Jump to content

Octavia 2 1.8 Turbo FSI ?


elikratos
 Share

Postare recomandată

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cmghostbuster

    50

  • Tero

    41

  • Daniel 57

    38

  • rvacaru

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ia zi, Tero, mai ai nevoie de DSG cand poti sa mergi in viteza a 3-a de la 1500 pana la 6000 de turatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@garfield : cam 60 km\h...era cam ceata si nu prea aveam unde sa ii dau

@Daniel 57:Cred ca era mai interesanta o cutie DSG la motorul asta...dar e ok si asa in 6 trepte.Inca nu am ajuns sa ii dau 6000 rot,max a vazut o singura data 5000 rot/min intr-o depasire in afara orasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar chiar si asa, in rodaj, nu cred ca trebuie sa mesteci prea des cu schimbatorul in mancare. Un DSG? Da, incep sa ma gandesc si eu. Desi inca imi place sa tin masina in mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deschis si eu un topic care m-ar interesa...pentru cei care vor sa ma ajute si pe mine cu o parere aveti aiciVisit My Website poate spune cineva cate ceva despre noul lancer in comparatie cu octavia 2...care credeti ca merita mai mult...observ ca au dotari destul de bune cei de la mitsubishi...ma gandesc fiind model nou...sa nu faca cum au facut cei de la seat...cu noul leon care in privinta consumului primele mancau cat un bou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reiterez o intrebare mai veche

Mai este ceva timp pana in septembrie dar cea ma mare curiozitate este cum va accelera pe intervalul 80-120 in viteza 5 si 6, ard de nerabdare sa aflu!

...Tero, ne dai ceva detalii? Banuiesc ca este exploziva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai 80-120 in a 5 sau a 6 :D :blink: :lol: ...poate a 3 sau a 4 :P) ca sa simta si ea ca alearga :P) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A 5-a o foloseam pana in 140 km/h.In vit a 6-a,aveam peste 10% consum instant la 120-140 km/h.Intr-adevar,este cam exploziva :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vit a 6-a,aveam peste 10% consum instant la 120-140 km/h.Intr-adevar,este cam exploziva :lol:

Cam multicel daca stai sa te gandesti ca asta ar fi viteza de croaziera pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stau sa ma gandesc ca si tero a in cercat sa o protejeze ignorand anumite chestii.....deci nu pot sa cred ca pe autostradada asi mai ales in a 5 sau a 6 vreti sa spuneti ca ea consuma cel putin 10 :| atenttie ma speriati deci pe autostradata pai atunci cat 17 consuma in bucuresti..hai sa fim seriosi nu consuma un 3.0 atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Poate consuma 10 in acceleratie de la 120 la 140 ? :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate consuma si mai mult de atit. :icon_thumright: Daca te mergi pe la 120 constant sint aproape sigur ca consumul va fi undeva pe la maxim 7%.

Peste deja sare mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Poate consuma 10 in acceleratie de la 120 la 140 ? :lol:

Conteaza cat consuma in acceleratie de la 120 la 140??? sau te referi la cat consuma la mers in intervalul 120-140?? :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza cat consuma in acceleratie de la 120 la 140??? sau te referi la cat consuma la mers in intervalul 120-140?? :lol:

Ma refeream la ce zicea Tero, referitor la consumul instant de 10% la 120-140.

Ca daca imi ia 10 la 140 pe tempomat, m-am ars :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la 150km/h pe tempomat imi da 9,5% spre 10%, depinde de fluctuatiile drumului (proba facuta pe A1).

LE: Mentionez ca era anotimp cald.

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, daca la Fabia mea de 1.4 MPI scot in jur de 10% la peste 130 Km/h, ce pretentii aveti de la 1.8 Turbo?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, daca la Fabia mea de 1.4 MPI scot in jur de 10% la peste 130 Km/h, ce pretentii aveti de la 1.8 Turbo?!

pai chestia ar fi ca un motor mai mic, la viteze mai mari consuma mai mult iar un motor mai mare la aceeasi viteza sa consume mai putin pentru ca are mai mult potential de a atinge o viteza mai mare. daca viteza maxima la fabia ta o fi de 160 deja se chinuie si mananca destul dar la un 1.8 care are 222 la 130 sa manance 10...:| nu vreau sa ma gandesc la 200 :D :D :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A spus bine kasius: constant cu 120 in vit a 5-a este in jur de 7%.

Eu cred ca era acel consum de 10% si datorita subturarii,eram in a 6-a.Daca mergeam cu a 5-a pana in 140 suna motoru bine,daca incercam a 6-a la aceeasi viteza,dar in plaja 120-140.aveam un consum un pic mai mare.Dar,cu a 6-a dupa 140 km/h,deja era alta viata,se aude altfel si consumul instant era cam 10%,ceea ce mi se pare ok,pt ca ajungi fara sa iti dai seama pe la 160-170 km/h...Dar,cum zicea si Doru,depinde de fluctuatiile drumului.

Cand voi ajunge la 200 km/h,o sa va zic ce consum imi da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca viteza maxima la fabia ta o fi de 160 deja se chinuie si mananca destul

Nu se chinuie, pentru ca are maxul de 180 Km/h. Si nici nu trebuie sa o turez de sa-i sara pistoanele prin capota. Normal: 4-5000 de ture. Si 1.4 al meu merge pana aproape de 8000 pe negru.

Deci, 1.8 la 4-5 mii de ture nu e normal sa pape 10%? Tu vrei si repede si mai pe nimica ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi consumul instantaneu nu e relevant la nici o viteza. Important e cel mediu stabilizat pe minim 500-700 km la un benzinar.Corelat cu viteza medie pe acel traseu, acest consum devine relevant.

Sunt curios de valorile unui consum pe autostrazile din Vest insa mici sanse sa vezi asa ceva acum. Iar vremea rece care devine permanenta influenteaza si ea valorile care se pot obtine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff gata nimeni nu mai zice nimic...nici mcar o impresie o parere ceva....tero hai termina si tu rodaju ala odata :D :D mergi la munte la mare si appoi fa putin pe regizorul intr-o filmare un sprint ceva :D :Dtop speed : :D )) nush ce vrei tu :D :D :D ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tero a facut ieri 3000 km de cand are masina chiar in drum spre Brady ca sa o las la reparatii vreo 2 saptamani dupa nefericita intamplare povestita deja pe forum.So,asteptam si mai apar cu impresii dupa.DAR,observ ca deja ca mai sunt forumisti cu astfel de motorizare,deci mai multe impresii ar trebui sa apara incet-incet.

Cand m-am intors dintr-un drum de la Oradea spre Bucuresti am ajuns pe la 160-170 km/h fara sa vreau intr-o portiune pe la Cluj si mi s-a parut f silentioasa,bine asezata la drum si mai era "pedala"...Eram 4 in masina,portbagajul plin si chiar a fost ok,s-a comportat bine la drum,dar,dupa cum povesteam,cu o medie de consum intre Oradea-Bucuresti de 10,7% si o viteza medie de 70 km/h.Asa imi afisa Maxi-Dot-ul cand am ajuns acasa...

La mare...poate la anu',iar la munte...si eu tot sper sa mai ajung pe acolo,dar nu cu serviciul. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!