Jump to content

1600-pistoane Plate/scobite


MishuL
 Share

Postare recomandată

Domne am si eu o nelamurire: cand am luat mashina aveam pistoane scobite. Acum 3 ani cand mi-a explodat motorul, din lipsa de altceva am pus 2 plate, dintr-un motor de tip3. Acum am multe pistoane si plate si scobite. De care tre' de fapt puse? Am un bloc de AS (ala de pe duba) si unul AB (de la 1302-ul lui Cipake), la AS vreau sa umblu ca nu prea mai trage iar AB-ul vreau sa-l "construiesc" si nu shtiu ce pistoane sa pun...:huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domne am si eu o nelamurire: cand am luat mashina aveam pistoane scobite. Acum 3 ani cand mi-a explodat motorul, din lipsa de altceva am pus 2 plate, dintr-un motor de tip3. Acum am multe pistoane si plate si scobite. De care tre' de fapt puse? Am un bloc de AS (ala de pe duba) si unul AB (de la 1302-ul lui Cipake), la AS vreau sa umblu ca nu prea mai trage iar AB-ul vreau sa-l "construiesc" si nu shtiu ce pistoane sa pun...:huh:

Asta depinde de taxa de compresie la care vrei sa ajungi. Pe langa cele scobite si plate mai ai posibilitatea de a monta pistoane cu "burta"

post-5838-1177277031_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D'alea n-am....

Daca e sa aleg dupa uzura, cele mai bune din ce am ar fi alea scobite, dar tre' sa mai caut in dormitor ca aveam intr-o cutie un set cil-pistoane, sa le masor si pe ele...

De n-am spalat sapt trecuta la piese de-mi venea sa ma urc pe peretzi, cred ca si'n papou miroseam a gaz!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
misu ploiesteanu

Din cite am mai citit forma camerei de ardere a motorului depinde de forma pistonului , camera de ardere sferica este ideala cu uzura normala . alte forme sint fie pentru cresterea raportului de compresie, fie ca alternativa constructiva ex: chiulasa cu supape laterale (vorbesc la modul general)

eu as opta pentru cele concave.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plate.Ai nevoie de raport de compresie static cat mai mare.Numai sa nu loveasca supapele(desi nu cred ca pot,cel putin la chiulasa standard).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

N-ar trebui sa atinga supapele, motorul de Broscuta e "non-interference" (cursa supapei nu se suprapune peste cea a pistonului)

Daca ai pistoane concave, plate si bombate, alege bombate, puterea motorului e direct dependenta de compresie

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!