-au enumerat. asta referitor la mine. nu am fost pus in situatia de a imi exprima parerea in privinta comparatiei passat-laguna, ci doar am incercat sa inteleg anumite chestii apeland la voi. evident nu am fost lamurit, am primit decat afirmatii eronate, din cauza ca am fost inteles gresit. oameni buni, eu nu am postat cu intentia de a face o comparatie laguna-passat, ci doar am vrut sa inteleg o exagerare a posesorilor de passat. atata tot. sper sa fie ultima oara cand repet acest lucru. daca am facut comparatii passa-laguna, cea mai concreta (nu si corecta, pt ca nu am avut ocazia sa evaluez amandoua masinile) a fost post-ul #221.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, nu te-ai mai plictisit de acest topic, sau vrei sa-i convingi pe toti ca e mai buna Laguna?

Aproape ca sunt gelos pe perseverenta ta, dar crede-ma ca nu o sa reusesti acest lucru, dupa cum nici tu nu vei putea fi convins ca e mai bun Passatul. Hai sa ne bucuram fiecare de masinile noastre, indiferent cum le cheama, atata timp cat suntem multumiti de ele.

Daca n-ai nimic de zis, poti apasa pe X-ul din colt, nu te obliga nimeni sa mai adaugi la numarul deja prea mare de posturi din acest versus doar ca sa mai faci un post in plus.

adi & vlad: sorry, ati fost avertizati in repetate randuri de mine si alti moderatori sa mentineti o linie civilizata a discutiei. Daca nu se poate, nu se poate. Warning si vacanta 3 zile. Posturile care contineau limbajul nu tocmai potrivit au fost ascunse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Un lucru pe care il apreciez la acest forum este tocmai activitatea pe care o desfasoara moderatorii.

@ Ice 2k - cam cu mica intarziere a fost facut. :lol:

scuze de :rolleyes:

cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a luat ceva timp sa citesc toate posturile, asa ca ma veti scuza sper pentru intarzierea cu care dau un raspuns la citatul de ma jos.

1. ESP-ul e bun sa fie dar nu e mare chestie,

2. chiar acum 2 luni un prieten a stalcit masina cu tot cu esp+4motion+cauciucuri de iarna, e mult mai important sa stii sa conduci decat sa te bazezi pe electronice care nu pot invinge limitele fizicii, si faptul ca in 10 ani de cand am carnet si peste 100 mii km nu am avut nici un accident, nici macar minor,

3. si am mers si cu masini la care directia si frana erau lucruri de mult stricate ar trebui sa spuna multe

1. Ori esti tampit, ori esti rau intentionat, ori nu intelegi ESP. Sper sa fie ultima posibilitate, asa ca citeste aici. Dupa care cauta pe YouTube niste demonstratii si incearca sa inveti.

2. Ai uitat sa adaugi la echipare ceva minte pentru prietenul tau. Pacat de masina.

3. Da...spune foarte multe despre tine. Spune cat esti de inconstient si nepasator fata de viata ta si a celor din jur.

Citind ce-ti poate mintea, realizez ca marcii VW nu i-ai facut nici un serviciu, forumului nici atat: posturile tale sunt la fel de subiective ca ale lui Vlad_dci.

@Moderatori: Imi cer scuze pentru limbaj, am facut tot posibilul sa iasa decent, dar mai mult n-am putut. Am sa inteleg un warn sau o suspendare, e OK :lol: :lol:

ON-Topic: Cu vreo 6 luni in urma, am fost in situatia de a alege o noua masina pentru familie, pe langa existentul Megane I. La un buget estimativ de 30.000 Euro, au intrat in "competitie" si marcile din acest versus, dar si Accord. Laguna a iesit repede (cauza:Renault Romania), Vectra si Mondeo au picat la design int/ext, Accordul la taxe vamale. Cu Passatu-ul e mai interesant: am configurat unul si, la banii astia, nu prea ma ramaneau de optionale. Plus ca...oricum, sotiei nu i-a placut cum arata...prea clasic, prea de moda veche...prea cuminte.

Pana la urma, am scris undeva ce vreau de la masina: un motor bun, un design reusit si aproape tot ce tine de confort : piele, navigatie color, magazie CD + sistem audio performant, xenoane, telefon, cruisecontrol, trapa...si multe altele. Apoi am deschis portofelul si m-am uitat: prea multi pentru Laguna, prea putini pentru Passat si multi prea putini pentru Accord (la acea vreme, 30% vama). Ce mi s-a potrivit mie a fost 407-ele din semnatura.

Cu siguranta ca, oricine va face calculul, isi va alege masina tinand cont de preferintele personale...si ar fi perfect normal sa iasa Passatul, cu mai putine accesorii....sau Vectra cu ma multe...sau Laguna, si raman bani si de un spritz :lol:.

Dar...a spus-o demult un coleg de pe forumul Renault: in final, majoritatea isi va alege masina in functie de necesitati, de costuri post-cumparare si de gusturi. Mai putin vor alege in functie de TDi vs dCi, sau de diagrame cuplu/turatie la motoare de aceeasi capacitate, sau acceleratie 0-60km/h sau 0 - 100km/h, sau de fiabilitatea publicate in rapoarte care se contrazic.

Iar cu fiabilitatea...un singur lucru e adevarat: in general, a scazut la toti producatorii. La unii mai mult, la altii mai putin. Dar tendinta e aceeasi, din pacate.

Bucurati-va de masini, discutati aspecte tehnice, dar....nu deviati discutia in "eu am avut mai multi bani ca tine" sau "eu am fost mai destept ca mi-am luat masina nemteasca, iar tu ai fost prost ca ai vrut climatizare bi - zone - mere vs. pere".

Pentru colegii cu noul Vento: Banuiesc ca daca v-as compara masina cu Albea sau cu Loganul ati sari in sus. Cam asta faceti voi cu Laguna vs. Vento.

Fiti obiectivi, inteleg ca Vento e Passat-ul pe care vi l-ati dorit, dar nu au fost destui bani, insa asta nu e un motiv sa aberati. Clase diferite, clienti diferiti.

Da, e mai buna ca un Megane, ca un 147, ca o Octavia, ca un Astra...pastrati totusi proportiile.

Imi faceti impresia acelui pisoi care se uita in oglinda si vede un leu :lol:

Modificat de Madriann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Madrian, avand in vedere ca e primul tau post si ca deja ai inceput cu jignirile la adresa unor oameni pe care nu-i cunosti... ti se aproba cererea de concediu. Citeste regulamentul si vezi ce ai gresit... ai timp 10 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Moderatori: se poate modifica in primul post expresia "dar chiar vreau o parere subiectiva"? Poate din aceasta cauza sunt atat de putine pareri cu o oarecare baza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu pot fi decat pareri subiective, asta se si cere. Nu poti vorbi obiectiv despre masina pe care o conduci, e clar ca te implici in discutie din punctul de vedere al posesorului, nu din punctul de vedere al unui jurnalist din presa auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!