Jump to content

Nu merge inchiderea centralizata


nicky
 Share

Postare recomandată

Adica, te uiți pe diagrame, verifici și faci punte în mufa, ca să te asiguri ca circuitul este complet 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bostina Razvan

daca as avea diagramele..ar fi belea:) am vb la telefon acum 1 ora aproximativ..am precizat cam tot ce am facut si fara rezultat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bostina Razvan

pe firul de plus de la actuator nu pleaca curent de la calculatorul de confort..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Am cumparat masina cu probleme pe inchiderea centralizata in sensul ca daca blochez masina din telecomanda, usa de la sofer si cea din spate dreapta se incuie si se descuie iar cea de la pasager nu are nici o reactie. La pasagerul din dreapta nici nu pot sa las sau sa cobor geamul din partea soferului, nu functioneaza nici dezaburirea si reglarea oglinzii. Inainte sa ma apuc de schimbat broastele usilor, as vrea sa stiu daca nu cumva aceste erori sunt din modulul de confort si acesta sa fie buba. Am luat la puricat firele din modulul de confort dar nu pare sa fie vreunul oxidat sau rupt.. poate s-a mai lovit cineva de aceste probleme. Merci!

1642-C2-E3-DC89-4-DC8-8075-14-C7059-AD8-

B7-E64972-761-E-4854-99-BE-967656-C92-A1

2-E88-A382-0554-434-A-A42-B-196975813-E9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se reconditioneaza yalele tale și vor merge. Dacă cumperi yale sh, pot avea probleme... Acum sau în viitor. Mai bine le refaci pe ale tale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.. dar curent in usa din dreapta de ce nu am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fire intrerupte ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenciu Victor

Cauta la dezmembrari sau pe olx yala . Toate din gama VAG au aceasta problema si este yala de pe usa . Nu cred ca va sta cineva sa relipeasca fire sau sa schimbe conectori ... daca va sta , iti va cere cat nu face ... Te ajunge ca si efort de munca si ca cheltuiala mai putin daca gasesti la dezmembrari . 

Stiu ca nu sunt 100% sigure dar le inlocuiesti mai repede ... 

Am schimbat si eu la a mea si la 3-4 electriceni la care am fost au sugerat inlocuire ... 

Legat ce curent , nu ai in " ochii de pisica " din cauza yelei , computerul nu o citeste cum trebuie ... Daca nici geamul nu coboara sau urca , problema poate fi si din cauza yelei sau / si undeva un fir intrerupt sau rupt ... 

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa de la broasca de la sofer era cu probleme.. fire intrerupte nu am in usi, intre ele dar la usa de la pasager tot nu am curent la absolut nimic. Acum usa de la sofer se inchide din cheie doar uneori iar spate dreapta deloc.. la usa de la pasager nici dezaburirea nu imi functioneaza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum problema sta in felul urmator. Apas o data pe blocare, se blocheaza usa din stanga spate iar restul se deblocheaza inapoi si daca mai apas inca o data blocare se inchid si restul. Problema sa fie din broasca de la sofer ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Problema este la broastele care se deblocheaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Exista o modalitate prin care daca apas o data pe butonul de deschidere de pe cheie sa imi deblocheze toate usile? In prezent imi deschide doar cea de la sofer, ca sa le deschida si pe celelalte trebuie sa apas de 2 ori. Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, codeaza +1 pe modul confort, fata de ce ai acum. La ultima cifra din coding, adaugi cifra 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Danielvalache

Salutare ! Poate cineva sa ma ajute,am un Passat 99,si am o probl.cu închiderea centr.Cand închid din telecom.usile mi se închid usile din spate si portbagajul,usile di fata nu ,daca introduc cheia în usa la sofer mi se încuie ,usa la sofer si usile din spate si portbagajul usa din dreapta fata numai din cheie ,martorul din bird usa deschisa nu functioneaza  busonul benzina a rămas blocat ,a trebuit să scot motorasul sa pot alimenta.multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica modulul confort,  fa o diagnoza, posteaza erorile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/24/2022 at 9:56 AM, Danielvalache said:

Salutare ! Poate cineva sa ma ajute,am un Passat 99,si am o probl.cu închiderea centr.Cand închid din telecom.usile mi se închid usile din spate si portbagajul,usile di fata nu ,daca introduc cheia în usa la sofer mi se încuie ,usa la sofer si usile din spate si portbagajul usa din dreapta fata numai din cheie ,martorul din bird usa deschisa nu functioneaza  busonul benzina a rămas blocat ,a trebuit să scot motorasul sa pot alimenta.multumesc!

Daca in urma diagnozei vei vedea erori de comunicare cu modulul usilor, primul lucru e sa investighezi firele  usilor din fata .... acolo unde se inchide usa, nu cum am facut eu, prima dat aam schimbat modulul din usa, si am constata ca tot nu mi se inchidea ......

desfaci burduful si pe urma banda izolatoare care inveleste manunchiul de fire; eu am patit asta si erau firele de comunicare (can bus) intrerupte acolo ....

IMG_20220414_095732.jpg

Modificat de catalinm01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.La masina din semnatura am urmatoarea broblema.Acum ceva timp actionand din telecomanda se inchideau toate usile cu exceptia usa spate stanga.O perioada vazand ca din cheie se inchideau toate usile am mers pe ,,cheie.Acum usa spate stanga nu se inchide nici din cheie nici din telecomandaDupa inchiderea celorlalte usi daca deschid manual usa incepe alarma sa ,,cante,,.Precizez ca la scanare nu mi-a dat nici o eroare.In mers nu am nici un martor de usa deschisa in bord.Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca defecta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 31.07.2022 at 11:15, Al Bundy a scris:

Broasca defecta.

 

inlocuit broasca si functioneaza perfect.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!