Jump to content

Chip tuning


B|shOp-VR6
 Share

Postare recomandată

Sunt curios cati dintre voi au recurs la montarea unui chip de tuning. Am inteles ca se pot gasi pe net hartile si programul de modificare sau scriere al unui chip in functie de motor... poate sa ma ajute cineva cu un site, un link, programul sau orice legat de chip tuning?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomand: www.upsolute.com ( ca furnizor de chiptuning .. ai zis orice legat de chiptuning :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

alta varianta este DimSport. www.dimsport.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus... cand am avut Golf3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am avut golf IV si l-am pus de la Dimsport! Merita banii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vorbit la Dimsport si cred ca o sa pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus... cand am avut Golf3

Spune-mi si mie te rog care a fost puterea pe care ai obtinut-o dupa ce ai pus chipul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu am, dar sigur peste 90, i-am luat pe toti care aveau 90 (in afara de Wabbit, el are cutia scurta).

Motorul era ABU. 1.6litri , 75 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... adica am chip la cutie? :D :D :lol: :colors: :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce cutie este vorba ? :D :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am un chip de la ABT.. am si tot ce este necesar pt citirea unui cip (aparatura). Tot ce imi mai trebuie este un program care sa interpreteze datele de pe chip (parametrii)... Poate cineva sa ma ajute cu un astfel de program? Ceva de genul ROM analyser, program cu care sa pot citii corect fisierul pe care-l voi extrage de pe cipul ABT ca sa pot sa le rescriu pe un alt chip pt motorul meu...

Poate cineva sa ma ajute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

program cu care sa pot citii corect fisierul pe care-l voi extrage de pe cipul ABT ca sa pot sa le rescriu pe un alt chip pt motorul meu...

Daca ai cititor/inscriptor(programator) de memorii sigur trebuie sa ai si softul aferent-sau n-am inteles eu bine-soft cu care poti citi/scrie pe un alt chip fisierul *.bin

Succes!

PS1 Da de stire daca ti-a reusit!

PS2 Am recitit postul tau-sa inteleg ca vrei sa interpretezi datele din fisierul respectiv?Ai un alt cod motor decat cel ptr. care a fost scris fisierul modificat ptr. tuning?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.. am alt cod... am chipul pt alt motor (cu alt cod). Vreau sa citesc datele de pe chipul tunat si sa le folosesc pt motorul meu. Nu am programul de interpretat .bin-ul... in rest am tot...

Cip ABT pt VR6 alt cod de motor, chipul meu original (pe care vreau sa-l citesc si sa iau map-ul ca sa pot sa-l modific dupa parametrii celui ABT)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de modificat valorile (pe care poti "orbeste" sa le faci cu orice hex editor) iti mai trebuie softul pentru calculul checksum-ului fara de care ECU nu recunoaste maparile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta stiu.. si va cer ajutorul daca stiti de unde sa fac rost de aceste doua softuri... de citire-scriere si cel de interpretare a datelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din cauza unor devieri grave de la subiect (datorate unor noi membrii care au si fost banati intre timp) ultimele posturi au fost sterse.

Va rog sa ignorati acest post - are scop strict informativ/explicativ si va fi si el sters in 24ore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topic closed si propus spre stergere.

si by the way discutiile despre chip tuning sunt la "tuning si alte modificari"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!