Jump to content

Help-ambreiaju`


florea
 Share

Postare recomandată

poti sa-l desfaci si de tot... ca idee, la mine facea urat intra-ntaia si in marsarier ... imi intra in loc de a 1-a ina 3-a..asa ca intai bagam a 2-a si apoi a-1-a... acum am reglat partea fata si trebuie sa inlocuiesc si "jucaria" de pe spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a intamplat niciodata sa intre in alta viteza decat ceea ce vreau eu... doar ca uneori intra greu in 1 treapta caraind si cateodata in marsharrier (sergiu stie ca la vatra dornei m=a injurat "calca ambreiaju ala mama lui de ambreiaj" dar era calcat la max) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu stie ca la vatra dornei m=a injurat "calca ambreiaju ala mama lui de ambreiaj" dar era calcat la max :lol:

eeee... nu injurat. doar un pic doar apostrofat :)

PS: tii doctore ce memorie ai... tii minte dupa atat timp cum te-am "injurat" la VD ? :)) . las' ca dau o bere cu prima ocazie sa ma ierti :) :lol: .

LE: ca tot veni vorba. strange un pic cablul ala de ambreiaj dar asa cu bun simt si vezi ce se intampla inainte de a te apuca sa strangi si sa destrangi diverse.

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare. Am o gargarita pe cap. Ea se numeste ambreiaj hidrauluc. Stiti cumva unde se poate gasi asa ceva. Pentru comoditatea din trafic ar fi o solutie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau adaptezi de Lada! :D sau Scoda? :rolleyes: care era?? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine te duci la sala: "mens sana in corpore sano". Ceea ce ne dorim (dormim?) toti, nu-i asa?

Cred ca te gindeai la sala de forta, nu de-aia cu electrosoc (salon)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
in prima poza de la domnul mircea se vede cablul ...ala cu piulita fluture in varf...

la mine, atarna o bucata care pare sa se fi rupt din zona piulitei fluture, si are aspectul unei sufe desirate...

ei bine...din sufa aia un fir inca mai e prins de pomenita piulita...

de aia par 2...sarme...fire...ma rog...

acu, daca am intrebat, nu tre sa va suparati...

mai sunt si ca mine printre voi

Deci..patzit, s-a rupt o parte din cablul de ambreiaj, in timp scurt se va rupe de tot.

Cumperi cablu nou original ;)

te bagi sub masina, desfaci piulita de pe cutie,( optional tragi afara tubul de plastic serpuit (Bowden), uita-te cum a fost montat sa il pui la fel la loc.)

Te bagi la pedale la sofer, desfaci pedalele acolo, te descurci ca nu e mare filozofie, si tragi de cablu afara , daca iese o jumate, cealalta o tragi pe cealalt parte.

In partea dreapta a pedalelor pe ax este un carlig ce intra in tunelul masini. cum vezi gaura acolo, in partea dreapta bagi degetul si trebuie sa simti un fel de furtun de metal. Acolo bagi capatul cu filet cu niste vazelina si il impingi pana aproape intra si ochiul ce se agata pe carligul de la pedale, agheti pe carlig si apoi bagi partea cu tot cu, carlig in tunel. mergi in spate si tragi de cablu sa fie intins (si bagi tubul bowden daca l-ai scos). Fixezi pedalele, strangi pulita pana la pedala din fata ai un joc liber de aprox. 3 cm.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!