Jump to content

Capete De Bara


lucian_itr
 Share

Postare recomandată

Masina mea e un A6 2,5 TDI din 2000. Am ceva probleme la directie. Am schimbat toate bratele pe fata si tot simt cum ma cerne dintr-o parte in alta. Am verificat caseta de directie, e ok, nu are jocuri. Totusi, cand trag de volan pe loc, observ un joc (cam 3-4 spire) in partea dinspre bielete a capetelor de bara, in zona semi-mobila. Daca stiti, tija dinspre bielete e prinsa intr-o componenta din cauciuc....

Este normal acest joc? Piesele sunt noi, le-am cumparat si montat saptamana trecuta.

Va multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa este asta din poza. Tija aceea cu filet are un joc de 3-4 spire, cand masina e in sarcina. Desi piesele sunt noi-noute. E normal?

post-12377-1177613135_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am inteles eu:

Ai spus ca masina"cerne"pe sosea,nu ai bataie..eu din exprimarea ta inteleg ca ar putea fi amortizoarele,cam asa face cind sunt duse,pe asfalt incretit masina topaie nefiresc,iar cel mai bine simti asta pe virajele unui drum cu asfalt prost.

Repet,asta am inteles eu din exprimarea ta..la jocul acela din capetele de bara nu ma pricep,dar fiind imbracata in cauciuc poate de acolo sa fie..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce spui tu inteleg ca tija filetata iese din din cauciuc 3-4 spire?sincer nu am mai auzit sau vazut asa ceva,dupa parerea mea nu e normal,chiar anormal.ce marca sunt capetele de bara sau toate care le-ai schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi amintesc firma producatoare. Stiu in mod sigur ca sunt "made in Germany", dar la 110 RON bucata...dumnezeu mai stie. As putea sa blochez aceasta "amortizare" a tijei, daca i-as infileta o piulita autoblocanta. Dar mi-e teama sa nu cumva fiind asa fixa sa nu forteze pe caseta de directie. Desi, un joc de 3-4 spire inseamna o libertate de cateva grade a rotilor.

Apropo, astazi am reusit sa fac ceva cel putin ciudat. Valva N75 se poate repara (cel putin momentan) daca ai norocul ca membrana sa nu fie fisurata ci doar dezlipita. Mi-am decapsulat valva, am fixat membrana la loc si am lipit-o cu niste silicon. Apoi am recapsulat-o. Acum chiar are nerv masina :Driver:

Am apelat la aceasta metoda inedita, in specila dupa ce am aflat ca pentru a schimba valva trebuie sa cumpar turbo cu totul.

Voi ce parere aveti?

Lucian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu astept sa ne lamuresti cu directia,anume daca iti troncane sau topaie pe sosea..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De troncanit, nu troncane nici macar in gropi. Am testat-o si asa. Ce pot s spun, e ca si la viteza mica, simt de parca as avea roata din stanga in colturi (desi e echilbrata) si o simt cum calca stramb. Desi...senzatia asta o am cam la 5 minute de la plecarea de pe loc.

Daca stau pe loc si dau brusc din volan, aud "poc-poc" ca la jucaria aia cu bile de metal atarnate, (dar nu in caseta, ci spre roti).

De topait nu imi topaie.

Multumesc.

Modificat de lucian_itr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei interesati am eu set-ul complet. la 400 euro negociabil. 0744557620

post-11449-1178023930_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil bucsa de sus de la amortizor, aia cu rulment, sa fie varza, stai pe loc si trage de volan mazim stg-dr. si roaga pe cineva sa vada capul tijei de sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain. O sa-l chinui iar pe mecanic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai reglat geometria dupa ce ai schimbar capetii de bara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!