Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

F :) bun si la obiect topicul lui o'neil. Cu ocazia postului tau am mai descoperit solutia la 2 probleme care ma sacaiau si nu stiam cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am ridicat masina, mi s-a spus ca trebuie sa aplic mai multa forta la inchiderea portbagajului... altfel ma avertizeaza in bord ca este deschis, voi procedati la fel ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sa il busesti mai sanatos? eu il trag de maciulia aia si cade singur , nu e nevoie sa il trantesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact, trebuie sa-l trantesc cu forta! ...daca trag de maciulie, se inchide (fizic) numai ca in bord (pe Maxi-dot) imi arata deschis! si nu am cu cine sa ma cert

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se inchide foarte bine si nu am avut niciodata problema ta , nu e logic sa stea aprins dar portbagajul inchis, practic este ceva defect daca face asa ca ala nu e contact care se inchide prin lovire, ori de il lovesti tare ori incet tot la fel se departeaza.

Vezi ca trebuie repozitionat sau schimbat in cel mai rau caz .

Daca dai prea tare si se crapa geamul atunci iti mai convine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine trebuie trintit mai tare. cand am cumparat-o ziceau ca e de la cheder si ca tre sa se mai lase. Daca trag de maciuca coboara 20 de cm si apoi urca la loc, iar daca trag mai tare se inchide dar nu de tot, adica face clantz dar mai e ridicat 1 cm si atunci tre sa il mai inchid o data

Modificat de Tzoni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e inchis ok se observa si la fel se observa si daca e inchis doar la prima treapta. Se mai intampla ca daca il inchizi prea finut sa prinda doar prima treapta dar asta se observa clar la ochi cand te uiti la portbagaj. Nu trebuie nici trantit ca la tractor. Eu unul am avut probleme cu senzorul de la incuietoarea portbagaj cu care m-am chinuit 8 luni de zile si 5 vizite la service si aveam problema asta zilnic. Daca atunci cand iti apare eroarea pe maxi dot te uiti la portbagaj si el e inchis 100% atunci poate ai aceeasi problema cu acel senzor. Mie unu mi se aprindea eroarea pe maxi dot si din senin fara sa umblu la portbagaj, facea asa la denivelari. E gandit prost tot sistemu de inchidere portbagaj, asa e la toate si nu e o chestie skoda. E gandit prost pentru ca:

1. Se blocheaza atunci cand nu il inchizi bine si prinde doar treapta 1 astfel incat singura solutie e sa te apesi pe el altfel pana prinde treapta 2 altfel nu il mai deschizi.

2. Sistemu de deschidere e electric, e o prostie atata timp cat nu ai si o cheie undeva pentru cazuri de urgenta, ca pana la urma ala e cel mai sigur mod. Eu m-am trezit de nu stiu cat ori avand si problema cu senzoru ca stateam si ma uitat la masina si nu puteam deschide portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine problema e ca se inchide la prima treapta atunci cand trag de maciuca. Dealerul mi-a spus ca e din cauza chederului,pt ca e noua masina. La voi era la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se inchide usor din prima dar :mergand pe drum denivelat am observat pe maxi dot haionul deschis ,am oprit si era inchis doar la prima prindere,stiu sigur ca la plecare era inchis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile noi trebuie dat cu putina forta ca altfel nu se inchide daca tragi de maciuca aia... "Cica" este de la cheder...bla bla bla...si o sa se lase.... acuma na...spor la deschis si inchis :rolleyes: . Verificati si voi INAINTE sa va urcati in masina daca l-ati inchis cum trebuie....problema este ca trebuie sa fii atent daca este inchis ca altfel nu observi...cel mai bine e sa verifici pe maxi-dot....in legatura cu portbagajul deschis la denivelari: Nu te contrazic ptr ca nu am fost de fatza...Cel mai probabil l-ai uitat putin deschis si nu ai observat pe maxi-dot cand te-ai urcat.... Pana acum nu am auzit sa se deschida in mers, ptr ca acest lucru nu este normal... Mai tine-ne si pe noi la curent daca iti mai face probleme :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am avut probleme o singura data , si stiu sigur ca era inchis pentru ca setez la fiecare plecare sa vad consumul.

Dar daca centura Bucurestiului este blocata merg pe camp si este un" drum de drum ".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de la service spuneau ca sunt multe cazuri in care nu sunt reglate ok din fabrica si atunci mai scapa din treapta a 2-a la denivelari dar nu era cazul meu. acum foarte multe cazuri nu stiu ce inseamna la ei :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o bataie, un pac, enervant la stalpul din stanga, cred k e la centura d siguranta d la sofer................ati mai intalnit careva chestia asta..............ma dispera deja si nu stiu c sa fac sau cum sa-l opresc...................................

Modificat de lucim23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ridica centura pana sus de tot din mecanismul de reglare pe verticala (sau poart-o daca e cea din stanga)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru si la mine. Bat centurile in stalpi. Este foarte suparator zgomotul. Pentru centura din stanga se mai gasesc solutii, uneori chiar o porti :beerchug:, dar ce te faci cu cea din dreapta? La revizie am sesizat chestiunea, dar m-a trimis baiatul de la receptie in Vitan, adica la plimbare, sa caut solutii de improvizatie (sa lipesc un cauciuc de stalp in dreptul centurii).

Pentru aceste chestiuni marunte se pierde mult la imagine. La fel si cu manarele din plafon care nu au arc de amortizare sau "maciulia" sinistra de care tragi haionul sau capota care nu are amortizor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:cheers: se pierde intr-adevar la imagine dar sa tinem cont ca si pretul e net inferior fata de suratele mai luxoase din gama VAG...asa ca sa ne multumim cu ce avem daca numai atat ne-am putut permite!!! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si totusi, presa mondiala o gaseste peste Golf 5 la cam toate capitolele (driveability, ergonomy, build quality, reliability, etc.)..

Modificat de smoothcoder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e ca zgomotul s aude chiar daca port centura, cred ca e d undeva din stalp, inauntrul lui bate ceva, e ca un zgomot de plasit pe plastic........................nush c sa fac..........

Modificat de lucim23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit eu la o solutie ptr centura din dreapta....iei pe cineva cu tine in masina tot timpul :icon_thumright:...

Apropo....nu va deranjaza sunetul avertizarii ca nu ai centura? imi poate spune si mie cineva daca pot scapa de acel bipait?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
... imi poate spune si mie cineva daca pot scapa de acel bipait?

Evident ca poti scapa de acea avertizare ! Porti centura. :icon_thumright:

Damn, ce simplu era ! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[quote name='O`NeiL' date='Sep 10 2008, 10:43 PM' post='807836'

Apropo....nu va deranjaza sunetul avertizarii ca nu ai centura? imi poate spune si mie cineva daca pot scapa de acel bipait?

1 Se poate dezactiva.

2 Se poate pune o catarama de la o centura veche.

3 Se poarta de catre sofer doar e obligatoriu. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a inceput sa bata centura din dreapta, dupa ce am coborat-o din mecanismul de pe stalp pentru cumnata-mea. Sigur va disparea, cand voi ridica sistemul la loc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicu cioroaba

sub scaunul soferului este o mufa care odata scoasa, se anuleaza"bip-ul", dar si martorul luminos din bord...mergi la service, ei stiu mai bine, se rezolva repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel exista optiunea in maxi-dot de activare/dezactivare, cred ca incepand cu modelele 2008. Dar nu mai stiu sigur. Pe mine nu ma deranjeaza,. chiar gasesc utila avertizarea sonora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!