Jump to content

Cat am platit la service


Pompiliu
 Share

Postare recomandată

Eu la Dixi mergeam cu Tigra și la el merg și cu Golf-ul. Tre' să te ții de capul lui că mai mereu are alte mașini de reparat, dar mi se pare un mecanic bun. Și nici scump nu e... :)

Ar mai fi un fost „elev” d-al lui de la ieșirea spre Spătaru (pe dreapta, imediat după rond, la halele alea mari pe st

Modificat de Ciuby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Eu numai la gemeni merg, acolo imi fac revizia. Uite, pentru schimbare intercooler si curatare turbina mi-a luat 200 lei. Acolo mi-am pus si xenoanele, nu am avut probleme cu garantia ... ce sa-ti spun. Nu am avut nici un fel de probleme.

P.S. Ne cerem iertare pentru OFFTOPIC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

De ce ar fi offtopic? ca doar asta e si ideea, sa stii unde sa mergi si la ce servicii sa te astepti pe banii tai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit ulei castrol edge 5w40 si cu 150 ron 5 litri...in buzau mai e un service super ok nush cum se cheama, e un mecanic bun david...e pe transilvaniei pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbare 4 cauciucuri vara(intreaga operatiune) : 60 ron (cu tot cu ciubuc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac si eu revizia, desi nu am inca 10.000 Km de la ultima revizie, dar au trecut aproape 2 ani. Am 138.000 km la bord.

M-am interesat la un service unde obisnuiesc sa merg si mi-au spus urmatoarele preturi:

Ulei OMV 10W40 35 lei / l x 4,5l = 158 lei , Filtru ulei 35 lei / manopera 0 daca le cumpar de la ei

Filtru aer 60 lei / manopera 20 lei

Filtru polen 45 lei / manopera 20 lei

Filtru combustibil 95 lei / manopera 35 lei

Daca vin eu cu alt ulei+filtru - manopera 35 lei

Cu piesele de la ei (nu mi-au spus marca) - Total: piese 393 + 75 manopera = ~ 470 lei

La un alt service de cartier toata afacerea asta ma costa 290 lei (manopera 0 la daca cumpar toate piesele de la ei) - am intrebat ce piese sunt si nu prea am recunoscut marcile care mi le-a spus. Ulei aveau Valvoline 10W40

Am gasit la un magazin de piese auto ulei Castrol Magnatec 5W40 cu 36 lei/l si piese MANN la un pret mai bun ca la primul service

Nu prea sunt hotarat ce sa fac. Filtrul de polen l-as schimba eu, restul (aer si combustibil) nu stiu cat sunt de complicat de schimbat.

Cum vi se par preturile si ce ulei ar fi recomandat pentru motorul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de schimbul de ulei si filtrul de ulei implicit, restul filtrelor sunt relativ usor de schimbat, in acest sens faci o economie de 20+20+35=75 ron. La un search vei gasi mai multe thread-uri cu DIY despre aceste operatiuni. Multa bafta la mesterit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac si eu revizia, desi nu am inca 10.000 Km de la ultima revizie, dar au trecut aproape 2 ani. Am 138.000 km la bord.

M-am interesat la un service unde obisnuiesc sa merg si mi-au spus urmatoarele preturi:

Ulei OMV 10W40 35 lei / l x 4,5l = 158 lei , Filtru ulei 35 lei / manopera 0 daca le cumpar de la ei

Filtru aer 60 lei / manopera 20 lei

Filtru polen 45 lei / manopera 20 lei

Filtru combustibil 95 lei / manopera 35 lei

Daca vin eu cu alt ulei+filtru - manopera 35 lei

Cu piesele de la ei (nu mi-au spus marca) - Total: piese 393 + 75 manopera = ~ 470 lei

La un alt service de cartier toata afacerea asta ma costa 290 lei (manopera 0 la daca cumpar toate piesele de la ei) - am intrebat ce piese sunt si nu prea am recunoscut marcile care mi le-a spus. Ulei aveau Valvoline 10W40

Am gasit la un magazin de piese auto ulei Castrol Magnatec 5W40 cu 36 lei/l si piese MANN la un pret mai bun ca la primul service

Nu prea sunt hotarat ce sa fac. Filtrul de polen l-as schimba eu, restul (aer si combustibil) nu stiu cat sunt de complicat de schimbat.

Cum vi se par preturile si ce ulei ar fi recomandat pentru motorul meu?

salut

referitor la ulei - depinde si ce tip de ulei ai avut inainte . eu am tot alh si folosesc magnatec 5w40.

preturile ar fi relativ ok.

toate filtrele sunt usor de schimbat, daca nu vrei sa iti treci in carte reviziile poti sa le schimbi usor fara probleme. ( inclusiv cel de combustibil ).

cel mai probabil trebuie sa te pregatesti sa-i schimbi si distributia ( daca n-ai facut-o ) - poate le combini pe toate la acelasi service obtii un discount la manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitaro din cate stiu eu uleiul 10W-40 nu respecta norma 505.00 asa ca pune 4W-40 Filtre foloseste Mann schimbul de ulei poti sa-l faci si prin absortie e acelas lucru ca si schimbul clasic restul pieselor le poti schimba tu , numa bine :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa dai 100 lei pe schimbarea unor filtre si a uleiului ???

singura piedica este ca la schimbul uleiului ai nevoie de o rampa sau un canal sa ajungi la surub dedesubt..

in rest, filtrul de polen se schimba in 2 minute, cel de aer in 5 minute si cel de ulei in 10-15 minute, e mai nasoala pozitia...

du-te singurel la un magazin de piese auto import.. cumpara filtrele de aer si polen, schimba-le singur..

singura piedica este accesul la surubul de la ulei.. sau daca mai ai si scut, iti trebuie rampa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si un teu de 10 pt aparatoarea de la motor , eventual cheie de filtru ( eu am schimbat 3 filtre cu mana ) :offtopic:

Modificat de vineri_13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa dai 100 lei pe schimbarea unor filtre si a uleiului ???

Am dat 200 lei pe schimb ulei + filtre, diagnoză (cu toate că n-am aflat de la ce era eroarea, deci...) și resetarea parametrilor clapetei de accelerație (sper să nu greșesc aici). Cum ți se pare? ^_^

Modificat de Ciuby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba de principiu... nu de bani.

e ca si cum ai plati pe cineva ca sa-ti lase nevasta insarcinata ^_^

nu stiu cum sunt altii, dar mie imi place sa fac eu anumite "nimicuri" cum ar fi schimbarea unor filtre, schimbarea unei bucse, a unui senzor... etc ma documentez, am scule necesare, si cu grija si atentie rezolv problema.

la lucruri mai delicate ce tin de mecanica (schimbare distributie, in general ce tine de demontat motorul), ma abtin... nu sunt mecanic de profesie, ci inginer IT.

e vorba de ego-ul acela barbatesc, care e omniprezent... "da ce ma, ala e mai bun ca mine, stie sa desfaca 2 suruburi si sa schimbe un amarat de filtru?"

destul offtopic! sa nu se supere moderatorii :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update,

In final am cumparat toate piesele de la un magazin. Preturile au fost urmatoarele:

Ulei Castrol Magnatec Diesel 5W40 5L - 140 lei (28 lei / litru)

Filtru Polen cu carbon activ MANN - 47 lei

Filtru aer MANN - 34 lei

Filtru ulei MANN - 20 lei

Filtru combustibil MANN - 70 lei

Numai piesele m-au costat mai putin cu ~ 190 lei decat echivalentul lor de la service. La service uleiul OMV 5W40 era 45 lei / litru, iar filtrul de polen cu carbon 90 lei

Am gasit pe internet niste DIY pentru schimbarea filtrului de polen, filtrului de combustibil si a uleiului + filtrul de ulei. N-am gasit pentru filtrul de aer si nici nu stiu unde este localizat. La filtrul de combustibil am intr-o pungulita 2 garnituri pe care nu stiu unde sa le pun. La filtrul de ulei am vazut unde trebuie puse garniturile, dar nu am cheie pentru desfacut filtrul, asa ca pentru schimbul de ulei o sa apelez la un service. Rog pe cineva care detine mai multe informatii despre inlocuirea filtrului de aer si de combustibil daca ma poate ajuta cu ceva mai multe detalii tehnice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, ala e filtrul, dar stai linistit ca nu trebuie data jos clema aia ca nu ai pt ce, Desfaci cele 2 suruburi cu cap cruce si se ridica capacul acela frumos, ca doar e flexibila toata tubulatura aia(daca tare vrei sa fii grijuliu scoti mufa de la MAF). E mai mult decat simplu, spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

rulment stanga spate ci tot cu butuc,150 de lei,manopera 60 de lei.rulmentul e marca optimum,parca,a auzit cineva de ea,o fi ceva de ea? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee cam cat ar costa schimbarea arcurilor si amortizoarelor la un G 4 ? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

in TM e 60ron/buc pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles. vroiam orientativ sa stiu la ce sa ma astept. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

depinde foarte mult unde te duci bogdan....uite eu am dat 200ron pentru cele de pe fata:) si urmeaza sa le schimb si pe cele de pe spate...pe care le schimb eu acasa... dar tu vrei si arcurile si neaparat iti trebuie presa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

venit acum de la service-uri si cotizat asa

schimb cap planetara + curatat EGR+admisie + spalat motor(cu solutia magica a lui cipos)= 190 RON

schimbat bucse bascula =100 ron

cu bucsele mi-am luat mare teapa...ca nu era nevoie sa le schimb dar m-am luat ca fraerul dupa bunii mecanici de pe forum si daca tot le aveam cumparate pe cele de cupra...am zis sa le schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. unde ai curatat admisia si de ce? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbat:

filtre (aer, motorina, ulei, polen)

ulei motor

lichid frana

placute fata/spate

o mica reparatie la motorasul de la stropitor parbriz

mic reglaj frana de mana

pret manopera 210 roni cu piesele mele luate de la volksman

Service-ul e in zona Aparatorii Patriei, patronii turci dar am fost cu recomandare...

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

pai mi s-a pus mie pata...la ce am vazut pe forum admisii murdare m-am cam speriat asa...

dar a fost cam de vara...

am curatat-o la cipos si a iesit foarte belea...recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!