Jump to content

1,8 Turbo Pe Lupi ?


MIRCIO
 Share

Postare recomandată

Salve tuturor, as vrea sa pun pe un Lupi un motor de 1,8 turbo intrebarea este daca tehnik se poate, daca VW este "de acord" in fine astept sfaturi pt ca stiu ca sunt f multi oameni aici care chiar se pricep. Scurta descriere: este de 1.0, benzina, acum sa ingreunat ff mult cu budy, jantele de 205, ferodouri, discuri, muzici etc. stiu ca nu doar schimbarea motorului va rezolva problema dar sunt curios ce motor i-mi recomandati. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit pe site-urile de germania, olanda si anglia se poate pune motor 1.8 T. Implicit o sa trebuiasca sa pui si cutia iar majoritatea au luat 1.8T-ul de pe Polo GTI cu tot cu 4motion. Montarea 4motion e destul de greoaie cred eu insa si rezultatele sunt pe masura. Un motor de 1.8T o sa il poti tuna ff lejer sa depaseasca 200CP si atunci cu caroseria de lupo nu o sa ai concurenti pe la noi :D. Spor la lucru si sper sa ne informezi si pe noi de ce ai mai facut , pt ca sincer si pe mine ma bate gandul sa fac asa ceva :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, stiam eu ca nu sunt singurul, asta este cu munca nu-i problema ideea era sa nu-l pun aiurea si conteaza mult parerea voastra, am invatat multe de aici fff multe (of topik ne gindim la un matiz cu motor de cbr faza cu marsalierul inca este in discutie :P ), recomandari sa-l luam de aici de afara, ideea era sa-l luam de pe o masina sa zicem neutilizabila, inca o data multumesc mult pentru sfaturi.O sa revin (sper miine) cu informatii si cu niste mici poze :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit pe forum daca puterea noului motor e mai mare cu pana 40% atunci omologarea e cam 6 milioane.

Daca trece de 40% atunci ai nevoie sa schimbi si franele pentru ca le testeaza si masina trebuei sa se opreasca intr-o distanta anume luata dintr-un catalog. + ranforsari la caroserie.( astea nu stiu exact ce si cum ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesti un motor 1.8t bun si complet? Ar fi o varianta si pentru mine in loc sa fac segmentare... si la mine 112 * 1.4 = 156 CP, deci un motor de 150 CP nu ar necesita omologarea aia cu test dinamic (desi din ce-am auzit nu se poate omologa pe masina un motor - asta mai nou constatata - daca nu a fost montat si din fabrica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt baracuda- nu exista polo gti cu 4motion!

cum a zis si georgem nu se poate omologa la noi in cretinatatea asta de tara un motor care nu a fost montat de fabrica pe respectiva caroserie !

exista alte metode de al omologa totusi dar nu va mai fi o masina de zi cu zi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intr-o revista un caz de genu asta, boost la 300 cp! deci e posibil. despre omologari...exista rubrica omologare artizanala unde se omologheaza chestii ce n-a mai facut fabrica. (shtiu cazuri de dacii cu motoare de golf...omologate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am auzit de cazuri de bmw E30 cu motor 2.5 24v de E36 sau E34, dar de la 1 ianuarie 2007 cica nu se mai poate sub nici o forma. Am auzit cazuri de oameni care isi demonteaza motoarele de 2.5 litri 192 CP de pe masina si isi pun de 2.5 litri 170 CP care au fost montate din fabrica pe E30 ca sa le poata omologa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt baracuda- nu exista polo gti cu 4motion!

cum a zis si georgem nu se poate omologa la noi in cretinatatea asta de tara un motor care nu a fost montat de fabrica pe respectiva caroserie !

exista alte metode de al omologa totusi dar nu va mai fi o masina de zi cu zi!

My bad! Faza era ca intr-unul dintre articolele de pe site-ul d egermania asa se intelegea, bineinteles dupa o traducere busita de google.

Acum revenin ontopic: sunt curios ce se intampla daca nu faci omologarea? Se prinde vreun politist de asta? Ca deh cu ITP-ul poti sa o mai dai cotita!

L.E. : apropo prietena mea are trecut in talon ca lupo-ul 3l , proprietate personala, are tractiune spate, tari astia de la RAR.

Modificat de Baracuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in locul tau mai degraba as opta pt. motorul de pe Lupo Gti.

Gasesti pe ebay aproape saptaminal cu tot cu cutie,am mai vazut de citeva ori si punte spate(asta in cazul in care doresti pe spate discuri,sau nu ai acum decit tambure...nu stiu ce este pe pate la 1.0).

1.8 T cred ca este prea mult la Lupo,sincer si nu stiu cum se va comporta in timp caroseria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc de sfaturi, de luat sigur din Germania cu tot cu cutie si punte, defapt cam tot ce-i pakolo, am intrebat si la RAR parerile sunt foarte impartite, in maxim 2 saptamini il cumpar eu sincer ramin la parerea lui Baracuda si 1.8T este ceea ce caut va tin la curent, daca aveti vre-un pont sau alte informatii va rog sa lasati pacia, cu omologatul ce sa zic poate ar trebui si la noi sa se mai schimbe treburile oricum o sa ma risc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bafta!

ar fi interesant de "testat" asa o masinuta!

o "cutie" de chibrite cu mmmmulti cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in articolul meu zice ca senzatzia e ca intr-un go kart :D :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cu omologatul ce sa zic poate ar trebui si la noi sa se mai schimbe treburile oricum o sa ma risc.

Salve ...

Cand mi-am facut verificarea RAR ... am vorbit cu nenea de acolo si l-am intrebat despre posibilitatea de a pune un al motor pe ea decat ceea ce s-a pus din fabrica. El mi-a confirmat ceea ce stiam deja ca se poate pune un motor ce are pana in 40% peste puterea actuala a motorului.

Eu ma gandesc cam in 1 an max. sa am pe lupinou` meu ... un 1.9 tdi (stock de 90 cai sau 105 PD) cu o turbina si un intercooler de pana la 200 si putin de cai.

Mai greu cu plecarea si franarea, dar sper ca pana la montarea noului motor sa imi schimb tamburii pe spate cu niste discuri.

Am vazut pe un forum afara ca se pot monta discuri pe spate fara sa trebuiasca sa schimbi puntea ... asa ca ... voi incerca :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve ...

Cand mi-am facut verificarea RAR ... am vorbit cu nenea de acolo si l-am intrebat despre posibilitatea de a pune un al motor pe ea decat ceea ce s-a pus din fabrica. El mi-a confirmat ceea ce stiam deja ca se poate pune un motor ce are pana in 40% peste puterea actuala a motorului.

Eu ma gandesc cam in 1 an max. sa am pe lupinou` meu ... un 1.9 tdi (stock de 90 cai sau 105 PD) cu o turbina si un intercooler de pana la 200 si putin de cai.

Mai greu cu plecarea si franarea, dar sper ca pana la montarea noului motor sa imi schimb tamburii pe spate cu niste discuri.

Am vazut pe un forum afara ca se pot monta discuri pe spate fara sa trebuiasca sa schimbi puntea ... asa ca ... voi incerca ;)

da si mie linkul cu schimbatul de tambure-discuri fara sa schimbi puntea.

Chiar sunt curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il caut ...

e pe lupoclub.co.uk ... pe acolo l-am vazut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi.

interesant topic,dar ai vazut parerea generala care era........mai bine discuri de 280mm,si mai si pui bani deoparte :) :P

Iar pentru ideea de a monta 1.9 tdi pe lupo...............B A F T A!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am replica si pentru asta :Driver:

http://www.vtg.pl/europejskie.php - dar momentan nu e updatata pagina cu ce stie lupo`ul ala :icon_thumright: ...

oricum ... cred ca ma voi lasa si eu pagubas cu discurile pe spate si voi opta pentru taroxurile alea jmekere :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io am ramas prost....................460 cp pe lupo!

ah,si am zis?

460cp lupo...... :) :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D ...

ideea e ... ca nu vad mashina aia mergand ... ea este pe "hartii" facuta ... dar sunt curios la sincronizare ... exact ... cum merge :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Salve tuturor, as vrea sa pun pe un Lupi un motor de 1,8 turbo intrebarea este daca tehnik se poate, daca VW este "de acord" in fine astept sfaturi pt ca stiu ca sunt f multi oameni aici care chiar se pricep. Scurta descriere: este de 1.0, benzina, acum sa ingreunat ff mult cu budy, jantele de 205, ferodouri, discuri, muzici etc. stiu ca nu doar schimbarea motorului va rezolva problema dar sunt curios ce motor i-mi recomandati. Multumesc mult.

Ai renuntat la idee sau circula deja prin tara un Lupo 1.8 T fara sa stie nimeni ;) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve tuturor nu am renuntat dar din 2 saptamini sa facut mai bine de un an, intradevar a venit un motor dar de opel in fine nu mai conteaza acum inca modific caroseria uite pun niste poze, sunt un pik dezamagit ca nu a venit atunci cind l-am cerut am vrut sa renunt in fine nu mai dau nici un termen dar sigur voi reusi cumva, ideea nu era de 460 cp nu cred voi reusi asa ceva sunt f multe de luat in calcul la asa nivel, sa-mi spunet-ti cum vi se pare capota este de golf nu am mai pozat, a nu am reusit putin help ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!