Jump to content

Octavia 2 1.8 Turbo FSI ?


elikratos
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca este o "notare" adoptata de Skoda (sa nu uitam ca si pe siteul de prezentare a fost denumit TSI la Skoda si TFSI la Audi).

As fi foarte curios sa stiu daca motorul montat pe AUDI are tot TSI scris pe el ... TSI inseamna "mere" si TFSI inseamna "pere". Si mie mi se pare ciudat de ce au scris TSI pe capac ...

LE: La audi inscriptionarea este cu totul alta, dupa cum vedem in poza: http://images.worldcarfans.com/articles/20...0928.006.1L.jpg

http://www.audiworld.com/news/06/paris-audi-18tfsi-engine/

A aparut si testul ADAC pentru Audi A3 1.8 Turbo FSI: http://www.adac.de/Tests/Autotest/TETDaten...SI_Ambition.pdf

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cmghostbuster

    50

  • Tero

    41

  • Daniel 57

    38

  • rvacaru

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana la urma cred ca au preluat capacul de la VW TSI...din motive de economie. I-au mai pus emblema Skoda si ...gata! TFSI-ul sa traiasca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe, eu cred ca l-au botezat TSI sa nu se supere cei cu marca "premium" ca uite, primesc si "saracii" de la Skoda, tocmai motorul lor :(

Asa ca premium este TFSI si restu au TSI (am observat ca si SEAT il numeste tot TSI)...

Banuiesc ca e fix acelasi motor (aflam in curand daca si codul motor e identic la audi si skoda)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul este al lui Audi, adica ei l-au dezvoltat. In ceea ce priveste distributia este PE LANT. Are 2 lanturi, unui pentru arborii de echilibrare si unul pentru distributia propiu-zisa. Are o curea de antrenare a pompei de apa :) (care are o parte de racire a curelei - da am scris bine). Lantul seamana cu o curea de distribuie, adica are practic dinti si rotile antrenate arata cam ca alea de pe trnasmisia pe lant. Are turbina racita, cu actionare cu ajutor motoras pas cu pas si in plus are un sistem tare ciudat de recuperare\ventilare a gazelor de carter. Ce este super e ca nu are decat 1 (UNA) SONDA LAMBDA!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) de unde stii toate astea ... ai vzt tu sau tot din documentatii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratorul de modele al www.skoda.ro mi-a facut o foarte surpriza in aceasta dimineata. Ei bine, apare o noua motorizare - 1.8 TFSI 160CP... M-a lasat masca.

Am vazut, insa, ca nu este oferit peste tot. De exemplu, in Columbia nu se ofera. Iar in India este un 1.8 Turbo, dar mai slab decat la noi:

Putere 110Kw fata de 118 Kw

Cuplu 210 N/250 N

Viteza 219 Km/h fata de 222 Km/h

Acc 100 Km 8,4 s/8,2 s

Deci, sa ne bucuram de el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...a aparut si una in fata blocului la mine...o sa vad a cui e!!!

In spate are inscriptionat TSI parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si eu acum ce a prezentat Skoda la Frankfurt si Octavia facelift lipseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au mai circulat si niste poze "scapate" din fabrica cu un O2 cu moaca de Roomster. S-a banuit ca e noul Superb, ar putea fi insa si noul O2 Facelift (nu cred ca vom vedea Superb in 5 usi in veci).

Suntem offtopic (este un alt thread unde s-au povestit toate astea).

Sa ne mutam aici http://vwforum.ro/index.php?showto...tavia++facelift

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-74-1190102773_thumb.jpg

:)

Sunt foarte curios ce inseamna la Octavia 1.8 prescurtarea TSI :P

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai f probabil exact ce spunea garfield .

In curand ma 'enervez' si modific titlul actualului topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

r vacaru se refera ca scria tsi si de obicei ori scrie tfsi(200 cp sau 170 rs-u ) ori tsi ( tot tfsi de 160) si la 160 cp scrie t si jos fsi da tsi nu prea am vazut nici eu...adica nu am vazut :|si la skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus si eu Octavia 1.8 TFSI si am ramas foarte placut impresionat. Mai ales de scaunele sport si volanul imbracat in piele din pachetul Dynamic. Imi place mult motorul care trage bine de jos, iar cutia de viteze e placut de folosit. Tot nu inteleg, insa, de ce e inscriptionata cu TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca TSI de la Skoda/Seat nu e TSI de la VW :D :D

Culmea e ca vine de la turbocharged stratified injection... care nu prea mai e stratified de ceva vreme... o fi mers bine brandul TSI la VW si au zis sa il foloseasca in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu care-i motivatia, dar chiar si 2.0 tfsi apare in Spania pe Leon FR ca 2.0 tsi, deci or avea ei o motivatie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat azi ce distributie avem pe 1.8 TFSI: ESTE PE LANT, NU PE CUREA !!! Cum am ajuns la concluzia asta? In primul rand, nu e nimic la vedere (vreo curea, ceva, cu exceptia celei de la alternator), apoi am descoperit ca protectia de plastic ce acopera distributia este fixata cu o garnitura de etansare de corpul motor, ceea ce ma face sa cred ca exista un lant ce trebuie protejat de praful de afara. Deci, avem lant pe 1.8TFSI.

P.S. Nu pot sa nu bomban Mlada: nu exista inca nici o informare tehnica oficiala despre acest motor. Si deja se vinde de 3-4 luni zile !

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a citit nimeni threadul?? De luni de zile am pus articol cu descriere amanuntita...este si poza...se vede lantul clar.... mi-ati dat toti ignore la posturi? :icon_thumright:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=472085

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba l-am citit si mi-am uitat bine la poza si mi-a placut ce am vazut de atunci,dar au aparut ulterior opinii,discutii,contraziceri,din TFSI cum ma asteptam sa scrie pe motor apare TSI...Cred ca o poza facuta de un dealer, a unei skode cu aceasta motorizare, ne-ar lamuri pe toti.As fi deschis eu capacul de protectie,dar nu ma risc sa am probleme cu garantia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rvacaru, eu recunosc ca n-am citit cu atentie la vremea respectiva informatiile din link-ul tau. Iti multumesc acum pt aceste informatii. Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura informatie de la cehi e cea pe care am primit-o acum o luna:

"Dear Mr. Diaconescu,

Thank you for your email.

My answers are very brief - 16V and distribution chain for the 1.8TFSI engine in Octavia II.

Best regards,

Ondrej Tomsu

Customer Care"

Ma bucur ca s-a lamurit treaba si pot sa spun ca (o sa) am lant si nu mai trebuie sa umblu la el.

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai frumos ar fi sa aflam codurile motor de la 1.8 Turbo FSI de la Audi si cel de pe Skoda (asa ciudat numitul TSI). Ma indoiesc ca ar fi altul. TSI e clar o denumire data sa "dea bine"... Curios ca pe site-ul Skoda Germania, denumirea TSI a fost "corectata" la cateva saptamani dupa ce a aparut si acum scrie 1.8 T FSI :P

Ma bucur ca s-a lamurit treaba si pot sa spun ca (o sa) am lant si nu mai trebuie sa umblu la el.

Daca vrei un morcovel... e foarte noua tehnologia folosita la "lantul" de pe 1.8 T(F)SI... poate nu e matura... stii tu... au mai fost masini cu lant la care a inceput sa zornaie, etc... :P ... acrii strugurii, nu? :P

PS: M-am conversat si eu cu Ondrej :) Cred ca el e purtatorul de cuvant de la Skoda relatii cu clientii pe limba engleza :P

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Daniel 57:Super,atunci E LANT! :)

@rvacaru:Daca au corectat pe site,ne-or rechema sa ne schimbe si capacele de la motor? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!