Jump to content

Octavia 2 1.8 Turbo FSI ?


elikratos
 Share

Postare recomandată

Confirm! Si mie imi arata 99,9 consum mai mereu daca e rece si bagi piciorul in ea! Asa ca nu cont ca e diesel sau nu. As vrea cu permisiunea dvs un mic OT pentru a-l ajuta pe colegul in dilema cu 2.0 tdi. In buc cu plecare cu mot rece si super super aglomeratie 2.0 tdi iti va lua sigur peste 13%. Un consum corect in buc cred ca e undeva pe la 9,5-10. In ploiesti aproape de 8 chiar sub. In afara oricat de tare te dai la ea nu prea sare de 7,5.

Scuze pentru OT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cmghostbuster

    50

  • Tero

    41

  • Daniel 57

    38

  • rvacaru

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Confirm! Si mie imi arata 99,9 consum mai mereu daca e rece si bagi piciorul in ea! Asa ca nu cont ca e diesel sau nu. As vrea cu permisiunea dvs un mic OT pentru a-l ajuta pe colegul in dilema cu 2.0 tdi. In buc cu plecare cu mot rece si super super aglomeratie 2.0 tdi iti va lua sigur peste 13%. Un consum corect in buc cred ca e undeva pe la 9,5-10. In ploiesti aproape de 8 chiar sub. In afara oricat de tare te dai la ea nu prea sare de 7,5.

Scuze pentru OT!

pentru Andrei -----desi eram eu foarte nelamurit...m-ai convins si mai mult..cum sa consume 2.-0 tdi 13 la suta?:salut: asa imi iau 1.8 tfsi...chestia e ca am si eu un prietn cu un passat 2.0 tdi cel nou...care are motoru la fel ca cel de pe skoda si a avut consum de la munte pana in bucuresti consum 6 si ceva cu 5 persoane in masina si nu tocmai usoare 2 ditre ele aproape cu 90-100 :icon_thumright: dar cum spune DIesel---- chiar m-am amuzat - dar asta se datora pe fondul faptului ca am stat pe loc (si computerul de bord calculeaza nu someaza), plus dezaburire luneta (care 'mananca' mult curent si implicit benzina/motorina). In 8 km insa consumul a scazut la 12l/100km, iar ulterior la 9,8l/100km.....deci sa intteleg ca 2.0 tdi consuma ....problema e urmatoarea...care e fratilorrrrrrrr cat de cat consumul ala ....cand aud ca va consuma 2.0 tdi 10-11 iarna...si aprox la fel un 1.8 tsi ijn oras(13l)oare ce sa aleg?..cine poate sa ma ajute odatapentru totttdeauna sa inclin balanta....o fac gigea..cu tot xenoane sistem audio navigatie...poate si piele integrala.....vreau sa precizez ca am 21 de ani-22...si ca parinti ma ajuta sa fac aceasta alegere...problema va fi pentru mine nu ca nu voi avea bani pentru carburant....ci sa nu se duca toti banii de pe salariu pe carburant :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti 2.0 tdi daca vrei sa te plimbi mai mult cu aceeasi bani. Mie imi consuma in oras intre 7,5-8. (nu Buc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi (imi vine greu sa zic cmgh...), dupa cum vezi, consumul pare sa se apropie in oras si la diesel ca la benzina. Daca nu te interesa consumul, ti-as fi recomandat sa te gandesti la alte criterii (pret de achizitie, intretinere s.a.m.d.). Dar cum te uiti si la consum, si eu cred ca dieselul este totusi mai putin gurmand decat benzina.

Deci, in conditiile tale, iti recomand si eu dieselul.

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cum te uiti si la consum, si eu cred ca dieselul este totusi mai putin gurmand decat benzina.

Deci, in conditiile tale, iti recomand si eu dieselul.

Chiar daca suntem fani benzina eu zic sa fim realisti in ceea ce priveste avantajul net al diesel-ului la consum si cuplu ... De fapt si carte tehnica spune asa:

La 1.8 TFSI:

Consum de combustibil mediu (l/100km) 7,4

Consumul de combustibil

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cmghostbuster : Sfatul meu este sa mergi la un test-drive cu ambele variante si sa o bagi si putin prin aglomeratia din Bucuresti care in ultima vreme e peste tot. Daca nu au asa ceva la teste roaga pe cineva sa te ia in masina pentru cateva minute/zeci de minute si vezi cum e treaba cu, consumul. Oricum 1.8TFSI va lua clar mai mult decat un 2.0TDI .

Pe de alta parte mai calculeaza si cam cat mergi tu in general cu masina & nu uita ca o sa o hranesti numai cu OMV 100.

Bafta la alegere.

Modificat de DemenTZial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca m-am hotarat...nu am reusit sa fac nici un test drive pentru ca nu cred ca au un 1.8 tfsi si nici timp nu mai am.,..saptamana viitoare tre sa dau avansul...asadar ramane 2.0 tdi zic eu caii sunt destui si o sa simt mare diferenta mai ales ca eu vin dupa o dacie...:huh: cu care ma descurcam :X :D....senatie in depasiri si altele :icon_bounce: ...oricum un 2.0 tdi e binevenit...intrebarea ar mai fi....mai are vreun rost sa pun sasiu sport si jante de 17 la ea? jantele ca jantele, dar sasiu sport ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru stabilitate eu zic ca da. Si de ce nu si jante :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei mai mult comfort nu mai pune sasiu sport !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sasiu sport cred ca merita, ar rezulta un RS mai ieftin probabil :icon_bounce:

Modificat de vtoderoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sasiu sport cred ca merita, ar rezulta un RS mai ieftin probabil :icon_cheesygrin:

era vorba de 2.0 tdi..cum sa fie un rs mai ieftin cu sasiu sport:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu transformam acest topic intr-un versus 2.0TDI vs 1.8 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

banuiesc ca ati terminat cu rodajul etc etc....s-a schimbat ceva in privinta consumului? cum se mai prezinta masinuta? pareri impresii dovezi :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

am dat si eu comanda acum 2 zile dupa mult timp de gandire :offtopic: am pus xenon airbaguri full sasiu sport jante pegasus 17 " xenon si sisteum audio in plus fata de ce avea.....au spus ca am de asteptat 8 saptamani..acum nu imi ramande decat sa astept :lol: :D...nu inteleg de ce nu mai da nimeni reply pe topicu asta :| :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un drum pana la Sebes (Bucuresti, Pitesti, Dealul Negru, Ramnicu Valcea, Valea Oltului, Sibiu, Sebes si retur). Am avut de toate: si drum drept si curbe si urcusuri si coborasuri. Masina, si acum si cauciucurile de iarna, s-au comportat excelent.

Nu am simtit greutatea masinii. Pana in viteza a 4-a inclusiv, masina tasnea cand o acceleram. Abia vitezele a 5-a si a 6-a sunt de croaziera, dar si atunci pot accelera mai lin. Fiind inca in rodaj, nu puteam accelera din turatia motorului peste 3500 de ture/min, asa ca trebuia sa folosesc vitezele 5 si 6. La 3.500 de ture, in a 6-a, aveam deja 160 Km/h. Iar Dealul Negru il urcam intr-a 4-a.

Nici nu trebuia sa schimb prea des viteza. Avand o plaja destul de larga la turatii si la cuplu, mergeam mult timp ori cu a 3-a ori cu a 4-a. Am incercat putin timp Tempomatul. Nu m-am obisnuit inca cu el si am renuntat repede. Parca simteam masina mai bine cu comenzile la mana si la picior.

Stabilitatea e excelenta, atat pe drum intins cat si in curbe, indiferent daca acceleram sau franam. Am testat-o la Sebes si pe zapada. Nu am reusit sa "o derapez". ESP-ul si cauciucurile de iarna m-au impiedicat. Doar ca anvelopele astea de iarna sunt ceva mai zgomotoase decat cele de vara. Pe la 50Km/h se aud doar cauciucurile cum uruie pe asfalt.

Consum: la 130 Km/h, pe autostrada, era undeva intre 14 - 15 l%. Mai tare, mai sus:17 - 18 l%. Dar la 80 - 100 Km/h am avut si 8,5 l% (Nu uitati ca eram inca in rodaj si afara era ger.)

Si inca o veste: am iesit din rodaj. Asa ca, partie!...

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum: la 130 Km/h, pe autostrada, era undeva intre 14 - 15 l%. Mai tare, mai sus:17 - 18 l%. Dar la 80 - 100 Km/h am avut si 8,5 l% (Nu uitati ca eram inca in rodaj si afara era ger.)

Se impunea precizarea ca vorbeai despre consumuri instantanee la acele viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmarit mai atent consumul de benzina, ca sa nu mai induc in eroare publicul calator de Skoda Octavia 1.8 Turbo FSI.

In primul rand, dimineata, la plecarea de acasa, incep numaratoarea pe calculator de la 49,9 l% (media), dupa care incep sa scad. Dupa cum am mai spus-o, eu merg pana la birou sub 20 Km, cu toate buclele si opririle necesare ca sa o duc pe fica-mea la scoala. Iar calculatorul asta am vazut ca este foarte sensibil, mai ales la mersul in gol.

De exemplu, datele de astazi aratau cam asa: am plecat de la 49,9 l%, cum am zis, si am ajuns la 15,5 l% la birou, dupa 15 Km facuti in 18 minute.

In weekend, insa, cand am facut un drum pana la Carrefour, in Militari, am mers intre 12,2 si 13,8 l%. Media generala, de cand am cumparat masina, este de 13,2 l%.

Asta e!...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine in oras tot cam pe la 13% se afla consumul mediu.Daca merg cu 60km/h pe o distanta mai lunga(asta in cazul in care prind mai multe semafoare pe verde) la 2000 rot/min am la consumul instant 6%.Cel mai mult imi place cand plec de pe loc si vad la instant: 99,9l :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred 99,9l e maximul afisat. O fii maxim ca sa nu sperie lumea :)

J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) cate zile frumoase si nici un filmulet.... :icon_thumright: ;) gata protestez si nu ai postez nimic :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa Tero, pune si tu un filmulet, ceva.

Astept si eu sa imi o Skoda care are arata cam ca a ta si eram curios sa vad cum se comporta masina. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e complicat sa faca filmulete acum ca e frig ... mai incolo cand se va mai incalzi :angry: !!! rabdare un pic ca o sa va vina si voua masina !

PS: ce impresii sa va zic despre ea ... o sa vedeti singuri ca nu mai vreti sa va dati jos din ea :vaidecapulmeu:) ... cuplu aveti la fel ca la 1.9 tdi (250 NM) dar de la 1500 rotatii nu 1900 si o sa vedeti ca se simte in trafic asta! bineinteles ca pana la 320 cat are 2.0 mai e cale lunga dar dupa o resoftare se ajunge pe aproape de cuplul de 2.0 tdi (320 NM)!

eu trec mai greu de rodaj desi o am demult am facut abia 1300 km dar cu fiecare km in plus parca se mai "lasa" masina ... nu stiu parca raspunde mai bine la comenzi! :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vezi ce bine o sa o simti pe la 20.000 km. si nu ma refer la condus ci la felul cum se comporta si se simte masina. sincer iti zic. :icon_thumright:

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

duminica asta chiar mergea sa fiti regizori :P :-w :P ... go go ...calutii in miscare :P :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!