Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

...nu cred sa fi aproximat gresit ..cu siguranta s-ar fi umplut un pahar mare de Cola de la Mec...din ambele portiere...

Inseamna ca s-a infundat ceva,apa s-a strans si pana la urma acel ceva a "cedat" si s-a scurs toata apa! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de scurs apa... astazi am dus-o la spalatorie si la finalul spalarii, dupa ce baietii au sters ultimele urme de apa, a aparut un firicel PE INTERIOR, din dreptul stergatorului spate, de-a lungul lunetei (la ridicarea haionului); ca si cum apa a intrat pe langa axul stergatorului, in interior... A mai observat cineva asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap - eu. la fiecare spalare. nu intra insa la ploaie (am verificat si asta), deci ramane asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, ce sa zic... m-ai linistit pe jumatate, adso :)

Dar.. de ce numai la spalare? Si pe unde anume intra, pe langa axul stergatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pen'ca probabil o speli cu jet de apa la presiune mare (tu personal sau unde te duci sa executi operatia) :) stii despre ce vorbesc, cu siguranta.

cat despre locul pe unde intra, banui ca e pe langa ax - trebuie sa fie o presetupa acolo (parca asa se numeste?). motivele ar putea fi doua:

1. nu este suficient de etansa si la presiune mare intra apa;

2. este flexibila (deci deformabila).

as prefera varianta 2, desi ma tem ca e 1.

nu e normal, da' nici foarte deranjant :)

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutam. am si eu o mica problema. masina e de o saptamana si are 400km si am patit chestia de doua ori. problema e asa: dau sa plec cu masina si pe maxi-dot imi arata ca haion-ul este deschis desi el este inchis. am mers cativa metrii si am tras pe dreapta, dau sa deschid haionu si nu ma lasa. ok, armez masina si dezarmez si tot nimic, incerc sa deschid numai haionu din telecomanda si tot nimic, armez iar, dezarmez iar si tot nimic, nu ma lasa sa il deschid. am mers asa vreo 10km pana am ajuns acasa cu maxi-dotu care tot bipaia si imi arata ca e deschis haionu. am ajuns acasa am oprit masina si dau sa deschid portbagaj si se deschide. asta a fost ultima chestie intamplata. prima chestie a fost cand sotia a dus fetitata la gradinita intro dimineata si tot drumu pana la gradinita tot asa i-a facut dar la intoarcere nu a mai facut desi ea nu umblase deloc la portbagaj.

a mai patit cineva asa ceva? sunt sigur ca o fi un contact imperfect la senzos haion dar nu sunt sigur. am uitat sa spun ca in zilele cand a facut chestia asta a fost mai rece afara dar au fost si zile cand tot rece a fost si nu a facut. portbagaju sigur e inchis pentru ca atunci cand incercam sa il deschid m-am si lasat pe el ca am zis ca poate nu e inchis bine dar e inchis.

Modificat de dustangel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am patit-o, dar parerea mea este ca masina fiind noua nu s-au lasat inca de loc chederele si este adevarat ca hayonul trebuie inchis cu simt de raspundere la Octavia! Are cilindrul acela care il tine in sus destul de puternic (e greu hayonul)! Nu te-a lasat sa il deschizi ptr ca era armata inchiderea centralizata cand ai verificat, abia acasa cand ai scos cheia din contact, probabil, s-a descuiat. E necesara, iti dai seama, o zecime de mm ca sa nu faca contact cum trebuie si pe Maxi-Dot apare ca deschisa. Sfatul meu, sa inchizi mai ferm portbagajul, mai ales ptr o femeie e destul de incomod daca nu e f inalta si fortoasa, si daca in cateva zile nu se mai lasa chederele, fuga la service, ca de-aia ai garantia...Dar probabil ca dupa cateva actionari se va mai lasa si chederul. Problema cu service-ul e sa nu dai peste vreunul care sa se bage in seama degeaba si sa-l regleze prost si apoi sa te trezesti ca iti troncane pe teren denivelat... Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cand am incercat sa il deschid armam si dezarmam masina cu cheia scoasa din contact, oricum am dezactivat chestia cu armatul usilor automat pt ca e enervanta ca daca ai de umblat la portbagaj nu poti pt ca e cheia in contact, deci sigur nu e de la faptul ca nu as fi inchis bine portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cand am incercat sa il deschid armam si dezarmam masina cu cheia scoasa din contact, oricum am dezactivat chestia cu armatul usilor automat pt ca e enervanta ca daca ai de umblat la portbagaj nu poti pt ca e cheia in contact, deci sigur nu e de la faptul ca nu as fi inchis bine portbagajul.

Atunci fuga la service! Sa nu fie ceva din partea electronicii! Sfatul meu e sa stai langa ei cand umbla la masina, sa insisti chiar daca ei te imbie cu o cafeluta in sala de asteptare, e mai bine asa, crede-ma, am trecut prin asta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dah pai ma gandesc ca la service voi ajunge cu ea :icon_cool: nu ii las sa ma trimita sa plimb ursu :) stau si vad ce fac. eram curios numai daca a mai patit cineva ca sa stiu sa ii indrum ce sa faca in caz ca nu stiu :) si sa nu imi dea ei texte ca au schimbat x si y :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu NU te du in service la romani decat chiar nu mai ezista nici o optiune ai intrebat pe toata lumea si ai incercat toate optiunile...90% din ce ti se pare tie ciudat o sa li se para si lor doar ca nu o sa recunoasca si o sa zica ca s-au "uitat" sau "ca nu iese nimic in neregula la diagnoza" :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu AndreiO2 :soothe[1]: de aia as fi bucuros daca mai intalnesc pe careva care a avut si a rezolvat problema ca ma duc si le si spun ce trebuie sa faca :banghead: mai astept sa vad daca mai face si daca cumva creste frecventa acestor warning-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu NU te du in service la romani decat chiar nu mai ezista nici o optiune ai intrebat pe toata lumea si ai incercat toate optiunile...90% din ce ti se pare tie ciudat o sa li se para si lor doar ca nu o sa recunoasca si o sa zica ca s-au "uitat" sau "ca nu iese nimic in neregula la diagnoza" :P

Andrei... ai luat vreo bericica la bord?! :D Tu intelegi ceva din ce ai scris? :P In plus, unde ai vrea sa se duca omul cu masina(?)... este in garantie. WAKE UP! Nu te mai uita la "Dan Diaconescu"; te influenteaza negativ. ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu o problema, poate stie cineva cum o pot rezolva.

am o octavia MY2007, din luna martie, cu aproximativ 11000 km, am observat ca uneori, luminozitatea si contrastul ecranului de la RCD stream scad in intensitate, mentionez ca aceasta problema nu este permanenta, ci apare doar cand RCD-ul este in functiune o peroada mai mare de timp (4-5 ore).

ce ar putea avea si cum ar putea fi rezolvata problema?

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceeasi problema o am si eu de cand am luat masina (august 2005). M-a enervat la inceput, dar acum m-am obisnuit. Citisem mai demult, da nu mai stiu pe unde, ca e de la caldura. Se incalzeste Stream-ul si nu stiu ce naiba se intampla pe acolo ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu scade nici o intensitate, dar e 2007, deci nu stiu ce sa spun, la tot ce e 2005 face asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi scade in intensitate(putin insa),tot asa,dupa 4-5 ore de "activitate"!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm.... o problema de care nu am auzit pana acum! Este vorba de scazut intensitatea iluminarii Stream noaptea, in mers, dupa 4-5 ore?

O fi bug sau feature? :)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...mai degraba a doua varianta!! :) de fapt as vrea sa cred...

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai sters totul, e diferenta fata de intensitatea BC...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu scade mult...dar e sesizabil!! de fapt scrisul isi pierde din intensitate! (il compar cu cel de la BC,la inceput sunt de aceiasi intensitate,apoi la stream scade)

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. O sa urmaresc si eu... desi am maxidot si nu prea am cu ce sa compar. Si eu am Stream din 11.2005, deci generatia veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai maxidot, nu cred ca vei remarca ceva. Mai bine :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!