Jump to content

Cat am platit la service


Pompiliu
 Share

Postare recomandată

Pentru ca de la atatea refolosiri se roade filetul busonului si o sa iti picure pe acolo ulei.Plus ca mecanicii priceputi din romania strang acel buson fara simt de raspundere, dau filetul peste cap si uite asa ajungi sa trebuiasca sa iti faci alt filet in baie si un alt buson, cum am patit eu in urma cu 2 zile la schimbul de ulei... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca asta e cauza schimbarii busonului, ca se toceste filetul. Se toceste dar nu cel de pe buson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat kit-ul de ambreiaj in sistemul Buy-Back(placa,disc,tija,arc,tablita de legatura,suruburi volant)la reprezentanta VW Bv + manopera = 850 LEI.

Garantie pe lucrare si piese,sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat telescoape fata, pivoti si capete de bara + curatat turbosuflanta si intercoolerul - pret 1000 ron(inclus si manopera).Frumos nu :P(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa apa hepu= 170

Distributie Contitech=250

senzor ax came G40=340

Manopera 200+50 din partea casei, a aminat plecarea la mare pt mine :))

Cine nu are mecanic recomand (PM) cu caldura, ieftin si f bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat bucsii punte spate si schimbat lichid de frana 400 lei materiale si manopera. Mentionez ca la schimbarea bucsilor s-a muncit la greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtre Mann( ulei, benzina, aer, clima) - 185 Ron

Ulei Xado 5w40, 5 l - 193 ron

Tratament revitalizare motor Xado - 150

Manopera - 80

Total - 608 ron

Din partea casei o adaptare completa a tot ce se poate de pe tester si scanare cu test pe la motor( lambda, pompa aer secundara, relanti, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb distributie si ulei la reprezentanta:

Service pentru schimbul uleiului

ULEI MOTOR 5W40

FILTRU ULEI

BUSON BAIE ULEI

Service schimb ulei .

Inlocuire kit distributie (036198119E)

SETREPARAT CUREA DISTRIB

SURUB M8X

Curea distributie demo si montat

Rola intinzatoare demo si montat

Rola inversoare curea distributie d+m

C.distr.pt.a2a curea came demo si mont

POMPA APA

PIULITA

Total: 1.312,92RON

In plus lunile acestea ofera gratuit o diagnosticare defecte:

- verificare stare si incarcare baterie

- verificare amortizoare si sistem franare

- alte verificari stare generala autoturism (roti, nivel lichide,sistem rulare,lumini, suspensie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca in acest pachet de schimb service ulei la toti dealerii VW exista si punctul "Interogare versiune soft calculator motor (comunicare catre client eventualele update-uri daca sunt disponibile)"

ce presupune si daca a facut cineva update la softul ECU ???

email de la un dealer:

In legatura cu solicitarea Dumneavoastra cu privire la oferta noastra curenta, va mentionez ca aceasta presupune:

- Pachet service schimb ulei motor si filtru ulei cu ulei Mobil 1;

- Verificare generala completa tren rulare (jocuri, articulatii, eficacitate amortizoare si franare)

- Resetare interval revizie cu diagnoza citire memorie defecte calculator motor

- Verificare iluminat interior cat si exterior

- Verificare lichide

- Interogare versiune soft calculator motor (comunicare catre client eventualele update-uri daca sunt disponibile)

Pretul pachetului descris mai sus pleaca de la 220 Lei in functie de motorizare. La motorul de 1400 cmc pretul pachetului este tot 220 Lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Este cineva care a fost nevoit sa isi segmenteze motoru si sa schimbe semeringuile la un golf 4 1.6 16 v cod motor AZD?

Trebuie sa fac aceasta operatie la golful meu si sunt interesat de cat ati platit voi, poate gasesc undeva la un pret acceptabil.

Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca , costa foarte mult sa-l repari mai bine cauti unu SH si daca cauti bine gasesti si la un pret bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o saptamana am schimbat distributie+pompa apa, ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtru polen, toate cumparate de la acelasi magazin. Pret manopera = 130 RON +20 RON Capacul mecanicului ca s-a miscat repede si a facut treaba buna. Pret piese = aproximativ 950 RON

Modificat de R0C0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o saptamana am schimbat distributie+pompa apa, ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtru polen, toate cumparate de la acelasi magazin. Pret manopera = 130 RON +20 RON Capacul mecanicului ca s-a miscat repede si a facut treaba buna. Pret piese = aproximativ 950 RON

Pe tot ce ai scris tu acolo,cu piese de calitate eu am platit in noiembrie 2008 aprox 2000 ron.Imi vine tare greu sa cred preturile alea,asa mult sa se fi ieftinit toate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tot ce ai scris tu acolo,cu piese de calitate eu am platit in noiembrie 2008 aprox 2000 ron.Imi vine tare greu sa cred preturile alea,asa mult sa se fi ieftinit toate?

Promit ca voi face poze la bonuri si te vei convinge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manopera e atat de mica?1 milion 3 sute?Ai si garantie la distributie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ROCO cat a durat schimbarea distributiei? Dar a filtrelor? Ai stat pe parcurusul operatilor langa masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit distributie (curea+role+pompa apa) Cobtitech = 610 RON

Filtru Ulei = 20 RON

Filtru Aer = 38 RON

Filtru Combustibil = 70 RON

Filtru Polen = 24 RON

Ulei Castrol EDGE TD 5W49 4L = 129 RON

Antigel 1.5 L = 19 RON

Apa Distilata 1.5 L = 2.1 RON

Total = 912.1

Manopera a durat aproximativ 3 ore si a costat 130 RON +20 RON capacul mecanicului, am garantie 3 luni. Am stat langa masina ca sa vad cum se schimba distributia la Golf 4 si cam cate trebuie sa demontez pana sa ajung la ea. Piesele au fost cumparate din IASI de la TRIOROM iar manopera s-a facut la service-ul lor. Sambata seara am dat comanada de piese, luni au ajuns, avand in vedere ca a fost duminica, si marti dimineata la 8 30 am fost programat la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Filtre Mann ulei, polen si aer circa 120 lei.Cel de aer este C37153/1 un model mai deosebit.

Ulei rheinol 5w 40 5l/115 lei norma 50501,

Manopera schimb ulei 20 lei.Manopera schimb filtre aer si polen moca, ca a fost facuta de subsemnatul.

Total revizie 250 lei, fata de 700 lei pe care mi-a fost ceruti a porche romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ROCO: Mi se par mici preturile la kit-ul de distributie,ulei, filtrul de polen si bineinteles manopera. Sper sincer sa nu ai probleme pe viitor,desi eu de garantie 3 luni la distributie nu am mai auzit. Cele bune!

Modificat de Ch33sus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la scorpion focsani distributie 1003 ron. (curea+pompa apa+role+manopera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa aiba pb insa e minunat ca totusi reducerea de preturi vine din Nord :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca se da garantie 3 luni.Garantia de 60.000km se aplica doar pentru piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ROCO: Mi se par mici preturile la kit-ul de distributie,ulei, filtrul de polen si bineinteles manopera. Sper sincer sa nu ai probleme pe viitor,desi eu de garantie 3 luni la distributie nu am mai auzit. Cele bune!

Ei mi-au dat certificat de garantie prin care garanteaza 3 luni manopera facuta, Filtrele sunt toate MANN. Distributia e CONTITECH, am gresit eu in postul anterior, la fel si la ulei e 5W40. Am vrut sa fac poza la bon dar nu se intelege prea bine si am renuntat. LA un search pe google (TRIOROM) gasiti acolo datele societatii , inclusiv numerele de telefon si puteti intreba de curiozitate. Manopera a costat atat pentru ca fost facuta la service-ul lor.130 RON a costat doar manopera la distributie restul moca. Pana nu de mult aveau oferta super: orice piesa cumparai montatul era gratis. Numai bine

Modificat de R0C0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei mi-au dat certificat de garantie prin care garanteaza 3 luni manopera facuta, Filtrele sunt toate MANN. LA un search pe google (TRIOROM) gasiti acolo datele societatii , inclusiv numerele de telefon. Manopera a costat atat pentru ca fost facuta la service-ul lor.130 RON a costat doar manopera la distributie restul moca. Pana nu de mult aveau oferta super: orice piesa cumparai montatul era gratis. Numai bine

Foarte tare,pe bune treaba asta.Aici la noi nu am vazut sa procedeze nimeni asa. Sa ai bafta la masina si la lucrare. Si aici e destul de in nord,dar reduceri de astea nu sunt. Poate nu i-a lovit criza cum trebuie inca. Cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ciudat sa dai garantie 3 luni. :huh: Eu am schimbat acum un an si jumatate distributia, pompa de apa, cureaua de accesorii, antigel, filtre si am dat 1600 de lei. Dar la distributie am garantie 90k km. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!