Jump to content

Cat am platit la service


Pompiliu
 Share

Postare recomandată

filtrul de motorina poate fi golit de apa si mizerie prin partea de jos; operatia asta o faceam de 2 hai 3 ori in functie de cum imi venea cheful sa il schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rafy, ai schimbat nu gluma.

bujulache, mie mi se pare mult.

termostatul l-am schimbat singur, intr-adevar a fost putin dificil ca nu am avut acces la un surub. a doua oara voi face operatiunea mult mai repede :)

pt revizia de 10mii km (ulei,filtre) imi schimb singur filtrele, e foarte usor. platesc doar manopera la ulei 20 lei

Da m-a cam usturat, macar stiu ca de acum am scapat de grija motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

cat platesc la service sa-mi repare incuietoarea usii ? Stiu ca ia sarit un arc ptr ca are momente cand merge si cand nu.

Eu as incerca si singur ca o fac ptr ca nu este foarte complicat dar nu am gasit nici un ghid nimic, stiti voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cudritescuvictor

gasesti ceva pe forum, eu cam atat am gasit, cum s-o dai jos... restul... poate stie cineva mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens nu merge? cand tragi din afara, sau dinauntru, sau si si? da si tu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am inchidere centralizata ci pe cheie. ei bine, nu mai pot inchide sau deschide usa din cheie pe partea soferului.

http://tinypic.com/r/i2kmmh/6

in poza este partea de stanga si am incercuit cu rosu exact ce nu mai merge. clapeta merge, atat sa deschid usa din exterior cat si din interior nu asta e problema.

la inchidere am 4 trepte sa zic asa si anume:

din pozitia I spre stanga <- se deschid geamurile

din pozitia I spre stanga oblic \ se deschide masina

din pozitia I spre dreapta oblic / se inchide masina

din pozitia I spre dreapta -> se inchideau geamurile

eu acum degeaba pun cheia \ sau / ca nu mai merge normal. cand am noroc se deschide dar coboara si geamurile, daca ridic geamurile se inchide si tot asa. noroc ca am si pe partea stanga ca altfel dormeam in ea :(

am explicat cat am putut de bine daca nu intelegeti ceva, intrebati- ma :)

Modificat de grigoremadalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cudritescuvictor, piesele :

Filtre Mahle(ulei,polen,aer,motorina) + 5 l Ulei Castrol Magnatec 5W40 diesel = 325 RON

Thermostat Behr (golf 4) = 50

chiar de pe forum le-am luat inca de la vanzatori consacrati...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica n-ai centralizata? este golf 4 fara?

Habar nu am in cazul asta.

Daca totusi ai vrut sa zici ca nu ai cu telecomanda, ai ceva de lucru.

Banuiesc lipituri reci la broasca, sau chiar probleme de contatct la mufa de la calculatorul de usa. Daca nu ai vag com si nu ai facut asta niciodata si nici nu ai experianta nu iti recoamand sa te apuci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

kit distributie SKF + pompa apa + curea accesorii + antigel nou = 700 lei , manopera in care extra distributie am mai curata clapeta acceleratie, egr, strans contactele de la injectoare ( nu mai tragea , trepida si se aprindea ESP) 250 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am un amic care a lucrat la DELCAR , si acum are atelierul lui propriu. face mecanica , electrica, tinichigerie, vopsitorie, intr-un cuvant de toate la preturi zic foarte ok.  nu vreau sa fac reclama asa ca vb pe privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

care poate sa ma ajute si pe mine cu ceva informatii ? am si eu o BORA din 2002, 1.9 Tdi ,90 CP ,66 Kw. si trebuie sa schimb urgent volant si ambreiajul.cam la ce suma sa ma astept ,ca nu prea ma pricep, mi s a spus ori 12 mil tot ori 30 ,nu stiu care e adevarat .multumesc ,bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cam 1400-1600 ambreiajul cu tot kitul,disc placa rulment volant plus manopera 500 daca nu mai este si altceva neprevazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mai am toba rupta de la catalizator si cred ca ceva la directia ca se cam "balangane " masina la viteza pana in 60 km/h.ms de respuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb ulei (il aveam), filtre (f.ulei, polen, aer, benzina), inlocuit bucse brate, inlocuit curea alternator, igienizare instalatie AC, reglat directie: 695lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca imi amintesc cat de cat eu am luat/facut cam asa:

 

- distributie (skf) vreo 500lei la autoilco

- filtre ulei, gas si aer (mann) 135lei

- pompa apa (hepu) 156lei

- ulei castrol de 5l tot la ei 107lei, cu vreo 30% mai ieftin decat in alte parti (service, metro)

- manopera vreo 2.5mil la alert impex prod baicului (niste amici in care am incredere, desi nu-i tocmai ieftin)

 

in alta ordine de idei:

- inlocuit pompa de benzina 500lei +bujii 20lei +manopera 100lei la exclusivautoservice in spate la nissan (am luat de la ei pompa)

- planetara 130lei + 100manopera la baicului

- radiator apa 214lei+manopera 186lei tot acolo

 

cam asta-i. cateodata merita sa-ti permiti diferenta pentru ca sunt baieti draguti si sunt acolo cand ai nevoie de ei.

asa ca le sunt recunoscator celor care au ales sa se ocupe de masini si o fac cu pasiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb ulei si filtru 50lei la un service de langa metro militari, curatare si schimbat burduf planetara 70 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificare Itp 95 ron

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Laurentiu_LWR

Am cerut oferta de pret la 2 service-uri pentru demontat/montat baie ulei si la ambele am primit raspuns...in jur de 200ron

A mai facut cineva operatiunea asta?tot la fel ati dat?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

- reparat incalzire scaun sofer(rezistenta intrerupta) + curatare modul inchidere centralizata aftermarket (nu semnaliza ) = 90 ron

- polish auto : 250 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
- kit distributie Contitech - ina 680 ron

- pompa de apa - Airtex 150

- curea transmisie Gates 60

- bucse brat punte fata Lemforder 2 buc = 80

- senzor G62 FACET 75

- termostat WAHLER 60

 

manopera : 310

cum vi se pare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

schimbat discuri si placute frana spate

schimbat lichid frana

reparat/curatat piston etrieri spate

Manopera 250 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Golf 4 1.6 16v AZD  Toate Piesele Noi din magazin - Manopera mai mult eu ..... 

 

Distributie ( contitech ) - 400 ron  ( magazin Maritom Pitesti )

Curea accesorii contitech - 70 ron ( magazin Maritom Pitesti ) 

Antigel - 45 ron ( 3 litri ) ( magazin Maritom Pitesti ) 

Cuzineti - parca 80 ron. Nu sunt sigur de pret , i-am cumparat degeaba, foarte buni cei vechi...( magazin Maritom Pitesti ) 

Secmenti Goetze - 250 ron ( magazin Maritom Pitesti ) 

Filtre - ( polen , aer ,   combustibil , ulei ) - 50 + 50 + 40 + 25 = 115 ron ( magazin Maritom Pitesti )

Pompa apa Airtex -140 ron  ( magazin Maritom Pitesti )

Ulei COMMA - 75 Ron 5 Litrii ( magazin Maritom Pitesti )

Rola fixa ghidaj accesorii INA - 78 ron ( mag. PitShop Pitesti )

Tampon suport capac plastic aer - 15 ron ( mag. Nasicom )

Calorifer Caldura NRF - 95 Ron ( manopera eu , 410 Ron mi-a cerut la service Nasicom Pitesti ) am stat 2 zile cu ea desfacuta (mag. Nasicom Pitesti ) 

Termostat Starline - 13 ron  (mag. Nasicom Pitesti )

Punte diode Alternator Bosch 90A - 95 Ron  ( magazin Gero Pitesti ) 

Kit reparatie butuc usa - 10 ron ( la frig s-au rupt ghinturile la inelul de comanda din butuc )  ( magazin Gero Pitesti ) 

Ulei Servo - 19 ron

Gasket etansare - 10 ron de la TotalCasa 

 

Totul s-a schimbat in 6 luni de cand am achizitionat masina. Unele piese nu trebuiau schimbate dar a fost nebunia mea ... 

 

Va urma :

 

Rola intinzatoare accesorii - 50 ron

bucse fata + spate

Burdufi  planetare ( scapa vaselina ) 

Ulei + Filtru ( Castrol 10 w - 40 si filtru Man ) - 150 ron

Bujii Bosch - 60 ron - 4 buc.

Baterie Varta - 200 Ron

Anvelope Vara - 300 Ron

Janta tabla 15" - 70 Ron

Parbriz - 300 ron 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!