Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

@iaurt92 - nu am problema descrisa de tine si nici nu am auzit de ea. Am vazut in schimb chiar aici pe forum parca, un user care si-a dublat cusaturile la toata tapiteria scaunelor. La intrebarea ta : cum le putem remedia? Cel mai bun raspuns ar fi cu ac, ata si rabdare de chinez batran. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sesizat ca instalatia AC nu mai baga aer asa rece , ca acum cativa ani ( masina din 2009 ) . Am reincarcat instalatia cu freon si , totusi , nu baga nici acum aer asa rece cum ma asteptam .

De la ce poate fi ?

PS : mai am o Skoda in familie , asa ca am cu ce sa compar ; la ce-a de-a doua iti ingheata mana in zona gurilor de ventilare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electrovalva de pe compresor obosita, filtru uscator din radiatorul de freon usor imbacsit

Schimbi electrovalva ( recomandat compresorul) si filtrul, faci spalare la instalatia de freon si o sa ai gheata  

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functionarea incorecta a electrovalvei se poate vedea la scanare ?

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de regula se vede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In continuare am vajaitul ala continuu de la compresor cand este AC off. Enervant maxim. Am verificat compresorul, este in stare f buna, am facut completare de freon, il tin la 22 de grade ca mai jos inghet, deci totul e ok. Dar zgomotul ala.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am din fabrica cheie tip briceag si alarma. Ca toata lumea incui usile de la cheie si plec. Odata am verificat usile iar cea din spate stanga nu era incuiata si incepuse sa sune alarma.Iar acum cand incui masina e un adevar show. Stau si tot apas la cheie blocare si deblocare pana se incuie si acea usa. Am sesizat ca acel zgomot de motoras electic care incuie usa apare o secunda mai tarziu la usa respectiva atunci cand dupa insistente se incuie. Ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broasca obosita. o dai jos, cureti motorasele, lipituri, etc si o sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea asa o pot face eu sau e nevoie de service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e operatiune grea, dar ai nevoie de scule , bormasina, nituri de 5, si instructiunile de reparatie.

la service ma indoiesc ca o va repara cineva, doar inlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat ieri sa deschid capota si tragand de maneta cred ca a "sarit de la punct" si nu mai are niciun efect. Cum se poate rezolva?

 

in ultima vreme se deschidea destul de greu.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe forum DIY pentru montare pedale GTI/RS si vei regasi acolo procedura pentru demontarea "peretelui lateral" si a manetei de deschidere a capotei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demontat maneta dar nu m-a ajutat. Cablul este inca prins de piesa din plastic pe care vine maneta. Carligul din fata capotei se misca liber si tot nu pot deschide capota.

 

Sugestii?

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am schimbat dar sunt si eu interesat. Cauta pe ebay si gasesti gata masurate. Le masori pe ale tale si vezi daca sunt la dimensiune.

Am facut comanda la Avia Motors. Costa 160 lei emblemele si 40 lei manopera. Saptamana viitoare le pun. Revin cu foto. Cica pe fata se potriveste cea de Octavia 3, iar pe spate de Fabia 3 sau Rapid. Vedem ce iese.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun asa. Mai bine decat ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am facut comanda la Avia Motors. Costa 160 lei emblemele si 40 lei manopera. Saptamana viitoare le pun. Revin cu foto. Cica pe fata se potriveste cea de Octavia 3, iar pe spate de Fabia 3 sau Rapid. Vedem ce iese.

 

 

 

O sa iasa. Si eu am scapat de emblema veche, nu e mare filozofie sa le schimbi, dar pentru a inlatura orice alte suspiciuni consider ca cei 40 de lei solicitati la montaj nu sunt un capat de tara...

post-28492-0-03725200-1434575824_thumb.j

post-28492-0-46048100-1434575824_thumb.j

post-28492-0-73730700-1434575824_thumb.j

post-28492-0-16816600-1434575825_thumb.j

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

f misto arata. De aceea am si ales sa platesc manopera pentru ca ma stiu ca avand doua maini stangi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! O problema si la mine. Nu se mai regleaza automat farurile ....bat prea jos ..am xenon pe faza scurta si nici nu am buton sa le reglez manual. Ceva sugestii??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diagnoza si poate ai si vreo eroare de la care sa porbesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorii de nivel de pe punti, unul este defect si farurile s-au pus in pozitia de baza sa nu incomodeze pe ceilalati participanti la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: unde pot gasi literele de pe spate TDI OCTAVIA? Mi au disparut...cineva probabil are acum un frigider octavia tdi. :)

Modificat de aTThEEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au disparut si 2 prezoane. Cred ca la reprezentanta gasesti sigur.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la brady si avia...scumpe in draci. 100 lei fiecare. Culmea e ca emblemele (scrisul) de O2 sunt mai scumpe decat cele de O3. Ma apuc de cautat pe la magazinele de chilipiruri auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erau ieftine nu ti-ar fi disparut...  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!